bugün

kavacık

istanbul'un sakin denilebilecek bir semtidir.

oldukca pahalidir, sanirim en buyuk ozelligi budur. tamam, istanbulun her tarafi hemen hemen pahali sonucta ama burasi daha bir sosyeteye hitab etmekte.

burada yasamak icin saglam bir geliri olmali insanin, bu semtte kiralar cok pahali, kavacikta yasiyorum diyebilmek icin merkezi kisimlarda kalmak gerekir, arka taraflari varostur, yasanmaz zaten. ama o merkezi yerdeki evlerin kiralari ortalama 1000 tl civarindadir su tarihlerde. ben varos kisminda yasadim gerci, orada kiralar daha uygun( 400-500tl civari) ancak evler cok dandik.

semtte yemek yenilebilecek cok guzel mekanlar var, tabi yuksek fiyata! secim yapmak butceye kalmis...
misal istanbulun baska bir semtinde cepteki para az da olsa kesin bircok alternatif bulunabilir, ama burada oyle bir durum yok. 5-6 secenek var, ama hepsi kafa kafaya fiyat olarak.

bircok firma bulunur ayrica burada; cagri merkezleri, gumrukleme firmalari, oto plazalar, is merkezleri... onemli bir konumda olmasindan dolayi olsa gerek. cunku fsm'ye oldukca yakin, ve dogal olarak levent, mecidiyekoy, gibi merkezi yerlerin ilerisinde olmasi kavacik semtinin is yogunlugu fazla oluyor.

semt cok fazla gezilecek cadde, avm gibi alanlara sahip degil, birkac caddesi var , ama ferah genis ve belirli saatler haricinde yogun trafik yok.
ayrica guzel birkac park var, otağtepe bunlardan birisidir misal. gidilip oturulabilecek bir mekana sahiptir. guzel bir manzarasi bulunur.

bu semtin bir diger guzelligi beykoz'a olan yakinligi. ve tabi yakinlarinda bulunan kanlıca. bu guzergahtan riva taraflarina da ayrica ulasilabilir kavaciktan.

istanbulun diger bircok semtinin aksine azimsanmayacak bir dogasi vardir buranin. yani agac cok fazla, ozellikle arka kisimlarinda ormanlik alanlar bulunur, ve bu sebepten havasi fena degildir. ama evlerden börtü böcek eksik olmaz, hele bir de konforsuz bir evdeyse akrep vb hayvanlarla kardes kardes yasabilirsiniz. *
buradan diger semtlere, ilcelere ulasim eger kisisek aracla saglanirsa guzeldir, saate bagli olarak trafik vardir, ama yollar bossa sayet levent'e oldukca kisa surede ulasilabilir.
ama... otobusler icin ayni seyi soylemek mumkun degil. genelde beykoz'dan gelen otobusler dolu geldiginden dolayi kavacik icinden bu otobuslere binmek imkansizdir. cikisinda ufak bir otobus terminali bulunur ayrica, ama dedigim gibi, kadikoy, mecidiyekoy gibi guzergahlar icin calisan otobusler faciadir.

bir suremi gecirdigim bu semtin yapisi ortalamadir, bir sure yasanilabilir, ancak duzen oturtulursa istanbulun guzel bir semtinde yasiyorum diyebilir insan.