bugün

"akp değil ak parti" söylemine karşı ortaya atılan, dayanaklı bir söz.

nedir bu akp'nin açılımı; adalet ve kalkınma partisi.

peki, "ve" bağlacını çıkarıp baş harflerini alınca ne oluyor; akp.

cumhuriyet halk partisi'nin; chp
milliyetçi hareket partisi'nin; mhp
demokratik sol parti'nin; dsp...

olduğu gibi, adalet ve kalkınma partisi de akp'dir. 'ak' parti demek, kelime oyunlarıyla insanları kandırmaktan öteye geçmez. hatta "ak" değil, "kara"dır. "kömür karası"...
bildiğin aka pe dir. okunuşundan ayar olan ve isminin böyle telafuz edilmesini fetva çıkaran bir zihniyet ve onun eseridir. ha birde ak 47 vardır o rus malıdır. amerikan değil.
metin çulhaoğlu'nun bir konferans sırasında ak parti diyen panelisti uyararak sarf ettiği cümledir.
saldıracak şey bulamayan insan saçmalamasıdır.
boyle şeylere takılmanın gereksiz olduğu kanısındayım.kimse sadece kısaltması 'ak parti' diye akp ye oy vermez ya da kısaltması 'akp' diye oy atmaktan vazgeçmez.ayrıca bildiğim kadarıyla resmi kısaltma olarak 'ak parti' kabul edilmiştir.
(bkz: kara değil siyah)
(bkz: genç ak partililer rahatsız)

bak akp demedim, ak parti dedim.

ha ayrıca, resmi kısaltmanın ne olduğu beni zerre ilgilendirmiyor. istediğim partiyi istediğim şekilde kısaltabilirim ben.

chp değil cumhap da derim, anap değil anavap da derim, mhp değil milhap da derim.

ak parti demiyorum, akp diyorum. çünkü bana o kısaltma daha mantıklı geliyor.

"ak" olmadığını düşündüğüm bir partiye "ak parti" demek zorunda değilim. kimse değil.
düşmanlaranın bir pisliğini bulamayıp ancak böyle yaftalamaya çalıştıkları parti..
ülkemde özelleştirmeler almış başını gitmiş, memuruma nanikler çekilmiş taşşaklar geçilmiş ülkemde her gün şehit haberleri geliyor, dış borç bilmem ne tavanda, ulan kapıda yeni krizler var , işsizlerimiz dağ kadar olmuş ama başbakanımız ve muhalefetimiz a'nın b'nın tartışmasında. xxl beden semer istiyorum vurun sırtıma amına koyayım.

tanım= parti kısaltması üzerine düşülen büyük yanılgıdır kendileri.
ne ak ne de akp en dogrusu bildigin ampul.
cehape değil chp.
ben resmiyete bakarım. akpnin tüzüğünde adalet ve kalkınma partisi diyor mu diyor. afiyet olsun. ünlem.

Madde 1 - Partinin Adı
Bu tüzük hükümlerine göre kurulmuş olan partinin adı; ADALET ve KALKINMA PARTiSi'dir.
yuh! demin tuvaletteyken aklıma gelip, dur şu başlığı açayım dediğim ve fakat tuvaletten sonra açıldığını gördüğüm soru işareti. chp'yse, mhp'yse, dsp'yse bu da akp'dir arkadaşım!
partileri dil oyunlarıyla değil, tüzüklerinde belirtilen kısaltmalarıyla adlandırdığımızı bilmeyen cahil mantığın söylemi.

tüzüklerinde cumhuriyet halk partisinin kısaltması; chp
milliyetçi hareket partisi; mhp
demokratik sol parti; dsp
adalet ve kalkınma partisi; ak parti.
ister ak diyelim ister ak parti kabul edelim ki taşları yerinden oynatan iktidar parti.kelime *
gereksiz bir tartışmadır.

ülkenin a.q. lar partileride a.k. parti si.
'bok değil, pok' demekten pek bir farkı olmayan söylemdir. bok boktur işte, nasıl söylersen söyle.
aslında bu tartışmanın bir anlamı yok
ak parti diye söylenmesi aynı anavatan partisine - anap denildiği gibi -ap denilmiyordu- akp'ye de ak parti denilir oldu. akp genelde muhaliflerin kullandığı bir tabir. ak parti ise tarafsız ve ak partili olanların kullandığı tabir. bu kadar açık ve net...
iktidara yandaş olmayan hatta karşıt denecek bri medya organındaki köşe yazarı bir özel ismi kısaltarak muhalefet yapmaya çalışanlara bakın nasıl dokundurmuş:

http://www.aksam.com.tr/2...altmasi_ak_parti_dir.html

muhalefetin muhalefeti sadece partinin kısa ismini değiştirmeye kalkmaksa bu part ilelebet iktidarda kalır. insanlar partilerin adına bakarak mı oy veriyorlar sanılıyor acaba. var mı böyle eblehler aramızda.
(bkz: aynı bokun laciverti)
nasıl ki cumhuriyet halk partisi'ne; kelimelerin başharflerini alarak chp; ve milliyetçi hareket partisi 'ne yine aynı şekilde mhp diyorsak; orjinal adı adalet ve kalkınma partisi olan partiye de kısaltmada akp dememiz kadar normal bir şey yoktur. yalnız akp'liler neden buna alınıp, hayır biz akp değil ak parti'yiz diye kıvranırlar onu da anlamış değilim.

(bkz: kendini ak gösterme çabası)
ak partisi en doğrusudur bana göre.
(bkz: ak parti akp değil)
erdoğan ak parti dedi diye ak parti olmayacak partinin gerçek ismidir. kısaltma tekniğine göre düşünürsek akepe'dir evet.
(bkz: ak parti değil karabela partisi)