bugün

bir trolün totoşundan uydurduğu krizler yumağı. gerçekleşmeyecektir efendim.
başlık parsellemekte gelinen son noktadır. allah ülkemizin ve bizim yardımcısı olsun inşallah.
(bkz: sktr gt)
(bkz: komplo/#24899742)
büyük yokluk olacaktır. türkiye'de savaş ekonomisi yaşanacaktır.
(#26211988).

Birtakim muneccim yazarlarin kehanetleridir.
Sonra vay efendim egonomi niye böyle? Bişey alameyos yapameyos demeyin.

Bu şurda dursun.

görsel
türkiye için 2018'de başladı. halen devam ediyor. 2027-28 gibi bitmesi beklenebilir. o sıralar tam iş kurmalık zamanlar olacak. aklınızda bulunsun.
Alışverişe çıktık mı 3000 lik olmadan eve dönmüyoruz.

Yazmışım bu başlığa ama bir daha yazayım.

(bkz: yapacağınız işi zikeyim)
görsel
Şurası 350 TL. Başka bir şey söylememe gerek yok sanırım.
2018de başlayan, salgınla birlikte 2020de derinleşmeye başlayan ve 2021de zirveyi gören krizdir.
Markette çalışıyorum her gün reyonlar boşalıyor. Ürünler kapış kapış gidiyor. Ekonomik kriz falan yoğgfhjkj.

Türkiye'nin sonu olacak olan kalıcı çöküştür.
ya siz bu yaşanılanlara hala kriz diyerek ne kadar da iyimsersiniz!

ah dostum keşke şu yaşanılanlar sadece kriz olsaydı.

kriz içinden çıkılabilme ümidi taşıyan bir kavramdır.

çok güçlü ülkeler bile dönem dönem kriz yaşarlar.

nitekim türkiye de tarihinde bir kaç defa ciddi krizler yaşamış ve fakat bundan dönmüştür.

bu yaşadığımız ise maalesef bir krizden çok daha ötesi!
Bunun Adı çöküş....

sadece ekonomik değil, insani, hukuki, ahlaki, siyasi bir çöküşün henüz dibi görünmeyen ve bilinmeyen bir sürecindeyiz hakikat!

ah keşke, ah!

yaşadığımız bir çöküş olmasa da sadece ekonomik bir kriz olsaydı derdim ama maalesef sorun bunun çok ama çok ötesinde.
2020 krizinin bir üst versiyonu. Bakınız; kötü günler geride kaldı sırada daha kötü günler var.
(bkz: kapıdan giren kriz)
(bkz: 2021 afkan göçü)
kömürün tonu 3000 lira olmuş.

kırsaldaki halk nasıl ısınacak.
memleket olarak içimizden geçmekte olan bir şeydir.
bir yıl önce 25 lira olan gsm tarifesi şimdi 50 liranın üzerinde.
bu yıl yüzde 9.11 olan Yeniden Değerleme Oranı 2022 de yüzde 36.20 olacak.
ekmek 4 lira oldu
(bkz: 20 kasım 2021 kdz ereğli de ekmeğin 4 tl olması)
Devlet kasasında para kalmazsa hep aynı adamlar. Paraları yerse halka para kalmazsa ne olacak başka.
--spoiler--
Memleket Partisi Genel Başkanvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yaşanan ekonomik krizi değerlendiren ve AKP iktidarını eleştiren Usluer, "Ülkemizi tarımda, hayvancılıkta, ilaçta dışa bağımlı hale getirdiler. Vatandaşımız süte, ete, limona, ekmeğe muhtaç. Ekonomimiz yoğun bakımda" dedi.
https://bit.ly/3GCU4FV
--spoiler--
--spoiler--
Almanya'da yayın yapan bir gazeteye konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Türkiye'nin mali bir krizle karşı karşıya olmasından memnun değiliz çünkü bu durum daha geniş anlamda bölgeyi istikrarsızlaştırabilir" dedi.
https://bit.ly/3ISu6jC
--spoiler--
--spoiler--
WSJ, Türkiye'deki kur krizinin, italyan Ferrero Spa firmasının ürettiği çikolatalı fındık ezmesi markası Nutella'nın tedarik zincirini olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Giresun izlenimlerine dayanan haberde, fındık üreticilerinin Erdoğan'ın ekonomi politikalarının maliyetleri artırıp üretimin düşmesine yol açtığına dair şikayetlerine yer verildi.
https://bit.ly/3EfYLnl
--spoiler--