bugün

Ayetle kanıt olmaz. Zira kim yazdı desen Allah cevabı mantık ve bilim dışıdır. Neden Allah böyle bir şeyi göze alsın, neden insan yazması suphesine girenleri anlamamazliktan gelerek ve hosgorusuz davranarak cehenneme atsın!? Allah hani adildi. Hani ilim irfan sahibiydi!?
“Onlara karşı apaçık olan ayetlerimiz okunduğu zaman, sen o inkar edenlerin yüzlerindeki 'red ve inkarı' tanıyabilirsin. Neredeyse, kendilerine karşı ayetlerimizi okuyanın üzerine çullanıverecekler. De ki: "Size, bundan daha kötü olanını haber vereyim mi? Ateş... Allah, onu inkar edenlere va'detmiş bulunmaktadır; ne kötü bir duraktır.”
(bkz: Hac Suresi 72 ayet)

Evet, allah vardır ve aksini düşünen allahsızdır.
Yoktur diyenlerin ne tür bir kanıt getireceği merak konusu.
Allah hem inandirmayip hem de cehenneme atıyor sonra kanıt olarak kabullenmelisiniz diye fetva veriliyor.
Normaldir.
Müslümanlık zor zira.
iki arkadaş bir sihirbazlık gösterisine gidiyor. Mesela david copperfield in gösterisine.

gösteride copperfield testere ile ikiye biçiliyor, çin seddinden içeri geçiyor, özgürlük anıtını yok ediyor ve havada uçuyor. Birinci arkadaş çok etkileniyor ve onun doğa üstü güçleri olduğuna inanıyor. Hatta onu seyircilerden birçoğu da destekliyor ikinci arkadaş ise bunların göz yanılsaması olduğunu ve aslında onun da senin benim gibi bir insan olduğunu söylüyor. Çünkü aklını kullanıyor ve testere ile kesilen bir insanın hayatta kalamıyacağını ya da bir insanın uçamayacağını biliyor. Testere ile kesme numarasında aslında iki ayrı insan olduğunu, uçma numarasında ise gözle görülmeyen halatlar olduğunu aklen biliyor ve anlıyor.

Birinci arkadaş da ispat istiyor, hani ikinci kişi ya da çelik halat nerede göster, gösteremiyorsan ben haklıyım diyor.

Aynen öyle de, Allah insana en büyük nimet olarak aklı bahşetmiş. Evet çocukken herşeye hayret ediyoruz ama zamanla bu hayret etme işi kayboluyor ve sanki her şey normalmiş gibi geliyor.

Bir arkeoloji ekibi kazı yapsa ve 30-40 tane taşın üstüste konulduğunu görse hemen: "burada insanlar yaşamış" ve orası sit alanı olarak tescilleniyor. Neden? Çünkü 40 tane taşın nizami olarak herhangi bir zeki varlık müdahalesi olmadan bir araya gelmesinin imkansız olduğunu tecrübeleri ile biliyor. Birisi kapınıza iki tane basit çizgi çekse, çarpı işareti atsa hemen polise gidip bunu yapanı bulmalarını istiyorsunuz. Neden? Çünkü o iki basit çizgi tesadüfen bir araya gelemez.

işte inkarcılar da şu koca kainattaki nizamın arkasındaki gücü anlamak istemiyorlar. Kimisi gözümüzle görmeden inanmayız diyor, kimisi tesadüfe, kimsi de evrim diyor.

isteyen istediğine inanmakta elbette serbesttir ama sihirbazın halatlarla uçtuğuna inanmayan, onun uçma yeteneği olduğuna inanan insanların, bunun böyle olmadığını, aslında arka planda başka bir güç olması gerektiğini aklen anlayan insanları küçümsemesini ben kabul edemiyorum.
Allah'a gerçekten iman edenler onun sonsuz güce sahip olduğunu bilir. O isteseydi herkes ona inanırdı. Durum böyleyken, o insanların inanmamasına izin vermişken neden inananlar Allah'ın varlığına yönelik kanıtlar sunmak zorunda olsunlar?
kanıta ihtiyacı mı var ? sen o'nun olmadığını kanıtlasana !!!!
Tabi ki kanıt gösteriyorlar.

