bugün

Eğer fiziksel yahu zihinsel bir engeli yoksa utanç kaynağı olan insandır.
bir an once kendine ceki duzen vermesi gereken insandir.
28 yasindayim, ve hala aliyorum. sirti babaya yaslamak gibisi yok ya. *
Bak bunu sorun haline getiren tipler nasıl insanlar biliyomusun.

Para kazanıp birilerine bişeyler almayı yada eve para getirmeyi en ulvi görev sanan tipler. Tamam para kazanmak önemli bi husus evet. Ama arkadaşım sen babandan para almıyosun eve para getiriyosun diye kendini kahraman ilan ediyosun. Çünkü senin kişiliğin oturmamış. Aşağılık kompleksin var.

Eminim ortamlarda da bununla övünüyorsundur. Eve para getirmek övünülecek bi durum değil yarrak kafalı bunu bi o aklına sok. Sen ihtiyacın olduğu için para kazanmak durumundasın.

Babasından 40 yaşına da gelse para alan adamıda hor göremezsin yok Oyle bi dünya. Size ne aq ? Size ne size ne. Başkalarının hayatlarını çekiştirmek konuşmak eleştirmek yaşam tarzınız olmuş.

Bak görüyomusun komşunun oğlu ahmet nasıl paralar kazanıyor.

O komşunun oğlu ahmetinde sizinde amınıza koyyim. Kendi hayatınızı yaşamaya bakın biraz. Başkalarının hayatı sizi bu kadar ilgilendirmesin.
Zor bir durum oğlan için.
Utanmaz ve zavallı insandır. Ben olsam utancımdan sokağa çıkamam.
O yaşta artık kendi ayakları üzerinde durması lazım kişinin, bunun Amerikan olup olmamakla alakası yok. Sırf çocuğunuz diye yükünüzü ömür boyu çekecek değil.
21 yaşındayım ve hala... ay pardon 5 yıl önce gelmişim.
bayram günüdür; hala elini öpebileceği babası vardır. babası da âdeten harçlık verir...
(bkz: burnumun direği sızladı)
harçlık almayı sadece baba parasıyla geçinmek olarak alırsak ve bu devamlı bir şeyse kötü bir şeydir. fakat kendisi de çalışır ve ev ya da araba gibi büyük bir şey alırken ailesinden yardım alması kadar normal bir şey yoktur.
26 yaşındayken harçlık alıyordum 27'de de alıyordum, daha doğrusu sağolsun kendisi veriyordu. Eş dost tanıdık da cebime az para sıkıştırmamıştır. Garsonluk da yaptım kasiyerlik de yaptım depoda da çalıştım okul aralarında tatillerde. Ama aynı Zamanda harçlık da aldım.

Hatta kardeşim part time bir yerde çalışıp bir yandan da Her gün kursa gidiyordu o da bana harçlık veriyordu. Yüksek lisans yapıyordum o sıralar.

Sonra ben iş güç sahibi oldum.
Babamdan daha yüksek maaş alıyordum. telefonum bozuldu taksit de yapmadılar, o kadar nakit de yoktu. telefonumu annemle babam alıverdi, taksit taksit size ödeyeyim dedim onu da almadılar.

Bu arada ailem zengin değil. Babam memur, annem de eşin dostun çocuğuna bakıveriyor isteyen olursa.

Şimdi nerede kimi görsem, ben de yardım etmeye çalışıyorum imkanım kadar. insanlar el uzatmadan, söz söylemeden mahçup etmeden yapmaya çalışıyorum bunu. Annem hep öyle yapardı çünkü. Yollarda el kaldıranları alıyorum. Hatta bazen el kaldırmayanlara bile durup soruyorum, babam da hep öyle yapardı çünkü.

iyi ki varlar. Allah başımızdan eksik etmesin.

Hasılı kelam,
harçlık almak kolay değil ama kötü de değil. Alın almaktan çekinmeyin. Herşey bir gün elbet düzelir. iş de bulunur, evlilik de olur..

Mühim olan şey, utanılacak olan şey bu günleri unutmaktır. alınan harçlıkların kızarttığı yüzlerimizi unutmaktır. Cebinde parası olmayan gidip borç bulup gelen ama çocuğunu harçlıksız bırakmayan babayı unutmaktır. Ekmek parasının üstünü biriktirip gizlice cebinize koyan anneyi unutmaktır. Esas utanç budur.

