bugün

first person shooter olmasına rağmen call of duty'den ayrı bir kulvarda seyreden serinin bir oyunu olacaktır.

şimdi bana kulak verin sevgili nerd kardeşlerim, söylediklerimi bir daha anlatmayacağım. ben görüp görebileceğiniz en ağır cod fanlarından biriyim, bunu kabul ediyorum. serinin bütün oyunlarını saatlerce oynadım, gerek single, gerek multi. gerek lan, gerek online. o yüzden artıları ve eksileriyle tamamen eleştirebilecek birikime sahibim. ayrıca sevgime rağmen eleştirel gözle bakabilecek kadar da kendine saygısı olan bir oyuncuyum. keza battlefield serisine de yeterince aşinayım. cod'a yaptığım kadar sıkı markaja alamamış olsam da serinin büyük bir kısmına yeterince saat gömmüşümdür. durduğum yeri ve birikimimi belirterek bir giriş yapalım ve açıklamalara geçelim.

genelden özele gitmeye çalışalım. özünde call of duty single player, battlefield multiplayer oynanması için yapılmış oyunlardır. battlefield'ın single player modu botlara karşı savaşmaktan ibaretti. call of duty ise counter-strike'ın beceremediği her şeyi becerebilen bir multiplayer moduna sahipti. call of duty her anlamda, bugün bile, sahip olabilecek en akıcı, en nefes kesici senaryolardan birine sahip bir oyundur. ikinci dünya savaşı temasıyla medal of honor'u tahtından etti, modern warfare serisi ile de geriye kalan bütün fps'ler için çıtayı belirledi. karakterlerini bize sevdirdi, sinematik aksiyonuyla nefesleri kesti. sanki bir hollywood filminde gibi hissettiriyordu. call of duty, senaryo bakımından asla sınıfta kalmadı. ve kimsenin şüphesi olmasın ki, senaryosu infinity ward'ın beyin kadrosu olmasa bile battlefield 3'ten daha iyi olacak ve single player senaryosu ile anılacak. call of duty'nin senaryo yönü daha güçlüdür.

casual player'ların anlamayacağı bir farkla iki seri birbirinden ayrılır. call of duty, arcade bir fpsdir. koştur koştur koştur, sıka sıka ilerle, çatır çutur frag al, ortalıkta gezin, mapin altını üstüne getir, falan filan. bir quake, bir unreal tournament kadar olmasa da, arcade'dir işte. bundan alacağın keyif farklıdır. battlefield ise simülasyon diyebileceğimiz türde bir fpsdir ve bundan alacağın keyif de farklı olacaktır. battlefield'ın verdiği gerçeklik hissi call of duty ile kıyaslanmaz bile. battlefield'da bir operation flashpoint kadar olmasa da simülasyondur.

tekrar ediyorum, call of duty arcade, battlefield simülasyondur.

*mw3, black ops'un değil mw2'nin devamıdır ve black ops'tan farklı bir yapımcıya sahiptir, bunu göz önünde bulunduralım.

*bir kere battlefield'ın bütün gameplay görüntüleri alpha aşamasındayken verilmiştir. beta bile değil. o yüzden oyunun çıkmış hali grafik olarak ortalığı toz duman edecek, onu bir kere bilin. modern warfare 3 ise motor değişikliğine bile gitmedi. gameplay'leri izledim; yeni oyun mu çıkmış, modern warfare 2'ye ek paket mi gelmiş belli değil. bir arpa boyu yol alınmamış. ben ne anladım bundan? ısıt ısıt oyuncunun önüne koy. istanbul ne güzel, vapurlar filan.

*cod'da bireylerin yetenekleri ön plandadır. ben şahsen kendi başıma koca bir takımı alt edebilirim, oyun dinamikleri buna izin veriyor. ama battlefield'da ne kadar iyi oyunculardan oluşan bir takım olursanız olun, takım oyunu denen şeyden haberiniz yoksa sıradan ama organize bir takım tarafından sayı bile alamadan alaşağı edilebilirsiniz. battlefield'da multiplayer denen şeyin özü var: başka oyuncularla birlikte bir takım olarak zafere ulaşmak. call of duty'de bu yok mu diyeceksiniz, bana sorarsanız çok zayıf. ben kendi başıma takımı zafere taşıyabiliyorsam takım oyunu nerde kaldı?

