bugün

bi pislik var tanıdık. hamallık yapan babasından, geçinmek icin ekmek yapan anasından devamlı para alıyor. mahkemelik oluyor adam avukat parasi bulmaya tazminat ödemeye mecbur. nasıl bir pisliksin sen.
Şimdi hayatta olaydı da "öylesine" bi harçlık alaydım.

Ara ara babanızdan harçlık alınız..
ortaokuldan beri birkaç istisna hariç babadan hiç harçlık almayan biri olarak duruma göre normal bulduğum tiptir.
ezigin tekidir. hele bir de erkekse yazik.

biriktirip dondurma falan aliyodur belki harcliklariyla, yalamak icin.
ikinci üniversiteyi okuyordur...
vardir bir derdi ayiplamamak gerek. kendisi de istemezdi eminim. maalesef sosyal bir Devlet degiliz.
Babası doğması için onun iznini almadığından ölene kadar çocuğuna bakmakla yükümlüdür.
harçlık değil ama ev kirası için ortak olduğum durumdur. geçmişte yaptığım bazı hatalar eğitim hayatımı olumsuz etkiledi. o yüzden de mezuniyetim gecikti. evet bu yaşta babamdan para isterken utanmıyor değilim. sadece ev kirası olması ve mezun olduktan sonra iyi bir işe sahip olacağım gerçeği de var tabii. onun dışında 500 kişilik bir restoranda geceliği 40 eurodan haftada 3 gün bulaşıkçılık yapıyorum. yaşadığım şehir standartlarında karnımı doyurmama, dışarı çıkmama yetiyor. çok şükür ki babam da arkamda durdu. son dönemim, bitti bitiyor. umarım ki benim de ona alacağım zamanlar yakındır.
Hayatta bir halta yaramayan tiptir. Evet.
Yıllar önce üniversiteyi kazandığım güne kadar alıyordum. O günden sonra çok zorda kalmadığım sürece bir kuruş para almadım.
Yaş da ilerledi. Arada bir soruyor, eksiğin var mı paran var mı diye. Sorduğunda bile utanıyorum.
Yani o yaşta bir insanın, çalışıp para kazanabilecek bir insanın baba parası yemesi yanlış bir durumdur. Tabi özel birtakım durumlar olabilir, çalışmaya müsait olamayabilir, o ayrı mesele. Ama keyfi bir durumsa cidden insana ağır geliyor.
adam gibi adamdır. evet.
vay amk ya... kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlar burada babadan para almanın ne kadar doğal olduğunu söylüyor.. okuyanlara bir şey diyemeceğim ama beli bir yaşa gelmiş insanlar kendilerine bakabilmeli, kendi ihtiyacını kimseden yardım almadan karşılayabilmelidir. bu kişi baban da olsa birilerine bağımlı olmak her zaman kendini yetersiz hssettirir. hayatın zorluklarını ve kolaylıklarını kendin yaşayıp kendin tecrübe etmelisin. zor anında bir yerlerden para bulmak seni hep kolaycılığa itecektir. bu da hayatın maddi zorluklarında sınıfta kalıyorsun demektir.
(bkz: mesele para değil anlasana)
sırf bunları yazabilmek için çok çaba sarf etmiş o sırada çıldırmıştır ayrıca . çok korkunç lan , bu ne kin dostum? o gibi değilsen bunu sen istemedin neden buraya kin kusuyosun? bu hale geliceksen hiç yapmasaydın..
Eli ayağı tutuyorsa ve zengin sıpası değilse kısaca b*kunu çıkarmaktır.

