bugün

entry'ler (1785)

sözlük yazarlarının yılbaşı planları

Çalıştığım yatılı okulda çocukların eğlenceli ve kavgasız, gürültüsüz bir yılbaşı geçirmelerini sağlamak.

ekşi sözlük

iki gün önce bu başlığa yazmıştım. Tek olabileceğimi düşünüp çok da ses çıkarmadım ama görüyorum ki tek değilim. Tam olarak aynı sebeplerle iki gün önce ben de uçuruldum buradan. Neymiş konsepti idrak edememişim? Ulan ben yıllardır burada yazıyorum. Ekşiyi de burada yazdığımdan daha uzun süredir takip ediyorum. Daha neyi idrak edeceğim.

Öso'nun TSK'nın aldığı köyleri ışid'e satması diye başlığı da açmıştım. Daha sonra da ekşi sözlük başlığına eleştirel bir yazı yazdım. Üst üste gelince sanırım Leyla oldum. Bilemiyorum. Yeni yazar olduğumuz için de uçurmak kolaylarına geldi çünkü tepki gösterilecek kadar tanınamamıştık daha.

hd iskender

hd mi yoksa eyçdi mi okuyacağıma karar veremediğim dönerci. ruh halime göre söylüyorum işte bir şeyler.

cenk gönen

muhteşem goller yiyen kaleciler klasmanında, dünya çapında olan bir kaleci. açın bakın bu adamın yediği gollere, bir tane sıradan gol bulamazsınız. harika goller yemede gerçekten üstüne yok.

sözlük yazarlarının okuduğu üniversiteler

Marmara Üniversitesi. Yaş oldu 27 hala okuyoruz yahu. Tatlı kızlar eklesin. Kıps

ekşi sözlük

az önce itibariyle uçurulduğum site. gerekçe olarak da konsepti idrak edemediğim gösterilmiş. idrak yollarımda bir problem varsa demek. yok, hayır yazdıklarımın da favoriye falan alınma yüzdesi 80 civarındaydı. konsepti kimse anlamamış o zaman! sen dur, ben şimdi attım onlara şöyle güzel bir mail. bakalım şimdi ne yapacaklar! çok şey kaybettiler çok. ulu sözlüğün yedinci nesil yazarına çattınız oğlum siz!

roma

temmuz ayında ilk kez gittiğim ve hayran kaldığım şehir. gerçi aç da kaldım bu şehirde ama konumuz bu değil. bu şehrin gerçekten müthiş bir tarihi var. o tarihi yapıları gezerken hayran kalmamanız mümkün değil. eski roma şehrinden kalıntıların bulunduğu yer falan çok güzel gerçekten.

insanları da gerçekten çok sıcakkanlı ve cana yakın. yalnız, ingilizce genel olarak pek bilinmiyor. bu yüzden de bazen sıkıntılar yaşayabilirsiniz. ben kalacağım kamp yerinin nerede olduğunu öğrenmek için çok çaba sarf etmiştim. camping diye telaffuz ettiğim kelimeyi karşımdaki uzun süre anlamamış en sonunda da '' kemping'' diyerek bir aydınlanma yaşamış ve yeri bilmeyerek gerçekten çok yardımcı olmuştu.

camping village roma adındaki kamp alanı da bugüne kadar kaldığım en güzel kamp alanıydı. şiddetle tavsiye ederim. biraz da şanslıysanız çılgın gece veya geceler geçirebilirsiniz.

kuranın meryemleri karıştırması

evet, gerçekten de var böyle bir şey arkadaşlar. yaşadıkları dönemlerin birbiriyle alakası olmadığı iki tane farklı meryem'i, kutsal kitap ne yazık ki karıştırmıştır. isa'dan 1500 yıl önce yaşamış olan musa ve harun'u isa'nın dayısı sanmıştır.

meryem, al imran ve tahrim suresinde bu dediklerim tüm çıplaklığıyla görülebilinir.

dr com tr

daha önce internet üzerinden 1 kere alışveriş yaptığım ve onda da inanılmaz bir mağduriyet yaşadığım firmadır. bir daha bu siteden ölsem alışveriş yapmam dememe rağmen kobo glo hd marka e-kitap okuyucu sadece bu sitede olduğu için ne yazık ki bir kere daha alışveriş yapmak durumunda kaldım. sonuç yine hüsran. ürün, sitede var gözüküyor tabii ki ama gel gelelim stoklarında yok. ilk alışveriş yaptığımda da aynısı olmuştu. işin ilginci söyledikleri süre de 30 iş günü. yani üzerine yeni bir model e-kitap okuyucu çıkacak, belki bu ürünün fiyatları düşecek ama benim elime ancak o zaman gelecek.

