bugün

allah bizi neden yarattı

Allaha inanmak da sorun yaşayan ve seytanın da kişinin nefsiyle elele vererek bu girdap içinde bocalayarak, hayatlarını yaşatıp, ahiretlerini karartmaya kadar giden düşünce kalıbıdır.
insan olarak değilde bir başka varlık olarak da yaratılabilirdik dimi, düşündüğün zaman. ama insan olarak gönderilmişiz ve alemleri ayakta tutan zat ı tanımamız ve ilmimizin alamayacağı hadiselerin evrenlerin bize numunelerini gösterip o zata kulluğun layık olduğunu ögrenebiliyoruz, sen bunu hakediyorsun Allahım diye.

mesela bir ornek vereyim sana,
ay ın dünyaya olan uzaklığı 250.000 kusur km mesafede olması lazım ve eğer ay bir derece sapmış olsa bugün ada ülkeleri olan ingiltere portekiz irlanda gibi yerler sular altında kalıp yaşam asla olamayacaktı. ay kendine malik mıdır de isteğiyle oraya yerleşsinde bu düzen milyonlarca senedir devam etsin, bence bu imkânsız. hatta beni de bırak bilim adamları dahi bunu reddediyor. allahın yüceliği çıkıyor aslında burada, anlamak isteyene. ve böyle bir zata ibadet edilmez mi, haketmiyor mu?
Hadi cennet var diye ibadeti geç, böyle bir Zata ibadet etmek şeref değilmidir?
Yığınla örnekler verirdim ama okunmaz diye tereddüt ediyorum onun için kısa kesiyorum.