18 yaşından itibaren hem okuyup hem çalışmış tayfaya hayat tarafından yapılmış büyük haksızlıktır.
türkiyedeki gençlerin %90'ının yaptığını yapıyordur. hadi hadi inkar etme.
evet tam 26 yaşındayım 4 yıllık üniversite mezunuyum, okurken çalışıyordum aynı zamanda kredimde yatıyordu aylık 200 lira ailemden ya aldım ya almadım. hazırlıkla birlikte 5 yılda biten üniversite hayatım boyunca kirasıydı,ikinci öğretim harcıydı, yemeğiydi, otobüsüydü, kitabıydı, fotokopisiydi derken 100 bin tl ye yakın para çıktı cebimden ayrıca devletten aldığım krediyle okurken nur topu gibi 12.600 tl borcum oldu. sen ise liseden sonra 5 yıl boyunca çalıştın paranı kazandın aileni kurdun evini arabanı aldın, çocuk sahibi oldun ben mezun olduğumda sen kıdem bile atlamıştın. ben dersleri kaçırmadım, bir ton sunum, proje yaptım haftanın 3 günü 14.00-23.00 arasında okulda kaldım çoğu üniversite okuyan insan gibi ömrüm okulda geçti. sen mışıl mışıl uyurken sıçtım mavisini görene kadar ders çalıştım, dirsek çürüttüm, kafa patlattım. sonunda da şükür bitirdim. ya sen ne istiyordun? sırf ailemden para almamak için senin 5 yıl önce işe başladığın sikimsonik bir mevkiden işe başlayıp 1300 lira para almamı mı istiyorsun, hahahah üniversite okudu benden altta demen için benim 1300 liraya çalışıp senin egonu mu tatmin etmemi, kompleksine yağ sürmemi mi bekliyorsun. koyayım öyle paraya, mecbur değilim allaha şükür ailemin durumu yerinde ihtiyacım olsa gene çalışırdım bir çok üniversite mezunu kardeşimin gururunu kenara bıkarıp yaptığı gibi ama ben bu düzene ayak uydurmayacam. sen 5 sene önce işe girmeye mecburdun ve ben şuan değilim elimde tahsilim var çünkü lükse bak. ayıkıyon mu çiçeğim?

edit: arkadaş bana neden kinini kusuyorsun demiş, kin kusmak değildir bu,bu gerçekleri söylemektir evet serzenişim ağırdır ama milyonlarca üniversite mezunlarının sırtındaki yükten ee okudun ne oldun şimdi sen sorusuna, ımm şey ıııı demekten daha ağır değildir. bir de burda kalkıp babadan para alan insan diye şeyler söylemişsiniz, biz ailemizden hobi olarak para almıyoruz sizde ki gururun aynısı bizde de var. damara basmassan damarına basılmaz bu da böyle biline.
4 sene sonra yapacağımdır. ancak yatırım amaçlı yaparım yaparsam. 30'dan önce de evlilik düşünmeyen biri olarak bulduğum her bir kuruş ile nasıl yatırım yaparım üzerine düşünmem gerekir. öyle değil?
40 yaşındayım alıyorum. kızınca doğurmasaydın diyorum. bi terslikte bi iş var ama.
O yasta calismayip isinde gucunde degilse babanin sirtinda yuktur.
babası fakir piçlere dert olur .babası ister özel okula gönderir , ister iş açar ,ister altına araba çeker, ister çocuk farklı hobilerle ilgilenmek istiyorsa harçlık verir .size mi kaldı yargılamak lan. bak baban çok zengin olur sen eşek gibi çalışır, başarır eleştirirsin adabınla anlarım. ki o tarz adamlar bile tercihlere saygı duyuyor. ama sen her gün hayatına küfrede küfrede çalışıp babandan yardım göremiyorsun diye, bu herife bok atıp, öfke kusuyorsan net kıskanç karaktersizsin. milletin parasıyla ne yaptığından size ne lan .
utanç duyması gerekendir.18 yaşından sonra hala ailenin eline bakıyorsan kusura bakma gerçekten boşbok bi insansındır.
askerden yeni gelmiş olması yüksek ihtimal.
Meğer sözlük ahalisi tümden semermiş onu gördük. Nasıl panikle saldırmışlar yok amerikan mıyız yok sistem bok yeaa falan. Oğlum yemezler bunları, ben de bilfiil 3 senedir sistem dediğiniz zıkkım yüzünden sikiliyorum da kolaycılık yapıp da bahaneler arkasına saklanmak nedir? Sizin için Allah'tan sistem dediğiniz şey kötü de size bir çıkış kapısı oluyor. Sistem iyi olsa hepten patates olacaksınız. Beyimiz üniversiteden mezun olmuş kendi işini yapamıyor ama kısa vadede kendini idare edecek ayak işlerini de kendine layık görmüyor. Cebinde metelik yok ama düşkün olduğu için sigarayı da bırakamıyor gelsin asalak yaşam tarzı. Kolaya alışma birader azıcık da gururun olsun. Düzene söveceğine kafanı kullan git kendi işini kur, doğru bildiğini uygula. Yok sen onu da yapmaya koyulsan yine bahaneler sıralayacaksın. Ama lafa gelince ortamlarda devrimci ruhlusun. Bir şeylerden şikayetçi olacaksan onu değiştirmekle yükümlüsün birader.
sistem üniversite mezunu gence lise mezunu muamelesi yapmaya kalkıyor. insan yıllarca okuyup asgari ücretli çalışan olmak istemiyor haklı olarak. sen sorunu işsizlerde değil, ona iş imkanı vermeyen sistemde arıycaksın.
senin oğlun değilse sana ne denilesi önerme. hatta senin oğlunsa bile...