bugün

artık şehir olması gerekmektedir. hekimhan, imranlı ve arguvan'ı da ilçeleri olarak alarak anadoludaki atatürkçülerin kalesi bir şehir olması uygun düşecektir.
anne tarafımdan memleketim, namı diğer divrik.
nüfusunun büyük çoğunluğu alevi olan ve doğasıyla sivasın en güzel ilçelerinden biri.
düzlük üzerindeki köylerinin çoğu türkmen-türk nüfusluyken, dağlık köylerinin çoğu kürt nüfusludur.
saydığın yerler genelde alevi. Yani anadolunun ortasında bir alevi ili kurmak istiyorsunuz, mezhepçilik yapıyorsunuz ama biz yobaz oluyoruz. Peki.
sivas'ın büyük sayılmasa da yöreye göre büyük ilçelerinden biri.
sivas'a 174 km gibi bir farkla uzak olan ilçe.

ayrıca sivas ile pek bir bağı da bulunmamakta.
en basitinden örnek vermek gerekirse son referandumda sivas %71 evet derken, divriği %71 hayır demiştir.

kendisi gibi sivas'a zıt olan imranlı'yı alarak ayrı il olması uygun olacaktır.

ayrıca malatya'ya zıt, divriği'ye yakın malatya ilçeleri arguvan ve hekimhan'da divriği'ye bağlanmalıdır.

bu şekliyle anadolunun içinde yüzölçümü büyükçe, ideal bir il ortaya çıkmış olmakla birlikte işlevselliği şüphesiz bayburt'tan kötü olmayacaktır.

edit: mezhepçilik değil. birbirleriyle alakası olmayan yerlerin ısrarla bağlı olmasına yönelik bir durum bu. yoksa alevi değilim.

tunceli'ye bağlı durumdaki çemişgezek içinde gerektiğinde tepkimi koyarım. çemişgezek resmi olarak tunceli ilçesi olsa da özünde elazığ ilçesidir. çünkü çemişgezek tunceli'nin bir parçası değil.

ahlat ve adilcevaz ilçelerinden biri il olacak nüfusa sahip olsalar veya bitlis il merkezine uzak olsalar idi onlar içinde tepkimi koyardım, türkmen kimlikleri ile bitlis'e benzemiyorlar diyerek.
kalesi ve ulu camii dışında gezilecek güzel yerleri varsa merak ettiğim sivas ilçesidir. yarın 9'da gideceğim; bilen, tavsiyesi olan varsa mesaj kutuma bekliyorum.
bozkırın ortasında olmasına rağmen yeşil divriği diye anılır.

divriği ulu cami gibi akıl mantık dışı bir tarihi esere sahiptir ki, o bile yeter. geride başka bir şeyi olmasa...
Alevi halkın yoğunlukta olduğu Sivas'ın küçücük ilçelerinden biridir.
Son Zamanlarda Genç nüfusu epey azalmıştır. orada yaşayan insanlar candır.
ayıların harman olduğu yer.
gidemedim bir türlü.
sivas'ın en güzel ilçesidir. ayrıca insanı da kalender insanlardır. sadık ve özverilidir.
kardeş payı'ndan ezberde kaldığından dolayı seçim sonuçlarına son kez göz gezdirirken bir bakayım dedim ve chp'nin büyük üstünlüğünü görünce aslında şaşırmadım *
http://secim.haberler.com.../divrigi-secim-sonuclari/
çok darda idim.Sivasın bir ucunda yuzde yuzu ile aynı mezhepten oldugum bir ilçede görev yapıyordum.O kadar bunalmıştımki çalıştıgım şartlar,ilçe insanları üzerime üzerime geliyordu.Sivastan insanından adeta nefret etmiştim....Belediye başkanı baskısı,muhtar baskısı,vatandaş baskısı...iki yuzluluk riya...Tam bu zamanlarda imdadıma yetişti divriği.Dediler ki teror bölgesi,dedilerki halkı alevi yapamazsın.işte o kadar bıkmıştım ki attım canımı diviriğiye,gözümü karartmıştım.Diviriği bana cehennemde açılan cennet kapısı olmuştu adeta.insanları asla sizi yabancı görmediği ,bagrına bastıgı işte öyle bir memleket diviriği.Ne kalbim kırıldı orada nede kalp kırdım , egerki burokrat vs olursam diviriği kendi memleketimden ötedir,çok şey borçluyum divirik e....hiç olmadı uzmanlıkta dönecegim yerdir diviriği,halkına hizmet vermek dahi beni mutlu eder..Sivasa duydugum nefret dahi sönük kalıyor divirik e duydugum sevginin yanında
memleketim *
Sivas'ın en güzel ilçelerinden biridir.
demir mağdeniyle ve ali kızıltuğ gibi bir halk ozanıyla meşhur olan memleketim. demir madeninde fazla divriğilinin çalışmaması insana seçim torpilini hatırlatır ayrıca nüfusunun büyük çoğunluğunun alevi olmasına karşın yanılmıyorsam cemevi bulunmamaktadır. kale kilitin sahibi de divriğilidir ve memleketine büyük faydaları dokunmuştur.
yiğidin harman olduğu ilçe.
divriği ulu cami gibi bir şaheserin bulunduğu sivas ilçesi.
demir cevherinin çıkarıldığı yerdir.
(bkz: memleketim) insan memleketi görünce sözlük kurallarını unutuyor.
emeklilik yıllarını geçirmek için güzel bir yer. kaldı şurda 50 yıl bekle beni divriği.

(bkz: mezarda emeklilik)
Sivas ilçesi. Memleketim demenin bendeki eş anlamı.
divriği li olmak bir ayrıcalıktır sivaslıyım demez divrik liyim derler. 121 pare köyü vardır. yüzde 90 ı alevi köyüdür hatta yüzde doksandan da fazlasıdır..

http://www.divrigi.org.tr/

geniş olarak burdan bakılabilir.
yağbasan köyü gibi meşhur bir yere sahip ilçe.
merkezinde gezmek istediğiniz zaman dönüp dolaşıp aynı yere geldiğiniz, sivas'ın bir ilçesi. * *
divriği ulu cami si çok güzel olan sivas ın güzel bir ilçesi.