Unutmayın. Unutmayın ki şöyle on metre uzaktan bakınca, aynı masaya oturunca kimin cebinde harçlığı var kimin cebinde beş kuruş yok anlayabilesiniz. Anlayabilesiniz ki sol el bile görmeden destek olmayı başarabilesiniz.
dünyada o kadar çok utanç kaynağı varken babadan harçlık almanın utanılacak bir şey olduğunu söyleyenleri gördüğümüz başlık.
Atanamamıştır o,
senin oğlun değilse sana ne denilesi önerme. hatta senin oğlunsa bile...
sistem üniversite mezunu gence lise mezunu muamelesi yapmaya kalkıyor. insan yıllarca okuyup asgari ücretli çalışan olmak istemiyor haklı olarak. sen sorunu işsizlerde değil, ona iş imkanı vermeyen sistemde arıycaksın.
Meğer sözlük ahalisi tümden semermiş onu gördük. Nasıl panikle saldırmışlar yok amerikan mıyız yok sistem bok yeaa falan. Oğlum yemezler bunları, ben de bilfiil 3 senedir sistem dediğiniz zıkkım yüzünden sikiliyorum da kolaycılık yapıp da bahaneler arkasına saklanmak nedir? Sizin için Allah'tan sistem dediğiniz şey kötü de size bir çıkış kapısı oluyor. Sistem iyi olsa hepten patates olacaksınız. Beyimiz üniversiteden mezun olmuş kendi işini yapamıyor ama kısa vadede kendini idare edecek ayak işlerini de kendine layık görmüyor. Cebinde metelik yok ama düşkün olduğu için sigarayı da bırakamıyor gelsin asalak yaşam tarzı. Kolaya alışma birader azıcık da gururun olsun. Düzene söveceğine kafanı kullan git kendi işini kur, doğru bildiğini uygula. Yok sen onu da yapmaya koyulsan yine bahaneler sıralayacaksın. Ama lafa gelince ortamlarda devrimci ruhlusun. Bir şeylerden şikayetçi olacaksan onu değiştirmekle yükümlüsün birader.
askerden yeni gelmiş olması yüksek ihtimal.
utanç duyması gerekendir.18 yaşından sonra hala ailenin eline bakıyorsan kusura bakma gerçekten boşbok bi insansındır.
babası fakir piçlere dert olur .babası ister özel okula gönderir , ister iş açar ,ister altına araba çeker, ister çocuk farklı hobilerle ilgilenmek istiyorsa harçlık verir .size mi kaldı yargılamak lan. bak baban çok zengin olur sen eşek gibi çalışır, başarır eleştirirsin adabınla anlarım. ki o tarz adamlar bile tercihlere saygı duyuyor. ama sen her gün hayatına küfrede küfrede çalışıp babandan yardım göremiyorsun diye, bu herife bok atıp, öfke kusuyorsan net kıskanç karaktersizsin. milletin parasıyla ne yaptığından size ne lan .
O yasta calismayip isinde gucunde degilse babanin sirtinda yuktur.
40 yaşındayım alıyorum. kızınca doğurmasaydın diyorum. bi terslikte bi iş var ama.
4 sene sonra yapacağımdır. ancak yatırım amaçlı yaparım yaparsam. 30'dan önce de evlilik düşünmeyen biri olarak bulduğum her bir kuruş ile nasıl yatırım yaparım üzerine düşünmem gerekir. öyle değil?
evet tam 26 yaşındayım 4 yıllık üniversite mezunuyum, okurken çalışıyordum aynı zamanda kredimde yatıyordu aylık 200 lira ailemden ya aldım ya almadım. hazırlıkla birlikte 5 yılda biten üniversite hayatım boyunca kirasıydı,ikinci öğretim harcıydı, yemeğiydi, otobüsüydü, kitabıydı, fotokopisiydi derken 100 bin tl ye yakın para çıktı cebimden ayrıca devletten aldığım krediyle okurken nur topu gibi 12.600 tl borcum oldu. sen ise liseden sonra 5 yıl boyunca çalıştın paranı kazandın aileni kurdun evini arabanı aldın, çocuk sahibi oldun ben mezun olduğumda sen kıdem bile atlamıştın. ben dersleri kaçırmadım, bir ton sunum, proje yaptım haftanın 3 günü 14.00-23.00 arasında okulda kaldım çoğu üniversite okuyan insan gibi ömrüm okulda geçti. sen mışıl mışıl uyurken sıçtım mavisini görene kadar ders çalıştım, dirsek çürüttüm, kafa patlattım. sonunda da şükür bitirdim. ya sen ne istiyordun? sırf ailemden para almamak için senin 5 yıl önce işe başladığın sikimsonik bir mevkiden işe başlayıp 1300 lira para almamı mı istiyorsun, hahahah üniversite okudu benden altta demen için benim 1300 liraya çalışıp senin egonu mu tatmin etmemi, kompleksine yağ sürmemi mi bekliyorsun. koyayım öyle paraya, mecbur değilim allaha şükür ailemin durumu yerinde ihtiyacım olsa gene çalışırdım bir çok üniversite mezunu kardeşimin gururunu kenara bıkarıp yaptığı gibi ama ben bu düzene ayak uydurmayacam. sen 5 sene önce işe girmeye mecburdun ve ben şuan değilim elimde tahsilim var çünkü lükse bak. ayıkıyon mu çiçeğim?

edit: arkadaş bana neden kinini kusuyorsun demiş, kin kusmak değildir bu,bu gerçekleri söylemektir evet serzenişim ağırdır ama milyonlarca üniversite mezunlarının sırtındaki yükten ee okudun ne oldun şimdi sen sorusuna, ımm şey ıııı demekten daha ağır değildir. bir de burda kalkıp babadan para alan insan diye şeyler söylemişsiniz, biz ailemizden hobi olarak para almıyoruz sizde ki gururun aynısı bizde de var. damara basmassan damarına basılmaz bu da böyle biline.
türkiyedeki gençlerin %90'ının yaptığını yapıyordur. hadi hadi inkar etme.
Eli ayağı tutuyorsa ve zengin sıpası değilse kısaca b*kunu çıkarmaktır.

18 yaşından itibaren hem okuyup hem çalışmış tayfaya hayat tarafından yapılmış büyük haksızlıktır.