*cod küçük maplerde hızlı tempoda oynanır, ilk cod'dan black ops'a kadar bu çizgi asla bozulmamıştır. battlefield ise araç kullanmayı zorunlu kılacak kadar büyük ölçekli haritalarda ve biraz daha ağır ve taktiksel oynanır. ayrıca laf sokmadan geçemeyeceğim, bf3'ün alpha versiyonunda sadece tek map (operation metro) açıktır, tek map'e dayalı olarak "geniş mekanları unutun" diyecek kadar ileri ve sivri zekalı olan, sıfırdan yazılmış bir motor için* "crysis 2'nin blurlusu" yorumunu yapan adam kendine ben oyuncuyum diyorsa ben hiçbir şey bilmiyorum.

*cod'nin dağıtıcısı olan activision, nam-ı diğer tivision oyuncu denen ve oyunun yapıldığı kitleyi s.kine bile takmaz. sadece yapacağı satış hasılatının, eline geçen paranın, karın hesabını yapar. nerede cod4'den sonra çıkan mw2, nerede mw2'den sonra çıkacak olan mw3. neredeyse hiç fark yok. silah yelpazesinde bile o kadar ufak oynamalar var ki... activision oyun yapmak, sektöre bir soluk getirmek peşinde değil. sadece oyuncuları yolmak istiyor. sadece 3-5 map yapıp 15 dolara satmak nedir allahını seversen? hele elite sistemiyle iyice b.kunu çıkarttı, ne kadar paragöz olduğunu gözümüze soktu. elite beleş de kullanılıyor diyen adama kafa atarım, elite'in beleş versiyonundaki bütün istatistiklere ben "barracks"den "combat record"dan ulaşabiliyordum. karşısındaki battlefield'ın ise tamamen beleş battlelog sistemi var ve sadece görünen kısmı bile inanılmaz başarılı, çıktığı zamanki halini düşünemiyorum bile. ea'de parayı sever, ama ea oyuncuları dışlamıyor, onlara yolunacak kaz gözüyle bakmıyor. ea, sevin ya da sevmeyin fps türünde devrim yapmak üzere. cod'un yapmayı bıraktığı bir şeyi yapıyor yani.

call of duty, özellikle modern warfare serisi, benim kalbimdeki sayılı oyunlardandır. ama bf3 vs mw3 karşılaştırması yapacak olursak, korsan alıp oynayanlar için mw3 ezecek, çünkü onlar sadece single player oynayabilecekler. çok da harika bir deneyim yaşayacaklar, cod campaignleri asla bu konuda hayal kırıklığına uğratmaz. ama biz orjinal alıp online multiplayer oynayacaklar için bf3 mw3'ü buruşturup atacak.

yine kendi kitlesi olacak her oyunun, ama objektif gözle bakarsak; mw3, mw2'nin de, yapımcısı farklı olmasına rağmen black ops'un da üstüne hiçbir şey koymadı. ama battlefield her oyunda bir, hatta birden fazla tuğla koyuyor duvarın üzerine. sırf bu yüzden bile mw serisini sevmeme rağmen modern warfare 3'den daha iyi bir oyun battlefield 3.
paris görevindeyken arkadaş habersiz çekmiş; görsel
görsel
single player campaign yapmasa da olurdu oyunu, dice yapımı, ea şeysi. insanlar bunu multiplayer oynamak için alacak sonuçta.

ayrıca daha önce belirttiğim gibi her halükarda call of duty'den daha simülasyondur ama cod gibi arcade bir oyunla kıyaslanmaktadır ve bu acı duruma g.tüyle bile gülmemelidir insan. ağlanacak halimize lol diyoruz. topluca, hadi bakalım.

