bugün

baba veya annenın babası.
çoğu bebeğin ilk kelimelerinden biri.
zamanında borussia dortmundda oynayan bi futbolcu.şimdi napıyo bilmiyorum.
doğuda hacıbaba diye de söylenir.
büyükbaba
göbekli,sakallı,tonton,bastonlu,sürekli anne anneyle didişen,yav rum arkıdeşlerini iyi seç olaylara karışma diyen şahsiyet
borussia dortmundlu sol kanat savunucusu. brezilyalıdır
tek paylaşımınız bayramdaki şeker ve harçlık faslı olmadığı vakit kaybıyla büyük yıkıma uğrayacağınız güzel insan. benim başıma geldi, dostum olarak gördüğüm biricik dedemi kaybettim, onunla çok şey paylaşırdık, çok şey konuşurduk, hatta daha ona soracağım danışacağım birçok konu ve göstermek istediğim onu mutlu etmek istediğim başarılar vardı. ne diyeyim belki o malum diyarlardan görür belki de. nur içinde yatması hayatım boyunca en büyük dileklerimden biri olarak kalacak.
eski zamanlarda müzikte kazanılan bir ünvan/mertebe. en büyük anlamina gelir.

(bkz: ismail dede efendi)
(bkz: fethi dede)
(bkz: dedenin kanserden ölmesi)
askerlikte bir ust devreye verilen isim
ornek : 84-1 isen 85-1 senin torunun sense dede sin.
(bkz: dedenin ölmesi)
karşına alıp +2 kere 2 dedikten sonra ben cevap vermeden +4 eder olum ezberle artık şu kereat tablosunu diyen süper insan.
torununun* ilk sozunun "dede" olmasindan havalara ucan insan. *
(bkz: benim hiç dedem olmadı sözlük) *
halen borussia dortmund forması giyen hatta son bayern munchen maçında asist yapan sol kanat oyuncusu. *
ailenin en yaşlı ve de sevecen, duygusal, huysuz ferdi.. seni seviyorum..

güzel dede, tatlı dede, pamuk saçlı canım dede... şimdi ameliyattasın.. bense evde kardeşimle olmak zorundayım.. çünkü o küçük.. ama seni seviyorum dedem.. dualarım da seninle.. 1 hafta içinde 3. kez oluyorsun ameliyat.. 3. kez beyin kanaması geçiriyorsun.. ben burdan sana kuran da okuyorum.. hepsi sana canım dede, hemen iyileş kendine gel diye.. sen yoğun bakımda bizi sordun, boğazını deldiler, konuşamıyorsun, biz burdayız dedem. herkes burda.. kapının önünde seni bekleyen, sana dualar eden neredeyse 150 kişi var.. hepsi senin ailen canım dedem.. hepimiz.. hemen çık, gel.. hepimiz özledik, herkes ağlıyor. kızların perişan.. oğulların güçlü görünmeye çalışıyor, ama hepsi bitmiş.. damatların ve gelinlerin de sana ağlıyor.. eşin boş boş bakıyor, sevgililer günün kutlu olsun diyor.. bunu da atlat canım dede, yine yanına gelip elini öpelim, yine reklamlarda bile duygulanıp ağla ve bizi güldür.. yine her şeye muhalefet olup bizi çileden çıkar, sonra da gülüp hepimizi baştan çıkar.. çok özledik dedem. yeter ki bir an önce kavuşalım.. sağlığınla.. allah seni muhtaç etmesin.. sana acı çektirmesin.. canım dede..
kaybolduğumda yolumu bulmama yardım eden pusulam, minicik ellerimi avuçlarında kaybettiğim, deniz gözlerinde şefkati gördüğüm, kendimi değerli hissetmeme neden olan canım, çoğu zaman sığınağım.
yarın hayata bir kere daha bizim için sıkıca tutun. seni seviyoruz.
an itibariyle cubuklu pijamasi ve henuz siyah olan gur biyiklariyla hayali gelip karsima dikilen, hulusi kentmen guluslu bal tadi.
alevilik'te yol gösteren, arabulucuk eden, cemleri yöneten bir nevi din adamı. herkes dede olamaz, soy güdülür; babanız dede ise sizin de dede olabilme ihtimaliniz ortaya çıkar. dedelerin hazreti ali'nin soyundan geldiği söylenir. ayrıca kadın dede yoktur..
müslümanlığın içerisinde böyle bir kurum olmadığını düşünürsek dedeliğin şamanist kültürün etkisiyle aleviliğin içinde yer aldığını düşünebiliriz*...
(bkz: mercan dede)
bayram geldi mi harçlıkta sınır tanımayan nadide insan.
çocuklara taşak malzemesi olan yaşlı insan.
tsk erkek ogrenci yurtlarinda rastlanan ust devre muhabbetinde en ustteki kisilere verilen addir. artik bu muhabbet kalksa da halen daha arada komiklik olsun diye surdurulmektedir. dede denilmese de saygi gosterilmesi zorunluluk gibi bir seydir.
güncel Önemli Başlıklar