bugün

komik olmaya çalışan fenerbahçe taraftarlarının meydana çıkmasına sebebiyet vermiş takımım galatasaray'ın, lyon'dan transfer ettiği futbolcu. (#5574323)

Önce "çakma keita" yorumları yapılmaya başladı ki gerçeği siz de mi denilerek göt edildi iddia sahipleri.

Sonra bonservisi çok yüksek denildi ki mehmet topuz, özer hurmacı ve bilica için verilen 20 milyon euro + bir kaç tane genç oyuncu hatırlatılarak anadolu takımından değil avrupa takımından transfer edildi denilerek göt edildi iddia sahipleri.

Sonra iyi futbolcu olsaydı türkiye'ye gelmezdi denildi. Harry Kewell, Milan baros, Fernando meira örnekleri verildi göt edildi..

Şimdi ise turkcell süper lig, uefa kupası ve türkiye kupasını küçümsenerek eleştirilmeye çalışıyor. Hani olur çok iyi bir performans sergiler rakip takım taraftlarını göt eder ya.. bahane şimdiden hazır ligimiz kalitesiz!...

Hepsini geçiyorum bir fenerbahçelinin "hala" ve "utanmadan" türkiye kupasını küçümsemeye çalışmasına gerçekten çok gülüyorum. Anelka'yı, Ortega'yı, Carlos'u, Alex'i getirdiniz de noldu alabildiniz mi lan küçümsediğiniz kupayı?*
fenerbahçe' nin almak için her şeyi denediği, onlarca para akıttığı halde daha bırakın almayı hayalini bile kuramadığı uefa kupasında oynayacağı için fenerbahçe taraftarlarınca küçük görülmeye çalışılan futbolcu.

(bkz: hayallerinizin bittiği yerde gerçeklerimiz başlar)
bugün istanbul'a gelecek, yarın ise galatasaray ile resmi sözleşme imzalayacak olan futbolcu.
geçtiğimiz sezon en iyi kadroya sahip olmasına rağmen ligi 5. sırada tamamlayarak zar zor avrupa ligi'ne katılan gs'yi bu sene ilk 3'e taşıması için transfer edilmiş , kariyerinde efsane liglerden katar süper ligi'nde oynamışlığı bulunan fildişi sahilleri'nin bağrından kopup gelmiş fil.
galatasaray'in işinin kader'e kismete kaldığını gösteren transfer.
youtube'dan izleyerek junichi imamotu adlı japon tekvandocuyu transfer eden gs yönetiminin son bombası. ronaldinho'ya 5 basar gibi.
Samiyen tribünlerinde Ya Allah Bismillah Abdulkaderkeita şeklinde hitap edilmesi olası topçu.
ekşi sözlükten alıntıdır:

"- frank rijkaard hakkında ne düşünüyor kendisi?

her şeyden önce çok iyi bir antrenör. onu barcelona’da gördük. oyuncularıyla iletişimi çok iyi olan bir hoca. bunun da örneklerini defalarca izledik. ben gelmeden önce kendisiyle uzun uzun konuştum.çok şey paylaştık. bana anlattıkları çok hoşuma gitti ve bana anlattıkları bana güvendiğini gösterdi. ve sistemi için de bana da ihtiyacı olacağından bahsetti. ancak bilinmesi gerekir ki, onun bana olacak olan ihtiyacından çok benim ona ihtiyacım var. herşeyden önce bu bilinmeli. benim frank rijkaard’a kendisinin bana olduğundan çok daha fazla ihtiyacım var.ve ben iyi bir şekilde onun söylediklerini yerine getirebilirsem öyle zannediyorum ki bu aynı zamanda benim yeniden çıkışa geçmem hatta bir patlama yapmam için önemli bir fırsat olacak. kendisi benim oyuncuyken de çok takdir ettiğim oyunculardan biriydi .şimdi kendisiyle çalışacak olmam bana çok büyük bir mutluluk veriyor. kendisi hakkında söylenebilecek hiçbir şey yok aslında. herkesin tanıdığı ve takdir ettiği büyük bir antrenör."

