bugün

manisa nin bir ilcesi bir zamanlar adi philadelphia imis cekirdeksiz sultaniye üzümü ile meshurdur. Nitekim pasa nin dogdugu yerdir
üzüm bağları ve sıcağıyla memleketim..her yaz gittiğim yer..
manisanın en uzak ilçelerinden biri. yerli halkın geçim kaynağı genellikle tarımcılık. yurtdışına ihrac edilen üzümlerin çoğu bu ilçeden çıkar.**
dünyanın merkezi.
eski adı philadelphia olan, arkeolojik olarak zengin, çekirdeksiz üzüm yetiştiriciliğinde türkiye'nin bir numarası olan, sarıkız maden sularıyla ayrı bir ün yapan memleketim. kenan evren, hayri kozakçıoğlu, tevfik diker, erol toy gibi siyasetçi, asker ve yazarları yetiştirmiştir.
gece hayatıyla ünlü manisa ilçesi. özellikle yazın üzümleri satıp ceplerini dolduran bağcıları söğüşlemek için çok sayıda hayat kadını bu ilçeye akın eder
birkaç dönüm de olsa üzüm bağına sahip olmayanları dövdükleri memleketim.

dedemin ve babaannemin katkılarıyla derlediğim alaşehir ağzı sözlüğünden bir demet:

nişliyon: ne yapıyorsun anlamında bir hal hatır sorma fiili.

kanare: işe yaramaz, serseri, çok gezen, hıyar kişi.

meytambal: salak, budala, ebleh.

pirouni: çatal.

yılık: yamuk.

zıpçıklı: hoppa.

alana gitmek (buradaki n, n ve g karışımı gibi okunuyor): bağ, bahçe gibi yerlere gitmek.

gıran giresice: kökün temizlensin, soyun sopun kurusun anlamında kullanılan beddua.

dığan: tava.

enkire: görülebilen cisimleri göstermeye yarayan sıfat.

balambırt: palamut ağacı.

dırkazlı iğne: çatal iğne.

badilcan: patlıcan.

gadime: tere.

nadinos: maydanoz.

sıyırma: börülce.

çokak: asma.

kemreşmek: kemirmek.

gayneşmek: mevcut poziyonu değiştirmek.

kepeşgen: dağınık, şaşkın.

dırnağı garıncalı: her işi eline yüzüne bulaştıran.

pek dayı ettin gari: çok güzel(!) oldu artık.

hava gış: hava yağmurlu.

daşın gırığını ye: yemeği beğenmeyenler için ''taşı kır da onu ye'' anlamında kullanılan deyim.

neteemeli: çok şanslı, ballı.

ulgeep kaymak: özenilmeden yapılan iş.

baylan: şımarık.

eşkem köşkem: ehl-i keyf, kayıtsız, gamsız, umursamaz.
üzümbağları ile ünlüdür.manisa'nın küçük bir ilçesidir. esnaf geçimini (üzüm hariç) asker ve öğrencilerden sağlamaktadır. ulaştırma personel okulu ve eğitim merkez komutanlığı konya'dan buraya taşınmıştır. Gezilecek fazla bir yer yoktur. kenan evren parkı, toptepe ve sevgi yolu. sevgi yolu alaşehir'in merkez caddesi olup herşeyi (oranın standartlarına göre tabi gidip puro sarma makinası aramayın) bulabileceğiniz bir yer.
doğup büyüdüğüm, büyümesini seyrettiğim, gelişimini yakından izlediğim pek de sevilesi olmayan, ama memleketim olduuğu için sevdiğim ilçedir.
memur olmam nedeniyle gördüğüm ilçeler arasında en çok elektrik kesileni, trafiği istanbuldan bile berbattır, kiraları adamı katil edebilecek kadar yüksektir(450-700 arası yakıt hariç), nüfusunun çeyreği kadar motorsiklet vardır muhtemelen ve hayatımda gördüğüm en büyük örümceklerin yaşadığı ilçe.

edit: şemdinlideki örümcekler daha büyükmüş ya la.
memleketim olduğu içün sevdiğim, manisanın bir ilçesi olup sodası, üzümü, pidesi ve kapaması meşhur olan şehirdir.
simit ve turşunun(turşu suyu) birbirinden ayrı satılmadığı, çekirdeksiz üzümü, kapaması, sodası, meyhanesi ve kerhanesi meşhur manisa ilçesi.
isim babası yıldırım bayezid'tir. en hareketli yeri sevgi yoludur. şehirde netekim paşanın bir heykeli, adına bir park ve bir lise bulunur.
ayrıca (bkz: alaşehir tımarı)
ekmeği meşhur olan manisa ilçesi.
her ne kadar doğma büyüme izmirli olsam da kökenimin ait olduğu memlekettir kendileri.

tüm dünyada çekirdeksiz beyaz üzümün en iyisi alaşehirden çıkar.

gözünüzün alabildiği kadar her yer üzüm bağıdır, hemen herkesin bağları vardır.

