bugün

x yer misin oğlum onu da yapayım?
+ Yok anne uğraşma hiç.
Aradan geçen 5 dakikanın ardından...
x Yer misin oğlum?
+ yok anne yapma.
x Yer misin oğlum...
Böyle sürüp gider, o x de değişmez, tamam, sormak istiyorsun, beni düşünüyorsun da neden aklına gelen ilk yemeği o an elli kez soruyorsun?
Haftasonu kalabalık grup yatılı misafirimiz gelecek. Annem geçen gün sabah 5 de kalkıp sarma yapmış. Dün de kalkıp mantı yapmış.
Yavrum kalabalık misafire yapılacak yemekler mi bunlar. Hadi sarma yine okey de mantı nedir ya çok sinirleniyorum böyle şeylere.
hayır, o faizci hep oradaydı, sen yeni gördün..
yalnız, annelerin tefecilik yapmasının altında belli faktörler vardır:
1. paranın bir kısmının biriktirilebilir olduğunu ama bunu yapmadığını düşünüyordur. elindeki 75.000 liralık telefonu oradan oraya atıyorsan, teyze de birikim ihtiyacı hissetmiştir.
2. ev-araba gibi düzgün bir mal aldığında o paralar fazlasıyla ve beklenmedik bir biçimde sana döner.. ki, kuyumcuya-dövizciye gidip onların tamamını bozmayı istemezsin.. hep, son bir şey hatıra kalsın istersin.. hep de, manyak gibi paraya ihtiyacın vardır..
3. kara günleri düşünerekten, ara ara besleme yapmak gerekir.. bir de, arada "yola ize gidiyorsun, işin gücün rast gider" mantığı ile hayır falan yapıp, fakirlere harçlık, öte beri veriyorlar.. para akıyorken anne kısmını geniş tutmakta fayda var.
Ben anneme yıllardır para vermişim, git demişem döviz al.

Anneme diyorum anne anne çikimate 300 yuro ver, diyor ağustos sonunda 400 yuro verirsen vereyim.

Kendi elimle faizci yarattım amk.
Her bana ulaşamadığında 55 yerimden bıçaklanıp ormana atılmışım ya da günah dolu bir partideymişim gibi telaşlanıp arka arka araması.
Israrla depremse hasar görmüş evde yaşamaya çalışması.

Çadır buldum birilerine verdi!
Konteynır çıktı... Gidip kalmıyor!
Kaymakama kadar çıktım o hengamede evin yanina bir konteynır koydurmak için.

Evi yıkmalarinı bekliyorum
Teyzede bir sıkıntı yoktur inşallah.
Kızınca namazda kızdığını belli ederek sureleri yüksek sesli okurdu. Her yere yetişiyordu maşallah.
Hahaha. Ne kadındın be anne.
olsa da huyları garip olsa doyamadım anam ben sana.
bir sey yemeden once kokluyor, sanki zehirleyecez.
Akşam kına var annem diyor bizim dijitürk pakedimiz mi değişti, bazı kanallar paket dışıymış. Dedim şu an bunu mu dert ediyorsun.

Ne bileyim ben kardeşim en üst pakedi aldıydık işte, napim dijitürk ü mi alim komple. Şurada ağız tadıyla iki kadeh çay içtirmiyorlar.
Garipsediği bir olay olunca gözlüğünü burnunun ucuna indirip tepeden bakması. Kızıyor güya ama, çok hoşuma gidiyor o tipi.
günlük hayatında her durumda istanbul Türkçesi konuşmasına hatta gürcü ağzı konuşmayı bilmemesine rağmen kediyi severken kendinden geçip gürcü ağzı taklidi yaparak konuşmaya başlaması. anammm kedili deli teyze anam.
Google sesli aramaya gördüğü rüyaları detaylıca anlatıp tabir bulmaya çalışması.
tomom orgon yozdok bono...