çok merak ediyorum, acaba bütün o grafiklere sıradan diyen adam grafikleri medium'dan yukarı alıp bir açtı mı? en sona dayanmış haliyle en aşağı 90-100 fps'yi görüp bir oynayın*, belki fikriniz değişir. ha olmuyorsa da, göz var izan var. zannetme ki bilgisayarı inim inim inleten optimizasyonlara tavım. hatta nefret ederim. keşke mw2'nin optimizasyonu black ops'ta da olsaydı da bir şeye benzeseydi. ama o treyarch'ın suçu.

oynayacak server dert olabilir, takım arkadaşları hödükten de oluşabilir bir insanın, vakit kaybettirir, var böyle şeyler. ama arada bir konuş, yönlendir onları istersen? sosyal becerilerin gelişir belki? ben işe yaramadığını görmedim, insan gibi bir şeyler istenince insanlardan, hiç değilse deniyorlar ve güzel şeyler olabiliyor.

sadece daracık noktalara yığılmayı problem ediyorsa birisi, cod'da daha çok etmeli. demolition ya da sabotage oynadıysa ömründe tabi. battlefield'da gene flank şansı var.

bana bir ithamda bulunmak isteyen birisi; adam gibi uluslararası bir ligde* ladder'ın ilk sayfasında haftalarca tutunabilmiş, ömründe turnuva/kupa görmüş, hatta skalasında derece almış, oynadığı belli bir oyunda her gün en az iki pcw'ye katılmış olmak zorundadır benim yaptığım gibi. yoksa o ithamları kaale bile almam. casual ve hardcore oyuncular arasında bir çizgi olmalı.

açtivision'ın açtivision olma sebebi, vermeden almak istemesidir. elite meselesine dikkatinizi çekmiştim diye düşünüyorum. ayrıca cod4'te neden yeni mapler patchlerle beş kuruş vermeden oynandı, ve hala da oynanıyor? demek ki babasının hayrına iş yapınca ölünmüyor. ayrıca 3 kıytırık map için para alacaksa da bari yavaş gitsin. bütün dlc'lerin tamamına bile 15 dolar fazla bence, bırak bir tanesini. mw3'ün mw2'den senaryo dışında ne farkı var biri bana göstersin çok rica ediyorum. iki oyunu da daha önce oynamamış bir adama iki oyunu da onbeşer dakika oynatsak hangisinin halef hangisinin selef olduğunu ayırt edemeyeceği iki oyun çıkartmışsa bir firma; ben oyuncu olarak kendimi aşağılanmış, kazıklanmış ve aptal yerine konmuş hissederim. böyle hissetmeyip de kendisine layık görülen konumu kabullenecek kadar özsaygıdan yoksunsa bir oyuncu(?), benim diyecek sözüm yok.

ea'in ceosu da babamın oğlu değildir, açtivision'ın ceosu da, zaten ben de iki firmaya da sevgi beslediğime dair tek kelime etmedim. ea iyi, süper, daşşağı yalanası falan değildir; kötünün iyisidir, anlamak isteyene.

nereye bakacağınızı bilmiyorsanız, tanıdığım optik dükkanı sahibi çok iyidir. 8 kasım 2011'de modern warfare 3 vizyonda, tabii zamunda'yla ilgilenmiyorsanız. resmi sitesinde ve her e3 videosunda belirtiliyor. savunuyorsun bari basit şeyleri bil.

siz sadece önünüze konulanı yiyin, hiç sorgulamayın. modern warfare'in benim ve dünyanın geri kalanı tarafından epikliği kabul görmüş hikayesi, 3. oyunla son buluyor, yani en azından böyle planlanmıştı. ama pes gibi her sene her sene sonsuza kadar ufak değişikliklerle temcit pilavı gibi önünüze konsaydı modern warfare, gık demeden afiyetle yerdiniz. o yüzden beni de, söylediklerimi de, bu konuya olan bakış açımı da anlamanızı beklemiyorum. bunun üzerine de tek kelime söylemem.
hikaye'nin bir kismi "kürdistan" da gececekmis. zaten oyunu pek sevmezdim, böylelikle iyice gözümden düstü.
sevgililer günü şerefine double xp düzenleyendir. evde kalanlara küçük bir kıyaktır, siz de o kadar yalnız değilsiniz yanınızda biz varız, accık oyalanın kafanız dağılsın mesajı verendir.
ea'in pc grafikleri ile, konsolcular'in gözünü boyamak istedigi oyun. simdiye dek bir tane bile xbox veya playstation gameplay'i göstermediler ve kolay kolay da göstermeyecekler. garibim konsol sahipleri de "manyak grafik lan, kesin almaliyim!" diye cukkaya oturacaklar...