"- keita’nın galatasaray’daki en büyük hedefleri nedir?
ben kadere inanırım. bütün iyiliklerin allah tarafından geldiğini düşünürüm. mesela bir golü attıysam, ‘allah bana o golü attırdı’ derim. şimdi bana kaderim ne gösterecek göreceğiz. ancak benim şahsen istediğim, her şeyden önce iyi çalışmak... dolayısıyla galatasaray’a verebileceğim her şeyi verebilmek. diğer yandan da eğer olabilirse, bu çalışmamla benim futbol hayatımda hep etkili olmuş olan cesaretimle takım içerisinde belli bir yere gelebilmek. daha sonra takımın büyük hedeflerine, her zaman daha iyisini yapma çabasına katkıda bulunmak. benim galatasaray’a gelirken özellikle önemsediğim bir nokta var. bunun da herkes tarafından bilinmesini isterim. ben galatasaray’a belli bir kontrat devresini tamamlamak için gün doldurmaya gelmedim. ben galatasaray’da çok çalışmaya geldim, galatasaray’a mümkün olduğunca katkı sağlamaya geldim. ve bir futbolcu olarak eğer bunları yapabilirsem, öyle zannediyorum ki galatasaray’ın o büyük hedeflerine yaklaşması için benim de katkım olabilecek."

gs tv' nin sitesinde aradım ama bulamadım röportajı. mecbur alıntı yaptım. hani adam bayağı bir içten konuşmuş. kariyerinde inişte olduğunu, burada tekrar çıkış yapması gerektiğini (dolayısıyla da aynı hataları tekrarlamasının bilincinde olduğunu), rijkaard' a, rijkaard' ın o' na olan ihtiyacından daha fazla ihtiyacı olduğunu alçakgönüllükle belirtmiş. pek de alışık olmadığımız türden açıklamalar bana göre.

edit: röportajın tamamı; http://www.uludagsozluk.c...bol_as%2Fhaber%2F4285.php

arsias' a teşekkürler link için.
gs tv'ye verdiği röportajdan sonra bir umut belirdi içimde.eğer umutlarımı boş çıkarırsa burdan fransaya kadar kovalarım.lincoln'den sonra ikinci bir şoku kaldırmaz bu bünye
lille'de oynarken yarattığı harikalar sonucu lyon'un rekor transfer ücreti ile transfer ettiği, aynı mevkide çok kuvvetli oyuncular olması ve geçirdiği sakatlıkların etkisiyle yedek kalmış kumaşı kaliteli oyuncuyu alıyorsun ama millete beğendiremiyorsun.
e peki bu beğenemeyen millet nasıl transfer yapmış?
biri gitmiş transferi resmen borsayı yükseltmiş bir adama dünyanın parasının vermiş diğeri elindeki taş gibi stoper dururken stoper transfer etmiş ve o elindeki stoperi satmaya çalışıyor.

aynaya bakmadan sallayanlara futbol dersi verecek adam.
belki galatasaray'ın saraçoğlunda daha az farkla mağlup olmasını sağlayacak futbolcudur o kadar. daha fazla değil. 2-3 sezon sonra 1-2 milyon dolara yollanır bir yerlere.
aldığı eleştirilerin asıl sebebi, türkiye'deki transfer politikasından kaynaklanan, meziyetli futbolcu. olayı net algılayabilmek için geçmişe bir göz atalım. öyle ki ülkemiz futbol takımları, tranfer yaparken birçok dikkate değer noktaları atlamakta, çoğu zaman yerinde transferler yapamamaktadırlar. bu hatalar ve akabinde gelen başarısızlıklar sonucunda çileden çıkan taraftarlar, yeni transfer edilen her oyuncuya önyargılı yaklaşmaktadırlar. hayal kırıklığına uğrayan futbolseverlerin gelecek için umutları çok azalmıştır çünkü. aslına bakılırsa, hiçbir transferin kesin olarak nasıl bir performans sergileyeceğini kimse söyleyemez. ama en azından transfer yapılırken futbolcunun performansını etkileyecek etmenler daha iyi analiz edilebilir. işte takımlarımızın çoğu zaman başaramadığı şey budur.
müslümanmış.
(bkz: aliiküm selam dayı hoşgeldin) *
ayara doyamayan fenerbahçe taraftarının (#5574390 - #5531651 - #5518356) ısrarla kötü bir futbolcu olduğunu kanıtlamaya çalıştığı galatasaray'ın, fransa liginin tartışmasız en iyi ve kaliteli ekibi olympique lyonnais'dan transfer ettiği futbolcudur. Galatasaray transfer yaptı diye mi fransa'nın en iyisi oldu olympique lyonnais demeyin benim fransa'da tuttuğum, tribünlerine çok büyük hayranlık duyduğum takım olympique marseille'dır. Ama bu bir gerçektir. Tribün haricinde en zengin, iyi takımıdır fransa'nın. Her neyse işte bizi ilgilendiren kısmı bu değil tabii ki.