(bkz: ayetler var ayetler)
Allah olsaydı kendi gönderdiği kitaplara karşı çıkıp onları bosverin islam'a inanın demez, milletin kafasını karistirmazdi.

Allah olsaydı 2 yaşında tecavüz edilip öldürülecek küçücük bir yavruyu ne dünyaya getirirdi ne de utanmadan o da onun imtihanı diyebilecek kadar yüzsüz musluman yaratıp arkasına siginmazdi.

Müslümanların savunduğu herşey masal olarak kalmaya mahkum.

Son olarak bir soruyla veda edelim; Allah kaybedeceği bir savaşa neden izin verdi? Şeytandan bahsettim evet. Kim yendi? ileriyi gören Allah o an göremedi mi yoksa? kaybetti işte buda mı gol değil?!
allah'ın var olduğunu biraz mantığınızı kullanırsanız anlayabilirsiniz. Şu an dünyada 4 milyardan fazla kişi tek bir tanrı'ya yani allah'a inanıyor. Eğer dediğiniz gibi allah olmasaydı bu kadar çok kişi tek bir tanrı'ya inanmazdı. çoğunluk ateist olurdu.
Araştırma yapılmayınca öyle olur. Çoğu kişinin neye inandığından haberi yok arkadaşlar.
Varın ispatı, yokun ispatından her zaman daha kolaydır. Bir elma cinsinin yeryüzünde bulunduğunu, bir tek elmayı göstermekle ispat edebiliriz. Halbuki yokluğunu iddia eden kimse bütün yeryüzünü, hatta kâinatı dolaşıp, ancak ondan sonra onun yokluğunu ispat edebilir. Bu ise, imkansızlık çapında bir zorluk demektir. Öyleyse diyebiliriz ki; yok, hiçbir zaman ispat edilemez...

Tarih: Dinler tarihi şahittir ki, insanlık hiçbir devrini dinsiz geçirmemiştir. Batıl, hatta gülünç dahi olsa, hemen her devirde bir dine inanmış ve bir manevi sistemi takip etmiştir. insan fıtratına inanma duygusunu Allah koymuştur ve insan O’na (Allah’a) inanmakla mükelleftir.

Kur'an: Kur'an-ı Kerim'in Kelamullah olduğunu ispat eden bütün deliller, aynı zamanda Cenab-ı Hakk'ın varlığını da ispat eder durumdadır. Kur'an'ın Allah kelamı olduğuna dair yüzlerce delil vardır. Bunlar, Kur’an ile alakalı islam kaynaklarında en ince teferruatına kadar mevcuttur. Bütün bu deliller, kendilerine mahsus dilleriyle "Allah vardır." derler. En basitinden kur'an- kerim beşere meydan okumuş ve "ilahi kelam olmadığını düşünüyorsanız siz de aynısını yapın getirin" demiştir.

Peygamberler: Peygamberlerin ve bilhassa peygamberler Efendisi iki Cihan Serveri'nin (a.s.m) peygamberliğini ispat eden bütün deliller de yine Cenab-ı Hakk'ı anlatan delillere dahil edilmelidir. Zira peygamberlerin varlıklarının gayesi, tevhid; yani Allah'ın varlık ve birliğini ilan etmektir. Öyleyse, her peygamberin kendi peygamberliğini ispat eden bütün delilleri, aynı zamanda, Cenab-ı Hakk'ın varlığına da delil olmaktadır. Bir peygamberin hak nebi olduğunu ifade eden bütün deliller, aynı kuvvetle, hatta daha da öte bir kuvvetle "Allah vardır ve birdir." demektedir...

