bugün

hayatimin buyuk bir bolumunu gasp etmesine ragmen garip bir sevgi duydugum,il sinirina bir gun icerisinde giren milyonlarca insanin ayni hiz da cikmasi sonucu dinlenme tesislerinin mantar misali turedigi guzide bir ic anadolu ilidir.birde belediye baskani vardir ki evlerden irak
aracların 68 nolu plakayı kullandıkları il. ankara konya nigde nevsehir ve kirsehirle komsudur. aksaray denince aklımıza mercedes benz turk as. kamyon fabrikası gelir. gurbetcisi bol olan dolayısıyla zamanında yesil sermayeninde soyle bi ziyaret ettigi yer.
annem taraf ili.

insanların bakışları, huyları,sesleri tuhaf. varlığı tuhaf. çocukluğum çoğunlukla eğlenceli geçti orada ama ilk sarkıntılık deneyimimi de orada yaşadım.

gelişemeyen bir ildir. yozdur.
sonradan il olmasına rağmen küçük değildir ve gelişmiştir.

eskiden bağlı olduğu niğde şehir merkezinin neredeyse 2 katı nüfusa sahiptir.

sosyal hayat olarak çevresindeki niğde, kırşehir gibi şehirlere nazaran hallicedir.

ekonomik olarak çevresindeki niğde, kırşehir gibi şehirlerden güçlüdür. sanayisi bu şehirlere göre gelişmiştir ve gelişmeye de devam etmektedir.

ayrıca sonradan il olan iller arasında ilk plakaya sahiptir.
67 zonguldak, 68 aksaray..

görsel
görsel
rusyanın başkenti.
'aksaraylıyım' dediğinde, ya 'konya aksaraymı', yada 'niğde aksaraymı' diye sorulan şehir.
Vatani görevimi yaptığım memleket, askeri sever, sayar, öper, okşar.
AKSARAY
Ihlara Vadisi, Egri Minare, Yilanli Kilise, Sultanhani
ve Agzikarahan Kervansaraylari, Acemhoyuk, Manastir
Vadisi, Antik Nora Sehri meşhurdur.
zamanında bir defter üreticisinde çalışırken edirnekapı yurdunda kalan bir türkmenistanlı öğrenci var.
ayda 2-3 kamyon yükleme işi olduğundan işçi alınmazdı ben yurttan öğrenci çağırırdım kamyonu yüklerdik, harçlıkları çıkar üstüne yemekte olur iki öğün çocuklara destek .

bu türkmenistanlı öğrenci ilk geldiğinde yakınlarının yanında kalıyor, üniversiteli tabi yurda başvuracak buna aksaray'da kredi-yurtlar kurumu müdürlüğüne git oraya müracaat et demişler okulda ,ov da okulda aksaray nerede diye sormuş ona otogara git aksaray'a bilet al ancak öyle gidersin demiş taşralı biri.
oda otogardan bilet almış doğru aksaray .

onu gördükçe gülerdim ,oda gülerdi ,çok temiz gençti.
inşallah iyidir sağlığa yerindedir , kulaklarını çınlattık.
Liseyi okuduğum güzelim şehir. insanlara aksaray deyince istanbul aksaray mı ya da niğde aksaray mı diyorlar.. Pek bilinmiyor ama çok güzel ve gezilesi bir şehirdir..
güzel yer de hacı, artık aksaraylıyım deyince niğde aksaray mı geyiğini bırakalım olma mı? 1989'da il olduk be.
insanlarına rağmen sevdiğim memleketim. Eski kiliseler, yeraltı şehirleri (korkup giremediğim) ve tarihi evleri mutlaka gezilmelidir. Bazı evlerin altında mahzen gibi yerler bulunur.
eskiden niğde'ye bağlı bir ilçeyken nüfusu niğde'yi geçince il yapılmıştır. hatta şöyle de bir özelliği var yıllarca 67 ili olan türkiye'nin yıllar sonra il yapılan ilk ilçesidir. 68 plakayı taşır. anadolu kentidir.
Fatih'in sadrazamı ishak Paşa, iç Anadolu Bölgesi'ndeki Aksaray'ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü Aksaray semtinin bulunduğu yere gönderir. Aksaraylılar da semte adlarını verirler.
Acilen temizlenmesi gereken yerdir. Çünkü ortalık arap ve kürtten geçilmiyor. O kadar fazlalar ki yolda türkçe konuşan yok. Türkçe konuşan görünce gidip insanın sarılası geliyor. işin kötü yanı bazı turistler bu insanımsıları türk sanıyor.