bugün

Mantıklı bir cevap üretmeye çalışırken beynimi yediğimdir, zekam yetmiyor sanırım.
öteki tarafa gidince kendisine sorabileceğiniz sorudur.
soru "neden?" olunca yanlis anlasilip (hangi maddeden?) "camurdan yaratti" cevabi verilebilinir. "ne icin?" olsaydi tartisilir.
O gün hesao verme sırası onda olacak bu soruyu bizzat soracağım.
Belamızı vermek için.
Sizi bilmem ama beni çalışmak için yarattı kesin.
"Ben, Cinleri ve insanları ancak bana kulluk etmeleri için yarattım."

- zariyat/56
kulluk etmek için .
sizi bilmem ama beni yaratması çok gereksiz olmuş. ne bok yemeye geldiysem lan ben bu dünyaya valla hiç anlamadım gitti.
Allaha inanmak da sorun yaşayan ve seytanın da kişinin nefsiyle elele vererek bu girdap içinde bocalayarak, hayatlarını yaşatıp, ahiretlerini karartmaya kadar giden düşünce kalıbıdır.
insan olarak değilde bir başka varlık olarak da yaratılabilirdik dimi, düşündüğün zaman. ama insan olarak gönderilmişiz ve alemleri ayakta tutan zat ı tanımamız ve ilmimizin alamayacağı hadiselerin evrenlerin bize numunelerini gösterip o zata kulluğun layık olduğunu ögrenebiliyoruz, sen bunu hakediyorsun Allahım diye.

mesela bir ornek vereyim sana,
ay ın dünyaya olan uzaklığı 250.000 kusur km mesafede olması lazım ve eğer ay bir derece sapmış olsa bugün ada ülkeleri olan ingiltere portekiz irlanda gibi yerler sular altında kalıp yaşam asla olamayacaktı. ay kendine malik mıdır de isteğiyle oraya yerleşsinde bu düzen milyonlarca senedir devam etsin, bence bu imkânsız. hatta beni de bırak bilim adamları dahi bunu reddediyor. allahın yüceliği çıkıyor aslında burada, anlamak isteyene. ve böyle bir zata ibadet edilmez mi, haketmiyor mu?
Hadi cennet var diye ibadeti geç, böyle bir Zata ibadet etmek şeref değilmidir?
Yığınla örnekler verirdim ama okunmaz diye tereddüt ediyorum onun için kısa kesiyorum.
cevabı buldun; hamdın piştin oldun.
--spoiler--
ben gizli bir hazineydim bilinmeyi sevdim
--spoiler--

allah cc peygamber efendimizi yarattı, aşık oldu ona sevdi. "muhabbetten muhammed oldu hasıl muhammedsiz muhabbetten ne hasıl" denildi. onu yüzü suyu hürmetini bizleri yarattı.

ha diyeceksin ki yahu iyi yarattı ama zaten allah ne olacağını biliyor, cehennem mi cennet mi nereye gideceğiz hepsini biliyor. niye yarattı bizi? o zaman allah kulları "belki ben o günahı yapmayacaktım" demesinler diye yarattı bizleri. yaşayalım, görelim ve bilelim diye.

tasavvuf bilmeyen, öğrenmek istemeyen, tecelliden bihaber kişilerin alemlerin rabbi olanı bir kaç kelime ile anlatmamızı bekler, ancak anlatılsa bile "peh" der geçer.

bunlar öyle bir kaç kelime ile %100 kanıtlanacak şeyler değil. gerçekten ufkun açık olması gerek, önyargısız yaklaşmak gerek. bilmeyi istemek, onu bilmeyi istemek gerek. yoksa sen baştan inanmamak için soracaksın bu soruları insanlar sana ne kadar doğruları anlatırsa anlatsın zaten inanmazsın.

dersin ki. yahu gerek varmıydı bunlara o zaman. zaten alemlerin rabbiymişsin, her şeyi sen yaratırmışsın ne gerek var kullarına böyle zulüm etmeye. unutulmasın ki zulmeden allah değil kullardır. allah kullarına cenneti vaadetmiştir, onları doğruya yönlendirmiştir. 1 yazılan günaha karşılık 10 yazılan sevap vermiştir. bir tövbe ile bütün günahlarını silerim demiştir, onları sevaba çeviririm demiştir. benim rahmetim gazabımdan büyüktür demiştir. kapısına giden hangi kulunu geri çevirmiştir ki kalkıp insan "allah cehennemi niye yarattı o zaman bizi seviyorsa" diye.

düşün yahu alemlerin rabbi o.. cenneti vaad etmese bile ona kulluk yapmamız gerekmez miydi? ona secde etmemiz gerekmez miydi?

o ki rahman ve rahim olan yinede bizlere cenneti, iyiliği ve güzelliği vaad etti. şöyle ki;

"menfaattir insanları getiren vecde, cennet vaadetmeseydi rahman kimse etmezdi secde"
sınanıp asıl hayata kendimizi o sınavla sokacagimiz icindir.
“Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet -kulluk- etsinler diye yarattım.”

( Zâriyât Sûresi, 51:56)
imtihan sınav görevimiz amacımız ibadet kulluk.
Çünkü canı sıkılmış olabilir. Olmayadabilir.
allah bizi ve cinleri kendisine kulluk etmemiz için yaratmıştır ve de habibi ve son peygamberi hz. muhammed mustafa s.a.v. hürmetine yaratmıştır.
Allah'a inanırken kişi nedense bahaneler üretiyor bu soruya. Ben de öyleydim ve bu soruyu sürekli geçiştirirdim. ama inancım azalmaya başlayınca bu soru bana çok mantıklı gelmeye başladı.

hiçbir mantığı yok aslında. sen kadir-i mutlak tanrısın, neden yaratılanları yarattın? Sen nihai gerçektin neden bizi var ettin? Var olmayan bir şeyleri var edip onları sınamak niye? bu soruları sordukça dinlerin gerçekten insanları cehennem ile korkutup toplumsal düzeni sağlamak için anlatılmış masallar olduğuna inanmaya başlıyorsunuz.
Tanınmak için. Ama Allah zaten en güçlü neden bilinmek istesin ki? Gibi bir düşünce de olabiliyor.

Kimse yoksa en güçlü olman ne işe yarar ki.

Dünya da tek başınıza kaldıgınızı düşünün. Çok guclusunuz. Ama gören bilen yok.

Allah bu güçlerin üstündedir. Yarattığı insan ise diğer varlıkların üstünde. Özeldir aslında insan.
hala cevabı verilememiş soru. Arkadaşlar sonsuz bilge ve sonsuz güçte bir varlık neden bilinmek istesin? Onun bunları aşmış olması gerekmez mi?
Allah'ın nedenselliğe bağlı olması gerektiği yanılgısına sahip kişi sıçmığı olan soru.
(32245081)

Bilinmez. Şu şekilde düşünmekte basit. O çok güçlü o zaman bu tarz şeyleri umursamaz.

Ama bunu bilemezsin. Daha önce insan üstü bir şey görmedik. En üstün varlıklar hep bizdik.

Bizden üstününü tahmin edemeyiz.
'ben insanları cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım.'
zariyet s ayet 56.
Sizi bilmem ama allah beni bu dünyaya saplığı yaymaya gelmiş benim aziz görevim bu heralde.
bilemiyorum altan bilemiyorum.