ayrica bir oyun sirf grafik performanstan olussaydi, süper mario efsane olmazdi, ki hala hangi bölümü cikarsa ciksin yok satiyor.

her sene, ne tür oyun olursa olsun, bilim kurgu'dan tut, third person shooter'a kadar, bi call of duty'i yok etme havasi icinde. sonuc olarak call of duty her zamanki gibi yine bunlarin eline captain price'in dalgasini verecektir...

edit: ayrica grafikleri iyi, hoş, falan ama electronic arts su oyun karakterlerinin yüz ifadeleri üzerinde büyük capli bi calisma yapmasi gerekiyor. medal of honor'dan, battlefield'in ücüncü serisine kadar hic bir asama kaydetmemisler. heavy rain, enslaved, l.a. noire gibi oyunlarin piyasada fink attigi bir dönemde hala, ruhsuz, cizgi film gibi yüz ifadeleri...

ahan örnek:

battlefield 3: http://imageshack.us/f/850/battlefieldface.jpg/

black ops: görsel
büyük haritalar, patlama efektleri atmosfer falan güzel de multisinde, oynanabilirlik açısından yere yatma harici bad company 2den daha kötü olan oyun. Tank top kullanmak eğlencelidir, uçak kullanmak da eğlencelidir de bir fps'nin oynanabilirliğini bu belirlemez. silahların fareye tepkisi bc2ye göre baya garip. üzerine bir de sniperla dürbün açınca sağ tuşa tıklı tutmak zorundasın. quick scoper değilim ama quickscope yapılmaz bu oyunda bc2deki gibi. garip bir oyun. TDM koymuşlar oyuna onda da çok eğlendim. Oğlum tdm, dar haritalar vs sizin işiniz değil ne diye codun alanına giriyorsunuz. siz geniş haritaların adamısınız.

grafiklere gelince çok göz korkutmasın istenen gereksinimi. her haltı ultrada açma imkanınız zaten ortalama bir donanımla o kadar büyük haritaların döndüğü, o kadar fazla ışık, parçacık zart zurt efektinin olduğu oyunlarda yoktur. en son çıkan stalker'ı ki 2-3 yıl falan önce çıktı, o zamanlar yeni aldığım gtx260 ekran kartımla 720p full çalıştırmaya kalktığımda bilgisayar kafayı yiyordu. ne en son çıkanı clear skyda bile hayvan gibi kasıyordu ki o oyun 4 yıl önce çıktı, gerçi onda full dinamik lightinin olayının dibine vurmuşlardı, kaplamalar kötüydü falan ama. Bunda hem kaplamalar iyi hem ışıklandırmalar, bir de bu oyunda bc2deki kadar pek yaramasa da yıkım geyiği var. düşün artık. 4 yıl önceki oyunu 3 yıl önceki ortaüstü bir kartla oynayamıyordum full de. bu da öyle olacak. Stalker atmosfer için oynanır da bunda pek gerek yok. iki ışık hüzmesini bir tarafına mı sokacaksın.
çıkalı aylar yıllar oldu belki ben inatla oynamadım. ama hakkında yazılıp çizilen herşeyi de takip ettim ve gün geldi oynadım.

şimdi öyle çok süslü işin erbabı gibi laflar edemicem kısaca belirtmek istediğim 2 konu var.

görsel

yukardaki görselden söz edicem.

1. konu mw3 başındaki şarjör atma sahnesiyle bu oyundaki benzeri bir sahnedeki mermi var/yok muhabbeti ile güya mw3'e bok atılmak isteniyor.

ama?

bu oyunda yanan ışık, lamba artık her ne sikimse ateş ettiğiniz de asla bir reaksiyon göstermiyor. tavan spotlarını patlatamıyoruz mesela. görsel eklemek isterdim tabi ama üşengeçliğin verdiği boşvermişlikten ötürü hiç uğraşmak istemedim. yani? benim mw3'üme çamur atmaya yeltenenlerin aslında oynadıkları oyunun mw3 kadar olmadığını görmeleri bilmeleri falan filanı gerekir.

