bugün

Hayranı olduğum assassin's creed serisinin fransada geçen son çıkan oyunu.
hayvan gibi umutlarım var bu oyun ile alakalı.

"ya bokunu çıkardılar"
"kabak tadı vermeye başladı"
"sıktı artık yeter"
gibi cümleler kurmadan önce düşünülmesi gerekiyor her şeyden önce. üçüncü oyunun facia olduğuna, gerek karakterler, gerek oynanış yönünden bizi içine çekemediğine katılıyoruzdur diye düşünüyorum. ayrıca sadece bu değil, oyundaki şehirler de aşırı derecede tek düzeydi ve italyan mimarisinin harikalığı o kadar zaman gözümüze sokulduktan sonra, aşırı derecede kuru gelmişti. dördüncü oyunda hem karakteri, hem mimariyi(kısmen), hem sıkıcılığı çözmüşlerdi, - yani öyle duydum, öyle gördüm - fakat yine de oyun gerçek bir süikastçi oyunu havasında geçmekten çok, bildiğin korsan oyunu tadındaydı.

ancak bu oyuna gelirsek, fransız mimarisinin italyan mimarisinden, teknik yönü hakkında pek bilgim olmasa da, gözle görülür biçimde aşağı kalır yanı olacağını düşünmüyorum. o binalara tırmanmak en az ACII'dekilere, Brotherhood'dakilere ve Revelations'dakilere tırmanmak kadar zevkli olacaktır. Bir kere ubisoft bu işi çözmüş, bu beni sevindirdi.
Ayrıca, ubisoft bir fransız firması. yani bizi büyük ihtimalle daha çok ayrıntı, daha çok detay bekliyor.

Şimdi geriye sadece karakterleri ve hikayeyi güzel şekilde bağlamak kalıyor. Bana kalırsa biraz Ezio'dan, biraz Edward'dan derken harika şeyler yaratabilirler ana karakter konusunda, kimse de çıkıp "eee dünün aynısı?" demez.
hikaye konusuna gelirsek de, "olm fransız devrimi lan!" demek istiyorum.

görsel

hadi be ubisoft, kurtar şu seriyi.
Uplayde 25 ine kadar bedava indirebileceginiz oyun. indirip kutuphanenizde kaliyor istediginiz zaman oynayin. 50gb. Onceden cok tutkunuydum 7-8 yil once oynuyordum fakat suan oynamam yine de beles indirdim.

Edit: daha once de beles olmustu oyun...
öyle itin götüne sokulduğu kadar kötü olmayan oyun. aslında epey bir zenginlik var oyunda. fakat hatalar da var... sanırım sorun daha çok, insan kalabalığından kaynaklanıyor. önceki oyunlara göre sokaklar insanla dolu ve hemen hepsi farklı yüzler. bunun iyiliği oyun daha gerçekçi oluyor ama dışarıda geçen aksiyon sahneleri takılıyor ara sıra. ayrıca sahneler arası geçişlerde yükleme de çok uzun sürüyor: bi saat loading bekliyosun... yine de sevdim oyunun başında olsam da. gerçi serinin hiç bir oyununu şimdiye kadar kötüleyemedim, beğenmemezlik etmedim ama konu da giderek derinleşiyor, gizem üstüne gizem oldu mu assassin's creed beni her zaman mest etmiştir seviyorum bu tarzını...
tam 48 saatte indirip 1 dk oynayamadığım oyun.. Ulen öyle kötü özelliklere sahip bir pc de yok elimde i7 6gb ram 64 bit bir çok özellik tamam ama ekran kartı sıkıntı yaptı galiba bilmiyorum.. Daha açarken sövüp kapatmaya karar verdim.. Yirmi dk sonra çıkış menüsüne ulaşabildim.. Oysa ki ne hayallerim vardı sabahlara kadar oynayacaktım.. neyse canımız sağolsun.. Adil kullanım kotasını aşmasak bari..
Ps4 gibi canavar bir oyun konsolunda 30 fps' e çıkamıyordu en son.
30 ne lan? Tamam oyun yeni, konsol yeni. elbette optimizasyon sorunları olur. Gözden kaçmış hatalar falan olur ama sen koskoca ubisoft' sun be. Assassin's creed serisini her ne kadar kötü deseler de ağzımız açık oynadık biz.
Senin böyle bir acemilik yapmaman gerek ubisoft.
Yarın patchle düzeltsen ne olur, ilk gün hevesimi siktin bir kere...
insanı gaza getirip, sokaklarda koşturabilecek potansiyele sahip bir trailer yayınlanmıştır. http://www.youtube.com/watch?v=xzCEdSKMkdU
alıp eve getirince 6.5 (yazıyla altı buçuk) gigabyte güncelleme indiren oyundur. playstation 4 oyunlarında kullanılan blu ray disklerin standart olarak maksimum 25 gigabyte kapasitede olduğu düşünüldüğünde, bu güncellemeye "hay ebenin" ve varyasyonlarını demekten başka bir şey düşünülemez.
Tıpkı roma ve istanbul gibi tek bir şehirde olmamız oyunun en büyük artısı. Co-op da eğlenceli olabilir. Trailer yine beklentileri yükseltti bende.
Atalarımızın anılarına ulaşabileceğimiz animus ismimde bi makine yapıp, desmondun dnasından arno yu bulma ihtimalim, bilgisayarımın bu oyunu kaldırma ihtimalinden daha fazla. Muhtemelen animus cihazının teknolojisi şu oyunun istediği sistem gereksinimlerinden daha mütevazi olur.
Hem oyunu steamde 220TL ye sat, hemde bu sistem gereksinimleriyle. Sonra ağlama pcde oyun satmıyo diye.
Serinin belki de son şansı olan oyun. 3teki rezaletten sonra black flag biraz toparlamıştı ama o da bildiğin korsan oyunuydu. Co-op olacağı söylentileri var. Bekleyip göreceğiz.
Her sene ac çıkmasından rahatsız olmayan biri olarak, çıkınca yine köpekler gibi oynayacağım oyundur.