Bizi ilgilendiren kısmı abdul kader keita ismini galatasaray'a transfer olana kadar duymamış fenerbahçe taraftarının bu adam çok kötü, gece hayatı var, her gece birileriyle sevişiyor demeçleridir. Öncelikle kaç defa seviştiniz lan keita ile bunu sormak istiyorum. Yok böyle şeyler söylüyorsunuz sonra fener zenci sever dedikleri zaman zorunuza gitmeye başlıyor.

Bir diğer iddia youtube futbolcusuymuş.. evet lan hepiniz süper akıllı insanlarsınız. abdul kader keita'yı, lille'den 16 milyonu euro ödeyerek transfer eden lyon yöneticileri gerizekalı değil mi? yani youtube'den videolarını izlediler ve 16 milyon euro ödediler öyle mi?... Bu kadar mı malsınız lan?

Yine bir diğer ve sürekli gündemde olan iddia; biz galatasaray olarak çok para harcamışız, lyon bizi kandırmış, abdul keita yedek kalıyormuş. ulan ibne herif, sidney govou gibi adam bu takımda yedek kalıyor. Siz neyden bahsediyorsunuz?.. Ama şunu düşünüyorum mesela sidney govou yedek değil mi bu takımda ona rağmen fenerbahçe, govou'yu transfer etseydi yedek falan kalması önemli değil harika, süper oyuncu olacaktı. tabii yedek kalır karim benzema gibi bir oyuncu var önünde diyecektiniz değil mi? Yine şunu diyeceğim; sürekli galatasaray için fakir, parası yok diye dalga geçmeye çalışan öküzlere kapak olmuş bu transferler şimdi "çok para harcıyorlar" şeklinde eleştiriliyor. Üstelik bu eleştiriyi yapan herifin takımı fenerbahçe kayserispor'dan; mehmet topuz, ankaraspor'dan; özer hurmacı ve sivasspor'dan; fabio alves da silva bilica için 20 milyon euro + geleceği olduğu söylenilen genç oyuncuları harcamıştır. Yani ironinin, öküzlüğün ancak bu kadarı olur. Yani sırf eleştireceğim diye tanımadığınız adama her türlü boku atıp rahatladığınızı düşünmeden önce kendi takımınıza kendi götünüz ile gülünüz.

Son sözlerim ise; abdul kader keita kesinlikle başarısız olacak, gelecek yıl 1-2 milyon euro'ya satılır yorumları yapan holigan bile olamamış fanatik görünümlü trollere olacaktır.

Güzel kardeşim kahin misin sen? Yani burada sizin gibiler gerçekten çok göt oldu.. Sen belki bu sözlükte yenisin ama ben sana bir kaç örnek vereyim;

Galatasaray'ın geçen yıl uefa grubundan kesinlikle çıkamayacağını, sıfır çekeceğini o kadar ciddi dile getiren fenerbahçeliler oldu ki bir kaç tanesi utancından aylardır entry bile girmiyor. niye mi? makara konusu oldu çünkü. takımım galatasaray kendisini göt etti resmen.

Harry Kewell için sakattır oynamaz, fayda getirmez zararı olur şeklinde eleştiri yapıldı. sonra mı ne oldu? harry kewell, resmen yine senin abilerini göt etti burada. fc bordeaux'a attığı o gol sonrası sözlükte kewell hakkında entrylerini silen fenerbahçelileri bile gördük biz şeker çocuk.

Milan baros için kariyeri bitmiş adam, işe yaramaz, gol atamayan forvet hihihi şeklinde dalga geçmeye çalıştı abileriniz ama kesin 30 gol atar diye 14 milyon euro ödenerek transfer ettiğiniz daniel güiza'yı katlayarak, rezil ederek türkiye'de gol kralı oldu milan baros. Peki bu kadar göt edilmeniz yetti mi? hayır yetmedi. Adamın 14 milyon euro'ya transfer edilmiş bir golcüyü göt ederek 5.5 milyon euro bonservis bedeli ile türkiye'de gol kralı olması, forma satışında patlama yaşatması sizleri fena bozdu siz de milan baros eşcinselmiş muhabbeti etmeye başladınız. Tabii eziklik her yerde ezikliktir. Sonra mı ne oldu? Baros'un ortaya koyduğu performans, attığı goller değil de cinsel tercihleri bu kadar sizi ilgilendiriyorsa servet çetin'i inceleme altına alın. O kesin daha çok ilginizi çekecekti!.. sonuç olarak ayıboğan diyorsunuz değil mi?*

