bugün

sevdiği entry'ler

aristoteles

“bir bulutla kış olmaz, bir çiçekle yaz gelmez.”

kulağa william shakespeare ya da başka ünlü şaire ait olabilecekmiş gibi gelen bu söz aslında aristoteles’in, oğlu nikhomakhos’a adadığı nikomakhos’a etik adlı kitabından alınmıştır.

Nasıl açan bir tek çiçek ya da yaşanan bir tek sıcak gün yazın geldiğini kanıtlayamazsa, size haz veren birkaç anın ardından da hakiki mutluluğu bulduğunuzu söyleyemezsiniz.

aristoteles

başkalarına güzel görünmeye önem veren bir filozoftur. bunu şuradan anlayabiliriz:
kendisine "neden güzel insanlarla daha çok ilgileniyoruz?" sorusunu soran birine: "bu soruyu ancak bir kör sorar!" cevabını vermiştir.

17 yaşında karşılaştığı hocası platon' un yanından erken ayrılınca platon şu tabiri kullanmıştır: "beni annesine çifte atan bir tay gibi tekmeleyip gitti! "

dürüstlükten yana bir filozof olduğunu; yalanın ne işe yaradığını soranlara: "doğru söylediğimizde bize kimsenin inanmamasına!" cevabını vermesiyle anlarız.

açıksözlü olduğunu ise; berbere traş olmaya gittiğinde berberin hiç durmadan konuşması ve işi bitince:" başını ağrıtmadım ya?" demesi üzerine: "yok canım! hiç dinlemedim ki!!!" demesiyle anlaşılır.

bilgi kişilerle cahiller arası farkı; yaşayanlarla ölüler arasındaki fark kadar kesin çizgilerle ayırıyordu.

atina' da doğmadığından dolayı sürekli onu dışlayanlara; "önemli olan büyük kentte doğmak değil, büyük kente yaraşır olmaktır!" diyerek cevap vermiştir.

annesinden kalan kalkhis'teki malikanede 1 yıl yaşadıktan sonra mide rahatsızlığından ölmüştür. ölmeden önceki dönemlerde çektiği karın ağrılarını dindirmek için uyurken karnının üzerine sıcak zeytinyağıyla dolu torba koyuyormuş. şifa bulma umudu ile daha sonra bu zeytinyağıyla yıkanıyomuş. anlatılanlar doğruysa eğer; bunlarla da yetinmeyip banyo teknesindeki biriken zeytinyağını satıyormuş *, ticaret yerine takas ekonomisini savunurmuş.