Şu an için en büyük kanıt Kur'an- kerimdir. Ondaki matematiksel, gelecekten haber verme gibi mucizeler bir yana ondaki ahenk ve belagata hiç bir dünyevi kitap ulaşamamıştır. Dünyanın bütün ateist yazarları bir araya gelip bir benzerini yazmak için vakit ayırsınlar, ortaya bir eser çıkarsınlar.. bekliyoruz. Hepm savunma pozisyonunda kalmak iyi değil. Biraz da biz eleştirelim.
He sanki kanitlan müslüman olucanda boş yapiyon burda çoğunuz Allah a inanıyorsunuz zaten sif müslümanlik size yobazlık gericilik geldi laik ve ab hayatı daha caiz geldi için o yoldasınız etrafta sarıklı Cübbeli insanlar değil kovboy şapkalı hunslar görmek istiyorsunuz
Burda insanlar yüzde 100 kanıt atsa gene kivirirsinis merak etme siyasette bile görüyoruz iki yuzlulugunuzu kendi partisi zam yapınca savunup akp yapınca salya sümük agliyorsunuz burdan bile anlayabilirsiniz bunların derdi kanıt inanmak inanmamak değil..
Artık bunun üzerine de Kanıt arıyorsanız yazıklar olsun...

https://www.youtube.com/w...lM&ab_channel=AhsenTv
felsefede soyut nasıl yoktur yahu?
mükemmelden kastım ise istikrarlı ve birbirini tamamlayıcı biçimde devam ediyor oluşudur.

gelelim neyin yarattığına.
ben benim tanrım, senin tanrın tartışmasına girmedim.

yaratıcı olan bir tanrı var dedim.
önce bunu kabul edeceksen et, sonra kimin tanrısı onu tartışırız.

inanmayan kesim neden sürekli konuyu taraftarmış, holiganmışçasına dağıtma eğiliminde?
Biz bunları açıkladık ama hala aynı tas aynı hamam. Tamam hiçbir şeye inanmayın siz. Kalas gibi dünyada yaşayın boş boş. Zira o hücrelerinizin bile bir şükrü var.
Enerjinizi başka şeylere harcayın zira, anut ile cahili ikna etmek, pek güçtür.
hemen düzeltici gelmiş * ulan kainat ve evrenin büyüklüğü ve düzen içinde hareket etmesi bile bir yaratıcıya işaret değil mi?

Ulan kainatta bir düzen varsa, yada evren büyükse bu senin allahının yaptığı ne malum, dünya üzerinde binlerce tanrı var hangisi ? senin dininin yada tanrının gerçek olduğuna dair 1 tane somut delil olsa zaten herkes müslüman olurdu.
Yani senin tanrının dünya üzerinde olan diğer tanrılardan hiçbir farkı yok.
ulan kainat ve evrenin büyüklüğü ve düzen içinde hareket etmesi bile bir yaratıcıya işaret değil mi?

insan eliyle yapılmış tren hatlarına bak mesela.
karayolu falan da demiyorum tren hattı. sayısız kaza yaşanıyor.
biz insanlar bunu dahi bir düzene oturtmaktan acizken insanlık olmadan daha eski süreden beri mükemmel bir düzenle hareket eden kainat, evren var.

bu koca evrenin düzeninin tesadüfen denk gelmiş olması matematiksel açıdan bile gerçek olamayacak kadar küçük bir olasılık.

dünyadaki canlı çeşitliliği, doğal döngü..
her şey mükemmel bir denge içinde..

tesadüf diyen ve küçümseyen varsa buyursun kendisi de yaratsın..
Şimdi inanmazsan, ölürken zaten göreceksin allahın meleklerini, firavun gibi iman edersin.
allah vardır ama sadece lafta.
Allah yoksa karşıdaki dağları kim yarattı?
zorunda mıyım
Kanıtı geçtim de, Allah var diyenlerin Allah yokmuş gibi yaşamaları daha vahim değil mi?
ups boobsa bakmaları yeterli olacaktır. böylesine bir canlı doğada kendiliğinden oluşmuş olamaz.