bugün

recep tayyip erdoğan

kongre konuşmasını falan izlemedim. burdan anladığım kadarıyla bir şey kaçırmamışım. "ayvaz kasap, hep bir hesap" değişen ayrılan ayrışan bir şey yok söylemlerinde...

yalnızca kanal değiştirirken 1-2 saniye kongre salonundaki ön safları oluşturanları gördüm...

ağlıyorlardı...

gelen şehitlere, açlık ve soğuktan tükenmiş halde evladını ısıtamayınca fön makinasını bebek yaştaki oğlunun eline verip yan odada kendini asan samsunlu anaya veya sınavlarda hakkı çalındığı için, fırsat eşitliği olmadığı için kendilerini öldürecek kadar ümitsiz gencecik insanlara değil bir siyaset esnafının demogojilerine ağlıyorlardı...

ceplerine para konmuş, kimi bir ramazan kolisine kimi milyonluk ihaleye kendini, oyunu, şerefini, evlatlarının geleceğini satmış nursuz, kara bir kalabalık...

dinleri de yalan, milliyetleri de.

allahları para, hüviyetleri bulgur, makarna...

ve hala

kendini bunlardan zeki, eğitimli ya da akıllı zanneden bir grup gerizekalı bunların kandırılmış oldukları zannıyla laf anlatıp, mantık düzleminde açıklamalar yapmaya, şeref, onur, haysiyet, vatanseverlik gibi referanslarla bu kitleyi uyandırmaya çalışıyor...

ey gerizekalı türkçü, modernist, cumhuriyetçi...

seni kim uyandırsın?

oturduğun evi, yediğin lokmayı, çoluğunun çocuğunun geleceğini çalmadan durmayacak bu kara kafalı sürüsü. kandırılmış veya uyutulmuş değiller çalışmadan, avantadan, kendini eğitmeden zenginleşmenin, artı değeri gaspetmenin peşinde. oyu ve desteğiyle iktidar ettiği talancı muhafazakar sağ ve kürtçü koalisyon senden alıp onlara akıtsın diye var. avanta akarken nasıl da pişkin pişkin "çalıyor ama çalışıyor" diyebiliyor zannediyorsun? kendi üretse, kendi çalışsa, kendi didinse bu kadar rahat edebilir mi bu lafı?

sen ya da anan baban;

1 tane çocuk yapıp, okuluna, doktoruna, yerine yurduna yetişmeye çalışırken devlet senden topladığı insafsız vergiler ve hizmet bedelleriyle bu kara kalabalığı fonluyor.

çocuklarına burs buluyor, bedava doktor buluyor, senin çocuğun veya sen sınava giricem diye çatlarken onlara soru dağıtıyor, sen iki göz ev için yıllarca kira veya taksit öderken onlar şehirlerden devlet malı arazileri çevirip hükümetten imar affı kapıyor...

suçun cezası bile sana bana farklı bunlara farklı... başınız belaya girerse ne dediğimi anlarsınız.

kibrinden mi salaklığından mı bilmiyorum ama sevgili cumhuriyetçi...

seni ayakta sikiyorlar ama sen farkedemiyorsun....