bugün

Metallica'nın 1991'de satışa sunulan 5. albümüdür. Metallica'nın abd'de en çok satış yapan albümüdür. Albümdeki şarkılar;
1. Enter Sandman
2. Sad But True
3. Holier Than You
4. The Unforgiven
5. Wherever I May Roam
6. Don't Tread On Me
7. Through The Never
8. Nothing Else Matters
9. Of Wolf And Man
10. The God That Failed
11. My Friend Of Misery
12. The Struggle Within
bu albüm tüm dünyada eğer yamulmuyorsam 63 milyon satmıştır.

(bkz: küsürlü rakam vereyimde attığım anlaşılmasın)
"metallica^yı tanımayanın kalmaması" sonucu doğuran albüm.
metalikacı lafının ortaya çıkmasına sebep, o yıllarda türkiye de en çok dinlenen albüm. efsane. 90 lar gençliğinin ilk göz ağrısı. bir diğeri için;

(bkz: nevermind)
metallica'nın türkiyeye gelmesine yol açan albümdür.
metallica'nın çıkardığı son harika albümdür.
(bkz: white album)
resmi olarak self-titled metallica olarak surulen, fanlerce black album denilen metallica'nin climax'i. *
ayni zamanda dvd'si de vardir, albumun nasil yapildigi, studyoda kayit goruntuleri, bob rock'in yorumlari, sarkilarin demo hali falan, superdir.
metallica en mukemmel albumu olmasinin yani sira tum zamanlarin en mukemmel rock, hard-rock, metal, her ne boksa o muzigin en iyisidir. keske metallica bundan sonra album yapmasaydi da gercek bir efsane olarak kalsaydi.
bu ara fena kaptirdim kendimi yine, sabah aksam yolda giderken dinleyerek headbang yapiyorum vala.
Tüm zamanların en iyi rock albümü veya metallica'nın en mükemmel albümü değildir. Metallica'nın son iyi albümüdür. Çöküşün ve rezalete gidişin başlangıcıdır. Metallica'nın hiç bir albümü rock tarihinin en iyi albümü değildir.
metallica nın nirvanaya ulaştığı album.
çoğu dinleyici ve eleştirmene göre bir thrash grubu olarak metallicanın son albümü.
hit sıçan metallica albümüdür.
(bkz: enter sandman)
(bkz: sad but true)
(bkz: the unforgiven)
(bkz: my friend of misery)
(bkz: wherever i may roam)
(bkz: nothing else matters)
hayatımda ilk aldığım albumdur. 1991 yazı sonunda tatilden dönerken bursa özdilek'e - ki o zamanlar alışveriş merkezi çılgınlığı yoktu - uğramıştık, standlara bakarken ilgimi çekmiş ve almıştım. daha önce metallica'nın bir kaç şarkısını dinlemiş olmamın ve albumun kapağının ilgi çekici olması kararımı tetiklemiş olsa gerek, babamın "oğlum bi kasete o kadar para verilir mi?" - o zamanlar yabancı kasetler çok pahallıydı sanırım, ya da babam çok cimri bilemedim şimdi*- itirazı beni pek etkilememiş olsa gerek ki küçük bir çocuk olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanarak istediğimi elde etmiştim.

sonuç olarak aldığım ilk album ve belkide alınabilecek en güzel album...
mükemmel parçalara sahip 5. metallica albümüdür. hala daha yetişen yeni nesil tarafından dinlenebilmesi, mükemmelliğin, başarının kanıtıdır. metallica'dan bu kadar "dolu" bir albüm kanımca daha çıkmayacaktır.
tüm zamanların en büyük ticari başarısına ulaşmış metal albümüdür. metallica içinse kötünün iyisi denilebilir.
bob rock ın ticari zekası sayesinde oldukça ses getirmiştir, tabi metallica ilk 4 albüme oranla ticari kaygılardan ötürü tarzından ödün vermiştir o ayrı mesele. ayrıca lars ın bateriyi uçurduğu bir albümdür. enter sandman şarkısı, gruba grammy getirmiştir.
metallica'nın en baba albümü. ayrıca nothing else matters metallicacısı gibi bir özenti gençlik türü doğmasına sebep olarak evrene yeni bir boyut katmıştır.
albümdeki my friend of misery, bas gitara yeni başlayanlar için idealdir.
wherever i may roam ve my friend of misery gibi şaheserleri içerir.
12 şarkının her birinin tadı apayrıdır, birbirinden bağımsız halde çok büyük ve önemli bir bütün oluştururlar.
metallica'yı metallica yapan albüm falan değildir. bunu söyleyen adam metallica'nın ilk 4 albümünden bir haberdir. aksine bu albüm metallica'nın gerileme döneminin başlangıcıdır.
metallica için birçok şeyi başlatan birçok şeyi de bitiren albüm olmuştur. beğenilir beğenilmez ama bir grubun tarihindeki önemli dönemeçler vardır ya, mesela pink floyd için dark side of the moon, deep purple adına machine head gibisine bu albümde metallica adına böyledir, turnusol kağıdı gibidir adeta.

Metallica'nın ilk dört albümü gerçekten olağanüstüdür. Load-Reload dönemlerinde -özellikle load- eski dönemden çok uzaktan, hard rock vari ama çok üzerine düşünülmüş ve pek çok güzel parçanın olduğu bir dönemdir. işte tam bu iki ayrı devrin ortasıdadır black album ama vazgeçilmesi olanaksız bir albümdür.
Metallica'nın 1990 yılında çıkarttığı stüdyo albümüdür. Bir gece ansızın çıktığı söylenir. Metallica'nin thrash'ı bıraktığı albümdür. Ancak içerisinde hiçbir boş parça olmayan efsane albümdür. Oturup önyargısız dinlendiğinde "adamlar yapmış abi" dedirtir. Enter Sandman ile girişten "aga biz thrashı bıraktık dalgamıza bakıyoruz" dedirtir. Ama sevdirir. Thrash severler için hüsran bir albümdür. Bu arada da hem black album hemde Metallica adını taşır. Sağ alttaki yılanda 666 yazıyor gibi saçmalıklarada yer verilir Bazı forumlarda.
the black album
Günlerdir orjinal mastered halini aradığım albüm. Remastered kesmiyor hocam.

Soundu şu şekilde;
http://www.youtube.com/wa...9If1J_g&feature=share

--spoiler--
Bi' yardım edin a dostlar
--spoiler--