bugün

Sıcaklar başladı lütfen şehir dışından gelmeyin, oksijenimiz sınırlı.
Depremlerle ilgili herkes Adana'yı uyarsa da, ben adana merkezde bir deprem olacağı kanaatinde değilim.

6 Şubat depremlerinde Elbistan depremi nedeniyle Adana'nın kuzey ilçelerine bir stres binmiş olabilir.
ilin Toroslara düşen kuzey faylarında (Feke, Saimbeyli, Kozan, Kadirli bölgesinde) belki 6.5 civarı bir deprem yaşanabilir diye düşünüyorum. Ama bu ha deyince olacak diye bir kaide yok.

Öte yandan güneyde ise Ceyhan tarafında 1999'da 6.2'lik bir deprem meydana gelmişti.
Burada deprem sıklığına bakmak gerekmekle birlikte deprem tekrar etse de (Kozan ışıklı bölgesinden imamoğlu, Ceyhan, sarıçam, Yüreğir'e dek ovalık arazide) arasındaki bu bölgede 6 civarı olacağını düşünüyorum.

Ama il genelinde 7 ve üzeri bir deprem şahsen beklemiyorum.
bu güzel bilgiler için eylülsabahi'na teşekkürler. hiç gitmediğim iller hakkında da bilgilenmek güzel bir duygu.
görsel

her sokak başında bunlardan olmalı .
Şayet söz verildiği gibi Türkiye'nin en yoğun hava trafiklerinden birine sahip adana Şakirpaşa havalimanı da kapatılmaz ise bölgenin hava ulaştırma lojistik merkezi olma yolunda ilerleyecek olan şehir.

30 km çevresinde
1- adana Şakirpaşa havalimanı (Türkiye'nin halihazırda hizmet veren en köklü havalimanı),
2- incirlik üssü (Türkiye'nin belki en stratejik askeri hava üssü),
3- Çukurova bölgesel havalimanı (Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı) olacak.

Çukurova bölgesel havalimanı Tarsus'ta olmasına rağmen Adana'ya 25 km, Mersin'e 60 km uzaklıktadır.

Şakirpaşa havalimanı zaten adana şehir merkezinde iken Mersin'e uzaklığı 84 km'dir.
Zeydan başkan 10 puan önde gidiyor.

Merkez ilçelerde chp’de…
Allah ına kurban canım memleketim. Yine zeydan başkanım vurdu masaya.
Şırdan, mumbar, kendine özgü kebabı, yine kendine özgü insanı ile dikkat çeken şehir.
eşek ve at etine bayılırım. şaka bi yana belki de adanalılar at etini yiye yiye aşina oldukları için tadını beğeniyorlardır artık.
sulama kanalında kesilmiş halde at ve eşek eti kalıntıları ile kemikleri bulunmuş.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

kaynak;

https://www.dha.com.tr/fo...angal-sondurur-2411799/12
inanması güç gelecek ama ortalama yaşam süresi 81.1 yıl ile en uzun il adana ülkemizde.

Adana'yı 80.8 yıl ile Gümüşhane,
80.7 yıl ile Muğla,
80.3 yıl ile Trabzon,
80.0 yıl ile ordu takip etmekte.

Bazı büyükşehirlerimizden ise; Aydın 78.6, Çanakkale 78.7, istanbul 79.1, Ankara 79.3, izmir 79.0, konya 78.1, Kayseri 78.2, Antalya 79.7, Mersin 78.9, Gaziantep 78.5, samsun 78.6 yıl ortalama yaşam süresine sahip.
bu yaz roketatar deneyeceğiz bakalım !..
Allah ile aralarındaki kırgınlık devam ediyor anlaşılan.
her yaz bir oncekinden daha sicak oluyor sanki.
Araştırmalara göre türkiyenin en kilolu şehri.
" teflon " gibi bir dehayı yetiştiren ilimiz !..
kadınları çok azgın.
Gece bir şimşekler çaktı ki desibel rekoru kırılmış olabilir.

Zaten rüzgar esse deprem sanıyoruz yatamadık.
1930larda adana.

görsel
En büyük mahalleleri;
Merkez Çukurova ilçesine bağlı huzurevleri mahallesi, 65 bin.
Merkez seyhan ilçesine bağlı Yeşilyurt mahallesi, 63 bin.
Merkez Çukurova ilçesine bağlı Toros mahallesi, 62 bin.
Merkez Çukurova ilçesine bağlı belediye evleri mahallesi, 57 bin.
Merkez seyhan ilçesine bağlı Gürselpaşa mahallesi 52 bin.
Merkez seyhan ilçesine bağlı Gülbahçesi mahallesi, 50 bin.

ilerleyen dönemde huzurevleri ile Toros mahallesi, huzurevler ya da Toros belediyesi ismi ile Adana'nın 5. Merkez ilçesi olabilir.
kazak üstüne de kaban giydim. yağmur yağdı yağacak ama çok bunaldım terledim.
2025’e giriyoruk bugün.
Adana'nin bir tarafi Paris bir tarafı ortadoğu gibidir. Nereye gittiğinize göre değişir. Her şehir bence aynı izler taşıyor.bence bir çok şehirden çok daha iyi durumda.
bağrından bir " teflon " yetiştirmiş şehrimizdir. gadasını alırım !..
1 kere gittim günü birliğine. Bazı apartmanları olan yerler var. Ama merkezi bildiğin teneke evlerle dolu.