bugün

cüce bir barmen ile uzun boylu bir travestinin kurduğu bağı anlatan, çıktığı döneme göre oldukça çarpıcı ve farklı bir film.
toplumdan dışlanıp farklılıklarından dolayı hor görülen bir travesti ile cücenin yollarının kesişmesi sonucunda başlayan dostluklarının konu edildiği; ilişkilerinin sıcacık, çevrelerince gördüğü tepkiler can yakan film.

Gündüzleri garip bakışlara maruz kalmamak için dışarı çıkmayan bu iki kişinin el ele tutuşup yürümeleri en hoşuma giden sahneydi.
görsel
iskenderim, flüt çalacağım. blok değil, yan.
küçük adamın sahnelerinde etkilendiğim filmdir. eski olan her şey mi iyi olur be kardeşim dedirtir insana.
hüzünlere gark eden manuş baba şarkısı. ilk başta serviste radyodan dinlediğimde denk gelmiştim sonra bir süre loop'a alıp birkaç gün dinlemiştim. şimdi de ara ara açar dinlerim.
bir arA EKşi'de her silik yiyenin nick6na yazılan klişe.
silik yiyeni sevsem bile bu lafı ne zaman görsem eksilerdim.
eski bir film adı ve yeni bir şarkı adı.
kadrosunda usta oyuncuların bulunduğu 1992 yapımı güzel film.
film konusu için değil 90larin istanbulnu sevip merak ettiğim için tekrar tekrar izlemişliğim var.
Manuşuzim sendromuna yakalanan yazar beyanı. Fazla dinleme kardeşim diline dolanınca kurtulamıyorsun. Ciddiyim.
Manuş babanın bir parçasıdır. Benim anlamadığım kız bunu bekliyor bekliyor sanırım iki üç gün tak bu eleman hemen geliyor. Ben kızın yerinde olsaydım kayığını alabora ederdim. Dalga mı geçiyon lan benle diye.
1992 yapımı türk filmidir. manuş baba bu filmden etkilenerek albümüne adını vermiştir. Beyoğlunun arka sokaklarında barmenlik yaparak yaşamını sürdüren bir cüceyle, fahişelik yapan bir travestinin dramatik öyküsüdür.
şarkıda iki tane tokat atıyor manuş.

"beni neden sevmedin?" diyor, ilk tokatı atıyor ve devanımda "geçecek bütün bunlar geçecek" diyerek sizi umutlandırdığı anda ikinci tokatı atıyor; "inanma... yalan hepsi sevgilim"
radyoda denk geldiğim efsane şarkılardan... içimden teoman söyleseydi keşke de dedim. Neden bilmiyorum ama bu şarkıyı harbiden teoman söylemeliydi. Gönülçelen’den sonra etkilendiğim ikinci şarkı olduğu için belki... çok güzel.
güzel bir filmdi, şarkıya sebep izlemek istedim.

1990-2000 arası filmler bu kadar kültken, nasıl oluyorda 2000'den sonra türk sineması recep ivedik'lere meze olmuş hiç anlamıyorum.

- masumiyet,

-gemide

- dönersen ıslık çal

- lalelide bir azize

uzar gider liste.
Az eskiden bir tat var şarkılarında ve şimdinin de biraz bi tınısı. Hoş olmuş ama şu an için 3 haftadır 3 şarkısını dinliyorum
-Haberin var mı
-Eteği belinde
-Dönersen ıslık çal
Geçenlerde bana bir masal anlat baba şarkısını 5 sanatçı ile yaptı düeti dinledim ama başarılı bulmadım
Umarız nice güzel şarkılarla çıkar karşımıza.
Kimileri beğenmiyor saygı duyuyorum ama bu şarkı ve manus babanın diğer şarkıları benim için çok şey ifade ediyor.
vasat bir loser şarkısı.
*orhan oğuz yönetmenliğinde senaryosu nuray oğuza ait yapımcılığını memduh ün'ün üstlendiği 1992 yapımı (vizyona girişi 1993) dram türündeki 85 dakikalık Türk filmi. imdb puanı 7,4.
*bir cüce ver bir travestinin garip bir şekilde karşılaşması ve çalkantılı dostluklarını konu edinmiştir.

*manuş baba (mustafa özkan) takma isimli sanatçı izlediği bu filmden etkilenerek albümüne bu ismi vermiştir.
Son zamanlarda en çok dinlediğim şarkılardan biri. "olmuyor ne yapsam olmuyor"
müptelası olduğum şarkı.
eski bir türk yapımı film.
farklılıkların insan hayatına getirisini ve götürüsünü anlatan bir film.
popüler bir şarkı sayesinde birilerine daha ulaşmış muhteşem film. metrobüste gördüm *

girişi bile çok güzel, yazıya dökeyim: ''bak şurdaki bulutu gördün mü? aynı bakkal rüsteme benziyor. (...) dedem derki kara bulutlar kötüdür, beyaz bulutlar derviştir, iyidir...''

iki gün evvel bir kez daha izledim. hala çok güzel. youtube yüklemişler hem.
buyrun: https://www.youtube.com/watch?v=FZuCKPd5Zvk

film müzikleri bile güzel.
öldürmeyip, süründüren şarkılarımızdan.
yüreğin bir bam teli varsa, bu şarkı tam oraya dokunuyor işte.

“beni neden sevmedin, gül yarası?” derken hüznü,
“geçecek, bütün bunlar geçecek” derken umudu zerk eder insana.
sözlerinin tamamı aşağıdaki gibi olan şarkıdır. severim manuş baba yorumlarını ama bu başka bir şey gerçekten.

Olmuyor
Ne yapsam olmuyor
Bu kaçıncı ayrılık akşamı
Duvarda asılı resminle
Bir benden bir sen geçiyor Aaaah

Hiç bekleme dönemem
Dönemem belkide
Hasretin bir ince güz yarası
Beni neden sevmedin
Olmuyor ne yapsam olmuyor
Duvarda asılı resminle bir benden
Bi' sen geçiyor

Kaç mevsim
Kaç mektup yaktım da bilmedin Hasretinden ölmedim
Geçecek bütün bunlar geçecek
inanma yalan hepsi sevgilim Aaaah

Ne olur birşey sorma
Döneceğim Döneceğim sana
Takvim sorup nolur
Karalar karalar bağlama
Olmuyor ne yapsam olmuyor
Duvarda asılı resminle
Bir benden bir sen geçiyor Aaaah

Kaç mevsim kaç mektup yaktım da bilmedin
Hasretinden ölmedim
Geçecek bütün bunlar geçecek
inanma yalan hepsi sevgilim
Hakkaten efsane şarkı. Yeni ayrılmış insana ilaç gibi gelir.