özellikle alaşehir pidesi harikadır, sıcak sıcak ağızda erir gider. kapama diyekendine has bir yemeği de vardır, onu da sıcak sıcak yemelidir mutlaka.

ayrıca alaşehir ekmeği türkiyece meşhurdur.

üzüm, ekmek, pide, kapama, maden suyu gibi özellikleriyle türkiyenin ön planda olan ilçelerindendir alaşehir.

manisaya bağlı olmasına rağmen denizliye çok daha yakındır.

keskin bir ege şivesi mevcuttur.

şehirde inanılmaz bir motosiklet sayısı vardır. deli eder insanı bu motosikletler.

philadelphia dan kalma tarihi eserler şehrin içinde hala bulunmaktadır.
Manisa iline bağlı ilçe ve bu ilçenin merkezi olan kent. Köyleriyle birlikte kentin nüfusu 91.362, kentin nüfusu 36.649 (1990). Gediz’e karışan Alaşehir çayı kentin içinden geçer. Bozdağlar’ın ku­zey eteğinde kurulmuştur. Îzmir-Afyon demiryolu üzerindedir. Alaşehir ilkçağ’da ve
Bizans döneminde Ege Bölgesi’nin önemli kent­lerinden biriydi. 2. yüzyılda Türklere geçti. 1391 de kesinlikle Osman­lıların oldu. Kurtuluş Savaşı’nda bir ara Yünanlılar’ın elinde kaldıy­sa da, 1922 de kurtarıldı.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...hir-manisa/#ixzz2OQ9qcDwU
En büyük geçim kaynağı üzümdür. Ancak bu yıl mahsul fazla para etmemiştir. Türkiyeden üzüm giden ülkelerin yeni pazarlar bulduğu söylenmekte. Eğer böyle giderse üzümcülük ekonomik değerini yitırebilir.
üzüm bağları ve kenan evreni ile meşhur.
izmirli olmamA RAĞMEN izleyince çok duygulandım. güzel şehir.

https://www.youtube.com/watch?v=O9ZItZVvKRM
nam-ı diğer; philadelphia...

hristiyanlık için kutsal bir inanç merkezi olan manisa ilçesi.

alaşehir'de bulunan st john kilisesi, hristiyanlığın ilk büyük ibadethanelerinden biridir.
bu yüzden alaşehir'in eski adı olan philadelphia, pek çok yerleşim yerine verilmiştir.
bunlardan en bilineni de abd'nin philadelphia kentidir.

öyle ki abd'deki philadelphia kentinde de büyük bir st john kilisesi bulunur.

alaşehir'deki st john kilisesinin ise sadece bazı duvarları günümüze ulaşmıştır.

st john kilisesinin bugünkü hali;
görsel
görsel
Evet efendim,

Alaşehir jandarma asayiş şoförü olarak görev yaptığım yerdir.

Üzümden mükemmel gelir sağlar buranın halkı fakat enteresandır gece hayatında mükemmel para ezerler.

Öyle ezerler ki sabah 5 te biz toplardık götlerini.

her mahallede pavyon var dahası mı var?

Bide enteresandır Alaşehir hırsızları üzüm bağlarında ki kablo ve trafoları çalar.

En sevdiğim köyü delemenler bir de girelli olsa gerek.

En uyuz olduğum piyadeler köyüdür, Hepsi g*t.

Kızları güzeldir, edep konusu zayıftır halkın.

Koskoca 4*4 ile zor çıktığım yerde iş makinası getirip kazı yapacak kadar defineci manyak vardır.

Bi tepesi var (adını unuttum) fuhuş ve içki yatağıdır, sirenleri açtığım da hepsi götüne bakmadan kaçardı..

Ulaştırma alayı da vardır aynı zamanda.

Özet ile Tam 319 gün direksiyon sallayıp olaylarına gittiğim ilçedir..
Üzüm, alaşehir kongresi ve kenan evrenle tanınan ilçe.
Üzümcülerin hasadı gazinolarda ezip sonrasında mağduriyet yaşamalarıyla da bilinen ilçe.

Şevket dayımı hasat kesmemişti de 79 dönüm bağ yemişti rahmetli. Ama gazinoda gördüğü hürmeti kaymakam görmezdi. Allah rahmet eylesin.
denizli yolu üzerinde, salihli ile sarıgöl arasında bulunan, üzümü ve sodasıyla ünlü manisa ilçesi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar