bugün

dede

1990'lara kadar doğan çocuklara aileler tarafından erkek çocuğa adı konulan insan...

--spoiler--
aynı ismi taşımaktan gurur duyduğum o adam, köy kahvesinin önünde bir elinde baston bir elinde birinci sıgarası ile dağ gibi oturan o adamla aynı ismi taşımak...

aslında aynı olan sadece isimlerimiz de değil, o da zayıftı benim gibi, o da sıgara tiryakisi, alkol onda da vardı hem de olduğundan fazla... çok garip ikimiz de aynı hastane de tedavi görmüştük sadece bloklar farklıydı...

şimdi bunları düşününce aklıma geldi yoksa sonumuz da mı aynı olacak?...

onun çöküşünü gören ben de mi öyle çökeceğim yoksa ve bunu izleyen biri daha olacak mı?

aylarca yatılan bir hastane, bitmiş bir ciger ve yanında seni son anına kadar bırakmayacağına yemin etmiş bir kadın...

eğer öyle bir kadın olacaksa yanımda bende onun gibi ölmek isterdim... olurmu ki öyle bir kadın? hani onu sırtında taşıma vefasını göstermiş bir kadın? neden olmasın ki? ya da öyle bir kadın varken onu yalnız bırakmak vefasızlık olmazmıydı? ne garip senin gibi ölmek isterken seni koruyan gibi birini de arzulamak...

ama bir şartla öyle ölmek isteyebilirdim, torunlarıma daha çok doymuş halde...

tabiki benim seni gördüğüm gibi torunlarımın beni görmesini istemem... ne gerek var de mi benim seni hatırladığım gibi onlarında beni öyle bilmelerine, hatırlamalarına...

şimdi düşündüm de senle aynı ölmek isterdim, bunu gerçekten çok isterdim...

hatırlayamazken seni ve o anı beni kucağına alıp belki günümüz de bencillik olarak adlandırılan şeyi yapan, kendi ismini bana veren insanla senle aynı sonu paylaşmak, bu bir mucize olsa gerek... *
--spoiler--