2. konu da şu;

tamam artık klasikleşmiş "çok kısa", "şu kadar saatte bitiyo", "daha uzun olaydı eti de bol olaydı" tarzı lafları hep duyarım. ki bunları alayı abartıdan ibaret çoğu zaman.

gel gör ki battlefield 3 için böyle dense hiçte itiraz etmem çünkü hepi topu 12 görevden ibaret bir oyun...

ulan o kadar yazılıp çiziliyor paragraf paragraf açıklamalar yapılıyor ya... işte ben onun kafasını merak ediyorum.

yahu bikere olağanüstü görseller, efektler, oh yes çok gerçekçi lafları edenlere şaşıyorum! karakterleri mw3 ün yanına yaklaşamaz bile amına koyim! hele hele silahlar hohoy... hangi gerçeklik hangi görsel demezler mi adama lan?

tamam gölge oyunları güzel ışık perspektiv falan filan ama kıyaslanan oyuna bakıyorum mw3. hani şimdi hiç te fanboyluk yapmaya gerek yok ezmek istesem 10 paragraf yazarım heralde bf3 ile ilgili ama lüzum yok.

hiç mi güzel yanı yok? var tabi. o da koşarken şarjör değiştirebilmemiz ve ateş edebilmemizdir. bundan gayri ıslak sigara dalı gibi..

not: görsellerle oyunu ezme hakkım saklı bulunmaktadır. *
dün itibariyle edinip, oynamaya başladığım oyun..
direk multiplayer a giriş yaptım ve aman allahım, o nasıl bir görüntü, o nasıl bir atmosfer, o nasıl sesler...
birden kendimi çatışmanın içinde, amerikalılarla savaşan bir rus askeri olarak buldum, sesler harika silah, patlama, ve savaş alanında ki bağırışma sesleri harika olmuş, görüntülere zaten diyecek yok ancak çok fazla ışık ve gölge oyunu alışkın olmayan bizleri biraz ilk başta şaşırtıyor ve bu esnada düşmanları görmemizi zorlaştırıyor ama sonradan alışıyorsunuz, bir ara fragman izliyorum sandım kendimi, bf2 hayranı bu bünyeyi inanılmaz etkilemiş oyundur.
senelerdir beklediğimize değdi diyebilirim.**

battedit: core2quad işlemci, 4gb ram iyi de geforce8600gt ekran kartı ile maalsef düşük ayarlarda oynananabiliyor, ama yine de çok etkileyici, ayrıca oyun 20gb yer istiyor. *
biraz daha oynayıp tecrübe kazandıktan sonra bahsetmek gerekirse oyundan. TDM oynamayın spawn olayı leş. ha xp kazanmak için girebilirsiniz. hızlı xp kazandırıyor. 3-5 tane düşmanın arasında spawn olmak COD'a bok atan fan boyların her ne hikmetse hiç bahsetmediği şey. bununla beraber güzel bir dedicated server bulduğunuzda hilesiz milesiz rahatlıkla oynanır. veya bir kişi hile yapıyorsa da 64 kişinin arasında sana denk gelmesi çok düşük. Malesef ki çok ama çok sevdiğim lakin hilecilerin iyice arttığı MW'ye göre oynamak daha cazip geliyor bu aralar. delta force değil de counter vari oyun oynamak istiyorsa canım B.O ya veya ilk MWye geçiyorum, Delta force vari oyun istediğimde de bunu oynuyorum.

Ayrıca oyunun boktan yanı kimi haritalarda savaşların iki üç koridorda birbirlerine mal gibi ateş edilen oyuna dönmesi.adamın nerede olduğu belli, ne zaman çıkacağı belli eee haliyle reflekslik pek bir olay kalmıyor ki ben mw'yi bile koştura koştura oynayan bir adam değilim, sakin sakin oynarım lakin buradaki bu karşılıklı ateş etmeli çatışmalar baya bir sıktı. Ha bir de COD'un oyuncularına laf atarlar noob la bunlar diye fanboylar, BF3ün oyuncularının da pek farkı yok, hatta "tamam o tarafta 5 tane adam var, ben de sniperla bu tarafa ateş edeyim arkam sağlamda" dediğim onlarca kez o beş kişi arasından bir düşman sızıp beni öldürmüşlüğü vardır. Nereye nasıl bakacaklarını bilmiyorlar, keza keskin nişancı tüfeğinden dürbünü çıkartıp, susturucu taktığınızda götünün dibinden ateş etseniz nereden ateş edildiğini anlamayan tipler de çok var. Ha bir de fast vehicle respawnlı haritaların bolluğu da noob bolluğunun bir başka göstergesi. Adam sanki Tom Clancys hawx oynamak için girmiş oyuna fps lan bu? arada bir uç et de ne bu araç sevdası, devamlı araç tepesindesin.