Lakin ; ac 3 ve ac 4 bence süper oyunlardı, ama beş para etmez ac oyunlarıydı. Yani, ismi ac olmasa, belki rekorlar kırabilecek oyunlarken, ac olunca ac 1 ve 2 nin gölgesinde kaldı. Şimdi iş ubisofta düşüyor, avrupa settingi geri geldi.

Üzme bizi.

Not: çizgi romanlarıyla alakalı bilgi almak için, çizgi romanları yayınlayan yayınevi ile bir konuşmam oldu, kendilerine ac romanlarını da basıp basmayacaklarımı sordum, basmayacaklarını çünkü başka bir firmanın basma haklarını aldığını söyledi, yani basılacak. Eğer romanlarda connor'a ne olduğu yazmıyorsa ( ki vikilerden falan okudum, bilinmiyor başına ne geldiği) yeni oyunda ben connor'u da görmek istiyorum, ki connor 1755 doğumlu, fransız ihtilali 1783, sanırım oyunun bittiği tarihlerde 1780 falandı. Connor amerikan devriminden sonra avrupaya geçmiş olabilir.
Serinin 7. oyunu. Muhtemelen bir çok yenilikle gelecektir ama bize haritayı didik didik aratmak için çeşitli bölgelere sandık,bayrak,tüy,animus veri parçası, bizden kaçan nota gibi nesneler toplatacak.
FarCry3 ve AC4BF de olduğu gibi köpekbalıklarına yumruk atıp dövebileceğimiz ve tepeden bakmadan haritayı göremiyeceğimiz bir oyun olması dileğiyle.
notre dame katedrali yangını sebebiyle ayın 25'ine kadar uplay platformunda bedava verilecek olan, steam'deki fiyatı gün itibariyle 154 tl olan oyun. yapımcı şirket fransız olunca, malum felaketten sonra bu yapıyı ihtiva eden bu oyunu ücretsiz yapma kararı almışlar.
Oyun esnasında çiviye bile bir anda tutunabilen oyun.

Arkadaş oyunu kapattım lakin nasıl kapattım hiç hatırlamıyorum. Bir kere dümdüz koşabildiğimi, planladığım şeyi becerebildiğimi hatırlamıyorun.

Dümdüz koşayımda şurdan atlayım diyorum 5 sn ye sonra bir evin bacasndayım. Ordan inmeye çalışırken aa ne göreyim apartmanın penceresinde asılı duruyorum.

Tahtaya çakılan çiviye tutunuyor adam yaa.

O kadarına gerek yok.
krizi fırsata çeviren beleşçileri gözler önüne seren oyun.