aynı ortamı paylaşan bireylerin, bir konu üzerine yoğunlaşıp fikir beyan etmeleri, ortak bir güç yaratmaları.
(bkz: brainstorming)
"size ve fikirlerinize çok önem veriyoruz. siz söyleyin, yazalım, biz kendi bildiğimizi yapalım" içerikli, çalışanların gönlünü almaya yönelik amerikan işletme biçimi.

case study:
şirket giderlerinin azaltılması
1. genel müdüre tahsis edilen araçtan gün içinde diğer müdürler de faydalansın. araç sayıları azaltılsın. benzin gideri de azalır. (.iktir lan. genel müdürüm ben. herkes binemez benim arabaya)
2. başka bir ofis binasına taşınalım. open ofis yapalım. herkese bir oda olmasın. kira, stopaj ve bina giderleri azalır. (hadi len, kapıyı kapayıp yaptıklarımı nasıl yapıcam ben open ofiste. hem annem babam "düz memur mu oldun" diye üzülür)
3. yatay yönetim biçimine geçelim. maaşlardan tasarruf ederiz. (yok yaa, satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı asistanı olmuşum, sadece satışçı mı oliim yine)
4. okyanus ötesi olmayan şirket seyahatleri business classla yapılmasın. müşterinin masrafları karşıladığı durumlar kabul edilsin, ille de 5 yıldızlı otelde kalınmasın. (anan güzel mi?)
.
.
toplantıyı takibeden gün içinde açıklanan karar:
şirket giderlerini kısmakla ilgili harika fikirlerinizden faydalandık. bazı arkadaşlarımızın işlerine son verilerek...
en güzel fikirler klozet üstünde çıktığı için işyeri helasında yapılacak olması daha yararlı olacak durum.
avrupa'da uzun zamandır bilinmekte iken bizde 90lı yıllarda popüler olan, özelden genele giden * belli bir silsile içeren faideli edim...
özellikle reklamcılık gibi yaratıcılığa dayalı işlerde, tüm creative ekibin toplanıp, konuyla ilgili bilinç akışı tekniğiyle farklı birşeyler bulma ve söylemler geliştirme çabası. brainstorming oturumlarında genellikle herkes en parlak fikrini ortaya atar. bu parlak fikir çay servisi yapan arkadaşın dahi konuya katkıda bulunduğu bir tartışma ortamıdır. sonuçta ve çoğunlukla beğenilen fikrin geliştirilmesi ve fikri ortaya atanın bile tanımayacağı hale gelmesiyle sonuçlanır. en başarılı reklam kampanyaları genellikle bu şekilde ortaya çıkar. öte yandan, her başarılı reklam, ürünün iyi tanıtılması veya ürünün satışı anlamına gelmez. reklamcıların 'kristal elma'yı kaptığı ama reklamın, neyin reklamı olduğunun bile hatırlanmaması türk reklamcılığında vaka-i adiyedir...
bayanın fırtınasından daha şiddetli ve yıkıcıdır.
http://www.beyinfirtinasi.com

http://www.beyinfirtinasi.com.tr.tc
pit10 a ait bir rap şarkısı.
(bkz: hasan bülent kahraman)
ron weasly nin harry potter zümrüdüanka yoldaşlığı kitabında beyinlerin saldırısına uğradığında başına gelen durumdur. * en azından birden çok beyin fiziksel olarak olayın içerisinde yer almış ve iz bırakmışlardır.
hatalardan doğruya yaklaşmak, ve yaratıcı fikirler üretmeyi arttırmak için, salak ve saçma şeyler de söyleyebileceğiniz bir eylem.
pit10'un güzel bir şarkısı, sözlerini de ahan da kendim çıkardım siz saygıdeğer ulu sözlük yazarları için, kusurumuz varsa affola; *

