bugün

mersin'den bir önceki durak.
Genelde yurtdışında yaşarlar. O yüzden döviz zengini deniyor
Nevşehir den bir önceki durak.
çoğu zaman var olduğunu bile unuttuğum bir şehirdir, hayatımda hiç aksaraylı biri ile karşılaşmadım ve aksaray denince aklıma da hiçbir şey gelmiyor, gelse bile fatih'de bulunan aksaray semti aklıma geliyor, şehir olarak hiç var olduğunu hissetmiyorum.

çok garip bir durum...
" Başkentte yükselen her sarayı gördükçe, bütün bir ülkenin yıkıntıya çevrildiğini görüyormuşum gibi gelir bana."

Jean jacques rousseau - toplum sözleşmesi.
küçükçekmece'ye tek biletli otobüs olan bir semt. marmaray'a da yakındır.
istanbul'un merkezi semtlerinden biri. türk görmek samanlıkta iğne aramak gibidir.
zamanında bir defter üreticisinde çalışırken edirnekapı yurdunda kalan bir türkmenistanlı öğrenci var.
ayda 2-3 kamyon yükleme işi olduğundan işçi alınmazdı ben yurttan öğrenci çağırırdım kamyonu yüklerdik, harçlıkları çıkar üstüne yemekte olur iki öğün çocuklara destek .

bu türkmenistanlı öğrenci ilk geldiğinde yakınlarının yanında kalıyor, üniversiteli tabi yurda başvuracak buna aksaray'da kredi-yurtlar kurumu müdürlüğüne git oraya müracaat et demişler okulda ,ov da okulda aksaray nerede diye sormuş ona otogara git aksaray'a bilet al ancak öyle gidersin demiş taşralı biri.
oda otogardan bilet almış doğru aksaray .

onu gördükçe gülerdim ,oda gülerdi ,çok temiz gençti.
inşallah iyidir sağlığa yerindedir , kulaklarını çınlattık.
istanbul'da bir semt ile iç anadoluda bir şehrin ortak ismi.
Yakın zamana kadar niğdeden değil konyadan ayrılarak il olduğunu zannettiğim, atatürk ve cumhuriyet sevgisi olmayan insanlar kenti.
tarihi yarımadanın şirinevler'i.
Aksaray adının ''Ah Saray!'' isimli bir aşk efsanesinden geldiği söylenir. Akhisar, Akşehir ve Aksaray gibi şehirler; kalelerinin, ya da evlerinin beyaz taşlarla örülmüş olmasından dolayı isim alırlar. M.Ö. 36 yılında Kapadokya Kralı Arkhelos'un kendi ismini verdiği ''Arkhelais'' isminden, Selçuklu Sultanı II. Kılıç Arslanın bu şehri yeniden kurmasıyla Aksaray adını almıştır.
1980'li yıllardan itibaren iç anadolu'da en fazla gelişme gösteren il merkezidir. kent, anadolu'nun kesişme noktasında bulunuyor. ankara - adana gidişinin kavşak noktasındadır.

geçmişte, büyük karaman ( konya) vilayetinin sancaklığını yapmıştır. daha sonra konya'nın önemli bir bölümü niğde vilayeti haline gelince, aksaray için Niğde aksarayı denildi.
unimog almak isteyenlerin gittiği şehir.
1) istanbul'un ünlü bir semti.
2) iç Anadolu'da eskiden Niğde'ye bağlı bir ilçe olan şimdi ayrı bir il. (68 plakalı)
görsel
görsel
bu seneki beştepe bilim ödüllerine layık olabilirsin bu buluşunla kanka.
sakarya ile aynı harflerden oluşur.
görsel
dün ilk kez gördüğüm kent.

Niğde kadar bir yer diye düşünmeme rağmen Niğde'den epey büyük.
lakin gelişmişliği anca Niğde kadar.

tipik Küçükçe bir Anadolu şehri.
istanbul'un merkezi semtlerinden biri.
kimine şehir, kimine semt hatırlatan kelime.
artık nana'nın bamya çorbası zihnimde 10 kblik yer kaplıyor. üzücü.
daha önce ankara'dan adana'ya giderken bamya çorbası içtiğim şehir.
semt olanı istanbul'un tarihi ve merkezi semtlerinden biridir ve arap doludur. türk görmek samanlıkta iğne aramak gibidir. ayrıca eskiden metronun son durağıydı. şehir olanı ise iç anadolu'da konya, niğde, ankara ile komşudur. komşuları kadar gelişmiş değildir. bamya çorbası güzeldir.
hafif metronun yenikapı'ya uzatılmadan önceki son durağıdır.