ek: iron sight'a dürbüne falan geçmek için sağ tuşu cod gibi basılı tutmadan da ayarlanabiliyor ayarlarda, ben sonradan keşfettim, oyun ondan sonra özellikle de sniperda çok kolaylaştı, COD'dan, Counterdan kolay hale geldi sniper olayı, bc2deki gibi.
https://slytherin.su/up/guyswait.gif
taş gibi oyun ama günümüzde oynayan pek kalmadı tüm serverları toplasan anlık oyuncu 1000 kişi falandır. yazık günah yemin ediyorum.
dünya çapında tam tamına 1,000,000,000 dolarlık donanım satılmasını sağlamış oyundur. multiplayer modu şimdiye kadarki fpslerin en iyisidir. *
büyük ihtimal BC2deki gibi patlayacak oyundur. inşallah patlamaz o başka mesele de bu zamana kadar yapılan hiçbir battlefield oyunu FPS'nin temel mantığı olan silah hakimiyeti ve oynanabilirlik açısından tatmin edici olmamıştır büyük ihtimal bu da olmayacaktır. Ayrıca Uçak, helikopter vb araçları kullanmak "FPS" ile alakalı bir durum değildir. o yüzden oyunun FPS kısmında bir artı yaratmayacaktır. Ha eğlenceli bir atmosfer sunar o başka mesele.

Umarız ki yapımcı firma bizim öngörülerimizi boşa çıkarır da adam gibi "FPS" hissiyatı veren oyun çıkartır. 99'un oyunu olmasına rağmen Counter'ın neden hala en çok oynanan oyunlar arasında olduğunu iyi anlamışlardır. Eğer anlamışlarsa, Bu grafiklerle ve oyundaki atmosferle turnayı gözünden vurup tarihin en iyi oyunlarından birine imza atabilirler. Anlamamışlarsa BC2 gibi dar bir oyuncu kitlesinde tıkılıp kalacaklar, bu oyuncu kitlesi de kendilerini özel hissetmek için biz simulasyon oynuyoruz, tank mank kullanıyoruz bilmem ne diye tatmin olmaya çalışacaktır.

Ha bir de gözünüzü seveyim fanboylar, COD şöyle kötü böyle kötü demeyin lan. bildim bileli battlefield şöyle süper cod şöyle kötü diyorsunuz. iki oyunun da birbiriyle alakasız lan. Ha ben milisaniyeler içerisinde AWM ile shifte basıp +-30 metre mesefeden dürbünle adam vurmayı severim. Sen +100 metre mesafeden Shifte basmadan fizik kuralı diye koyulan lakin abartılmış kurallarla lakin vurması çok kolay olarak adam vurmayı denersin yapımcılar da bu açığı kapatmak için koskoca 0.5 cal mermiyle bile 2 vuruşta ancak adamın ölmesine izin verir bir de övünerek anlatırsın, bizde kafadan vurmadan tek atışta ölmüyor COD daha kolay diye.

not: lütfen yazdıklarıma konsol bebeleri okusa bile fikir yürütmesin, PCciler beğenmemişse beğenmeyebilir.

ha bir ek daha yapalım: birçok pc oyuncusu bilgisayarları çok çok çok kaldırmasına rağmen COD serilerini olabilecek minimum grafikte oynar ki ortalarda lüzumsuz ayrıntı olmasın sonuca odaklanalım diye, keza CS GO da nereden baksan 7-8 yıllık motorla ortaya çıkmıştır. Yani mesele oyunun oynanabilirliğindedir grafiklerinde değil. HA ben COD'u full ayarlarla oynarım gölge vs takip ettiğim için o başka mesele. bir de konsolcular bizim de grafiklerimiz süper olacak diye sevinmesin, olmayacak. millet senin konsolun fiyatına ekran kartını boşuna mı alıyor lan?