hani bazen olur ya geçmişe gitmek istersin
hata nerde bilmek isterdim
biz de pislendik, bitmez hiç derdim
iman tamam dinde kitlendim
çoğu zaman başkasıydım hayatta binde bir kendim
birden birikti "?"
aklamak zor ahmak anlamak yok anlam noksan
yanmadan kor atlar üste
sallanan zor anlar sallaman koyarlar
sallama kurallar
sallanan bedenler allaha fedai
saf olmak aptallığa eşdeğerdi kalpazan bir dahi
uslu durmak harcım olamadı rampadan firari
öyle bekler herkes söyle dinlemezse
al başını git ve dile kilit vur
birebir it şansı yok
bilebilir o dostlar doğruyu e şimdi kim dost?
kafada kaos her tavırda bin post
her pozda bir tavır
koy posta iz kalır
sor dosta risk alır
iki sene önce çekildi duman olymposta sis kalır

göremedim önümü bir ışık yak bana
geçmişimde geçtiğim yollar şimdi kapkara
ben uyurken bu oyunda zar atılmış meğer
hayat yalanlara inanmayı bilme sanatıymış

şansa kalsa işimiz hiç birimiz birbirimizden nefret etmezdik
olana çare yok elbet evveldik
öylece evde beklerdim
boş sözleri def edemezsin
söyleme boş yere dinlemem
anlamam artık sevgi köreldi kalpte
sonra da mantık sıktı yöneldik harbe
dört tarafta kargaşa var leş kargalar arttı
barbara döndünüz her biriniz
tantana yaptınız
inzivada izledim ben sadece, hayat bir roldü sahnede
saldırdınız kahpece
çok yalnızım bazen kalabalığın içinde
bombardıman var hep anlamların dibinde
önce dostlar terketti kan damladı dilimde
aşklar sahte çıktı sonra yamyamların elinde
kim bir ilkti kiminle yok yere sinir harbi
bindirildi bizimle son kere bilin bari
indirilmiş dizeler beyin fırtınasında
şimdi tekrar düşün insan neyin çabasında?

eğer başta müdür vs yoksa 15 20 dk ciddi takılınır geri kalan zamanda geyik ortamı olur. öyle bir şeydir beyin fırtınası.
atv'de yayınlanan fehmi koru'nun sunuculuğunu yaptığı siyasi / tartışma programı.
Bir fasilitatör eşliğinde yapıldığında geyik ortamı olmaktan sıyrılabilecek, belli normlar ve hedefler çerçevesinde ilerlenmesi gereken yaratıcı fikirlerin fırtına etkisi yarattığı eylem. Kişilerin birbirinin fikirlerine burun kıvırmasını ya da bıyık altından gülüşünü engellemek için post it kullanımı işi bayağı kolaylaştırabilir.
bunu yapmak icin beyin gerekir.
belli bir proje veya iş için toplanmış kişilerin bu konu hakkında o anda beyinlerinden geçirdikleri herşeyi söylemeleri ve bu şekilde en iyiye ulaşma çabasının sarfedildiği olaydır.
beyin firtinasinda, ortaya konulan dusuncelerin miktari, dusunce kalitesinden daha onemlidir.
halihazirda sozlukte cesitli kombinasyonlarda kendini hissettiren zihinsel aktivitedir.

(bkz: fasist vs sosyalist)
(bkz: dindar vs ateist)
(bkz: fasist vs dindar)
(bkz: sagci vs solcu)
(bkz: muhafazakar vs zibidi)
(bkz: sosyalist vs emperyalizm)
(bkz: dindar vs sosyalist)
(bkz: zengin vs yoksul)

oysa butun insanlar esit ve esdegerdir. tartismaya ne gerek var.
topluluğu çağrışım ve buluşlara götüren etkinlik.
lehçe karşılığı: Burza mózgów!
sol framenin altındaki bulut şeklinde olsun butonuna basınca oluşan görüntü bu olguyu az buçuk somutlaştırır...
ülkemizde en az yapılmaya başlayan eylem.
(bkz: serbest çağrışım)