bugün

beyin fırtınası

"size ve fikirlerinize çok önem veriyoruz. siz söyleyin, yazalım, biz kendi bildiğimizi yapalım" içerikli, çalışanların gönlünü almaya yönelik amerikan işletme biçimi.

case study:
şirket giderlerinin azaltılması
1. genel müdüre tahsis edilen araçtan gün içinde diğer müdürler de faydalansın. araç sayıları azaltılsın. benzin gideri de azalır. (.iktir lan. genel müdürüm ben. herkes binemez benim arabaya)
2. başka bir ofis binasına taşınalım. open ofis yapalım. herkese bir oda olmasın. kira, stopaj ve bina giderleri azalır. (hadi len, kapıyı kapayıp yaptıklarımı nasıl yapıcam ben open ofiste. hem annem babam "düz memur mu oldun" diye üzülür)
3. yatay yönetim biçimine geçelim. maaşlardan tasarruf ederiz. (yok yaa, satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı asistanı olmuşum, sadece satışçı mı oliim yine)
4. okyanus ötesi olmayan şirket seyahatleri business classla yapılmasın. müşterinin masrafları karşıladığı durumlar kabul edilsin, ille de 5 yıldızlı otelde kalınmasın. (anan güzel mi?)
.
.
toplantıyı takibeden gün içinde açıklanan karar:
şirket giderlerini kısmakla ilgili harika fikirlerinizden faydalandık. bazı arkadaşlarımızın işlerine son verilerek...