sizler, psikolojik şiddetin fiziksel şiddetten çok daha büyük yaralar açabildiğini bilmeyen, psikolojik şiddete en üst seviyede maruz kaldığı için duyarsızlaşan, empatiden yoksun ruh hastalarısınız. lütfen anne olmayın. olasınız varsa da olmayın. çocuğa yazık.

edit: bu entry diğer entrylere cevap veren niteliktedir. bir süre sonra kendisini imha edecektir.
kendisine yönelik eleştirilere cevap vermek yerine karşısındaki insan kendisine sövüyormuş gibi bir tavır sergilemeyi tercih etmesi, bu tavrı karşısında balatayı sıyırıp bağırmaya ve derdini bağırarak anlatmaya çalışan insan hakkında "acaba neden bağırmaya başladı?" diye sormak yerine hakaretvari analizler yapmaya başlaması.

örneğin söylediği şeylere cevap alamayan ve en sonunda bağırmaya başlayan kendi doğurduğu insan hakkında "iyiliği çok sürdü diyordum ah ah." minvalinde cümleler kurmak. çocuk senin çocuğun, on sene sırtında taşı dese taşır ve gocunmaz, kimseye bir zararı dokunmaz lakin sanki iki günde bir tuttuğunu kazığa oturtuyormuş da bir aydır kazık fantezisinden vazgeçmiş gibi garip ve komik cümlelerle bu insanın kişiliğini eleştiriyorsun. neden? sadece canını yakmak için. elini tutup da vurmanı engelleyecek kadar büyüdüğünden dolayı vurarak yakamadığın canını sözlerinle yakabilmek için. yak gitsin. tokat acısı geçer de bu nankörlüğün acısı geçmez sevgili anneler. yakarken aklınızda bulundurun.
Annelerin şimdi size garip gelen huyları ileride çocuğunuz olunca normal gelecek ve kendinizi de o şekilde davranırken bulacaksınız.
bir durum. geçmiş senelerde bir yazar şöyle demişti bu başlık için. düşündüm de hiçbir huyu garip gelmiyor demişti. bence annelerin huylarına dair en iyi yorumdu. iyi ki varlar.
Sanki ben evlenmezsem dünyanın soyu kuruyacak.
Kocası mide kanaması geçirmişken kocasının yüzüne telefon kapatması bilinçaltından tanrı hatta oha artık yüce tengri beni korusun.
Evimizde kedi var diye bize gelmemesi.
akşam namazı kılarken, namazının bitmesine yakın bağıra bağıra dua etmek suretiyle "kahveleri yappp!" komutu vermesi. yapıyorum be anam.
Hasta olduğunu hissedip onu aramak zorunda olmam zorunluluğu.

Her aradığımda "dün ölüyordum, sabah yataktan kalkamıyordum, 1 saat önce tansiyonum düştü, az evvel kustum niye aramıyorsun kız" der.

Annem, benim senin hastalıklarına kurduğum müsait zamanlarım yok be.

Diyemiyorum.
uyanmam için odamın kapısını açıp mutfakta yüksek sesle kim olursa (ev ahalisinden)konuşması ve rutin olarak uyanıp kapayı çarpıp yarım saat daha uyuyup uyanmam. kısır döngü oldu çıkamıyoruz
Bazı şeylere aşırı takıntılı ve fazla kindar olmasıdır.
Dayımın boyun damarları tıkalı, bir stent ameliyatı olması gerekecek. Şu sıralar ameliyat öncesi hazırlığı olarak her gün kan sulandırıcı iğne vuruluyor. (Tam da salgın zamanına denk geldi malesef.)
Sağlık odağındaki hemşire biraz surat etmiş, iğne vurmaya çekinir davranmış.

Annem bunu duyunca küplere bindi, kafaya taktı. Neymiş, "isterse sağlık bakanlığına şikayet edermiş."
(Yahu altı üstü kadın şu kritik günlerde biraz çekimser davranmış, olay bundan ibaret.
(Sağlık ocakları istisna yalnız hastahane personeli olmak gerçekten meşakatli bir iş. Hem herkesin sağlığı, başkalarınkinden önce gelir.)