Her neyse efendim.. Bu abdul kader keita, galatasaray'ın bir avrupa takımından transfer ettiği, forvetten çok sağ açık oynayan, gücü kuvveti yerinde bir futbolcudur. Başarılı olur, olamaz orasını maçları izlemeden kimse bilemez. O yüzden götünüz ile konuşmayın.
galatasaray'a acil bir 10 numara lazımken sadece göz boyama için alındığını düşündüğüm futbolcu. yahu hadi 10 numarayı geçtim bu takımın sağ bekinde yeri geldiğinde yüzyılın en büyük kazmalarından biri olmaya aday sabri oynuyor. bunları düşün sonra gel de bu adama verilen paraya yanma.
oynadigi takimlarda surekli ronaldo tarzi pas vermemesi, bencil olmasi ile sorun yasamis, o donemlerde futbol dergilerinde sık sık ismini kavga ile duydugumuz ama top ayagindayken izlemeye doyulmayasi fildisili yattara.
iki yıl önce 18 milyon euro fiyat biçilmişti buna.
lig sonundaki 5.ciliklerini, avrupadaki yasananlari gormezden gelip hala carsaf carsaf kewella servet cetine baros a methiyeler duzen ayrica galatasaraya oynayacagi sistem geregi sagda 7, solda 11 ve ilerde 9 numara lazımken hala 10 numara isteyen kisilerin takiminin yaptigi transfer.
galatasaray'ın yıllardır süren sağ açıkta bir sürrealist sorununa çözüm niteliğinde isimdir.
ve bu transferle galatasaray'ın kanatlarda sorunu çözülmüş ve dolayısıyla 10 numaraya da gerek kalmamıştır
(bkz: arda turan).

abdul kader keita transferinin bir kısım başka takım taraftarını rahatsız etmesini anlıyorum da açıkçası çok da ciddiye almıyorum. neden dersen futbol konuşmanın kahvede bile bir adabı varken adamlar bir klavye bir monitör görünce maşallah toprak ağası gibi coşuyorlar. tatlı rüyalar diyoruz, sıradaki tespitimize geçiyoruz.

peki galatasaray'ın keita transferiyle beraber yapabileceği ne kaldı?

uğur uçar ayaklandıysa şayet baros'un yanına tabanca gibi bir partner bulup transferi kapamak öncelikli. yok uğur hala sakat dersen artık sağ beke de düzgün bir adam bulup galatasaray'la sabri'nin ilişiği kesilmeli. galatasaray'ın yapabileceği şey bu kadar basit işte. gerisini rijkaard halleder zaten.
ülkemiz medyasında yıllardır süregelen bir durum söz konusudur. galatasaray' ın yaptığı transferlere dudak bükülür, fenerbahçe' nin yaptığı transferler ayakta alkışlanır. kandırmayalım kendimizi, yıllardan beri bu böyle. hatırlarım, 1997 yılında popescu' nun galatasaray' a gelmesi kesinleştiğinde sağ alt köşede ufacık bir küpür ayrılmıştı kendisine ve manşette ' fener' e şu geldi, bu geldi ' haberleri vardı.
bu medyayı artık kabul ettik. transfer konusunda her gün bir sürü futbolcuya forma giydirip türkiye' ye getiren, rengine göre çifte standart uygulayan, hasan ali atasoy gibi gfb' den fırlamış adamlara yazarlık yaptırıp birbirine düşüren bir medya bu. o yüzden yazılanlar hiç enterese etmemeli ama bir yerden sonra sabır kalmıyor.
fenerbahçeli fanatiklere gelince... galatasaray ronaldinho' yu getirse kesin zorbaca yazılarına devam edip bir hata buluverirler, eminim.
abdul kader keita, kendini ispatlamış, hem fransa liginde hem de milli takımında kalitesini ortaya koymuş bir futbolcudur. herhangi biri değildir.
edit: hem fransa liginde hem lille' de kalitesini ispatlamak ne demektir yahu? *
görüyorum ki kapak ola ola benliğini unutmuş fanatikler yine ortalığa çıkmış bik bik bik ötüyorlar.

neymiş, o kadar para verlir miymiş?
neymiş, keita sevişiyormuş,
neymiş, gerek yokmuş keita'ya ihtiyacı olan yerlere yapılsaymış transfer,
neymiş, youtube futbolcusuymuş.
kim diyor bunları;

neymiş galatasaray'ın parası yok; fakir bik bik bik diye öten antucular. ee kuzum madem bu takımın prası yok nasıl oluyor da o kadar para veriliyor. ayrıca servet çetin * 8 milyon euro bonservis bedeline satılacakken keita'ya 6 milyon para para bile değil. siz önce kendi çöplüğünüzdeki çöpleri bir didikleyin orada çok ölü ku var. ölü kuşlarn içinde yaşayıp, bundan şikayet etmeyip, galatasaray'ın aldığı bir futbolcuya ''çok pahalı yeaaaa'' demek. kuşca bilmiyorum çözemedim.

neymiş keita çok sevişiyormuş; da arkadaşlar ona takmış. lan onun için aldık zaten. fener zenci sever dediler bizde performansı iyi olan biri aldık ki fener biraz rahatlasın, aradığı ilişkiyi bulabilsin. nonda size az geliyordu bunu farketti haldun baba bir tane daha getirdi.

neymiş keita'ya galatasaray'ın ihtiyacı yokmuş; ihtiyacı olan bölgeler varmış neden oralara almamış. ana lan malak bu adamı aldıran kim? rijkaard, rijkaard kim? bu takımın teknik direktörü. şimdi fenerbahce'de bu işler nasıl oluyor biz biliyoruz ama galatasaray'da hocaların dediği olur genelde. o yüzden size bok yemek düşer. bu adamı aldıran adam oynatacak olan adam rijkaard. kendi sistemine hangi adamın ihtiyacı olduğunu bilir değil mi?

neymiş keita youtube futbolcusuymuş; lan dangalok bu adam lyon'a geldi lyon bu adama 18 milyon euro bonservis verdi. malumatın lyon denilen takım genelde youtube falan takılmaz. senin gibi futbol manager de oynamaz takibe alır senelerce izler öyle transfer eder. bak kuşum bu adam başarılı olur olmaz onu allah bilir! ancak bu adama bok atmak ancak fanatik bir bünyenin çaresiz hezeyanlarıdır' başka bir şey değil!

bu bir futbolcudur. en büyük hatasını yapmıştır. türkiye'nin en büyük takımı galatasaray'a gelmiştir.

yeni senede bol bol kapak takacak futbolcudur. allah utandırmasın!
kimilerinin kaldıramadığı futbolcu. e tabi onu kaldırabilmek için baya bir efor sarf etmeliler. *
kimisi diyor 10 numara ihtiyacı var kimisi buna ne gere var defansın sağı açık.

efendim galatasaray'ın yıllardır içinde bulunduğu maddi durum belli son iki senedir futbolcu seçiminde bonservisi elinde futbolcuların tercih edilmesinin sebebi de bu. para vererek alınan oyuncular ise o mevkide getirilebilecek oyuncuların en iyilerinden. kimse bu adamın yerine niye şunu getirmediniz diyemiyor çünkü gelcek isimler belli. gudjhonsen gelebilirdi aynı mevkiye demek ki sorun çıktı gelmedi.

galatasaray'ın transfer anlayışı son ikis enedir düzeldi. mevkisinde isim yapmış yaşlı olmayan türkiye liginde iş yapabilecek futbolcular alınıyor. avrupa'da başarı için iyi bir teknik direktöre de ihtiyacınız var sadece futbolcu ile başarı ancak ülkemizde olur.

şimdi keita ileri de kanatta forvet gibi oyanayacak diyoruz. bu nedenle gerideki oyuncunun daha defansif olması gerekcek. sırf bu nedenle sabri'nin forma giyemeyeceğini düşünüyorum ben. uğur en olmadı serkan kurtuluş forma giyer ama sabri giymez.

açıklamasındaki en önemli nokta başarıya ve yükselmeye aç olduğuydu.
benim rijkard'a olan ihtiyacım onun bana olan ihtiyacından daha fazla demesi bile iyiye işaret.
beni en çok türkiye standartlarına ne gibi bir tepki vereceği ilgilendiriyor. çok değil birkaç sezon önce anelka denen adam fenerbahçe'den kaçtı neredeyse. sonunda herkesi şaşkına çeviren bir rakamla chealse'ye gidip utanmadan golleri dizdi.

şimdi gerçekçi olmak lazım bu adam deliler gibi koşuyor, bindirmeler yapıyor evet ama bu adamı türkiyemizin güzel statlarında o çimlerine çıkardığında doğacak olan sonucu ben çok merak ediyorum. yeteneğine laf yok, daha birkaç sezon önce 16 milyon dolar değer biçilmiş bir adamdan bahsediyoruz burada.

umarım çabuk adapte olur, kültüre, şehire, takıma ve arkadaşlarına uyum sağlar en kısa sürede. yoksa teknik direkötürü rijkaard olan bir takıma geliyor bu adam.
kanatlarında uğur boral, kazım kazım ve deivid'in oynadığı futbol takımına gönül verenlerin çamur atmaya çalıştığı futbolcu. allah akıl fikir versin, ne diyelim.