almayın, aldırtmayın. istediğiniz ürün sadece bunlarda varsa da mutlaka mağazadan kendiniz temin edin.

dr

daha önce internet üzerinden 1 kere alışveriş yaptığım ve onda da inanılmaz bir mağduriyet yaşadığım firmadır. bir daha bu siteden ölsem alışveriş yapmam dememe rağmen kobo glo hd marka e-kitap okuyucu sadece bu sitede olduğu için ne yazık ki bir kere daha alışveriş yapmak durumunda kaldım. sonuç yine hüsran. ürün, sitede var gözüküyor tabii ki ama gel gelelim stoklarında yok. ilk alışveriş yaptığımda da aynısı olmuştu. işin ilginci söyledikleri süre de 30 iş günü. yani üzerine yeni bir model e-kitap okuyucu çıkacak, belki bu ürünün fiyatları düşecek ama benim elime ancak o zaman gelecek.

almayın, aldırtmayın. istediğiniz ürün sadece bunlarda varsa da mutlaka mağazadan kendiniz temin edin.

misafirden rahatsız olup ayet indirten peygamber

peygamber ve arkadaşları geceleri kuran üzerinde çalışırlar, oynamalar, eklemeler yaparlarmış. bundan rahatsız olan çekingen peygamber dile getirmek yerine yazdırmayı tercih etmiştir. kafalara bak.

misafirden rahatsız olup ayet indirten peygamber

tüm insanlık için inmiş ama her nedense peygamberin özel işleriyle ilgili içerisinde birçok bilgi bulunan kuran'da yer alan bir surede geçer. azhab suresinin 53. ayeti peygamberin misafirlerinden rahatsız olması üzerine inmiş ve peygamberin çok da misafirperver olmadığını gözler önüne sermiştir.

aynı ayette sahabelerin peygamberin hanımlarıyla da yüz göz olunmaması gerektiğini tembihlemiştir. onlara bir şey soracak olursak bir perde arkasından sormamız gerekir. hatta peygamber öldükten sonra hanımlarını nikahlamak isteyebilecek olanlar bile unutulmamıştır.

böylece kuran'da konu edilmemiş tek bir konu dahi kalmamıştır. söz konusu ayet:

Ey inananlar, yemeğe davet edilmeden Peygamberin evlerine gitmeyin, davet edilirseniz yemek vaktini beklemek üzere daha önce gitmeyin; fakat çağrılınca gidin ve yemek yiyince dağılın, konuşmak için uzun uzadıya oturmayın; şüphe yok ki bunlar, Peygamberi incitir de utanır sizden ve Allah'sa doğruyu söylemekten çekinmez ve kadınlarından bir şey istediğiniz zaman perde ardından isteyin; bu, sizin yürekleriniz bakımından da daha temizdir, onların yürekleri bakımından da ve Allah'ın Peygamberini incitmeniz caiz olmadığı gibi onun eşlerini de bundan böyle ebediyen almayın; şüphe yok ki bu, Allah katında pek büyük bir günahtır.

dincileri delirten gerçekler

dincilerin, allah'ın emirlerini harfiyen yerine getirmesine, ona gönülden bağlı olmasına rağmen var olan gerçeklerdir. şüphesiz ki delirten cinstendir.

+ tüm islam aleminin gelişmişlik düzeyinin dünya genelinde altlarda olması

+ toplumlarında cinayet, hırsızlık, tecavüz gibi olayların kafir memleketlerine göre hayli fazla olması.

+ kafirlerin genel olarak daha güzel bir yaşama sahip olması

liste uzar da gider.

fazla sesten rahatsız olup ayet indirten peygamber

Şüphesiz ki yüksek seste müzik dinlemek de kulaklarda ciddi hasarlara yol açabilir.

ateistlerin islamı delice araştırması

Kimse doğuştan ateist olmuyor arkadaşım. Sanıyor musun ki bir ateist kolay yetişiyor? :D

Benim mesleğimin içinde kelime köklerini incelemek zaten var. Onun için Kuran'ı eleştirirken ayrıca kelime köklerine bakmak benim için sıradan bir olay.

insanlığa inen bir kitabın herkes tarafından anlaşılamayacak anlamları içermesini benim aklım kabul etmiyor.

ebu cehil in saçına takan peygamber

tüm insanlık için inen, insanlığa belki binlerce,milyonlarca yıl ışık tutacak olan kutsal kitabın içinde geçen olay.

dönemin ileri gelenlerinden ve kültürlü bir insan olan amr bin haşim müslümanlarca (!) ebu cehil ismini alan bir insandır. cehil kelimesi de '' cahil, cehalet'' kelimesinin kökünden gelmektedir. ne kadar da ironik değil mi?

neyse konumuza geçelim... günün birinde peygamber namaz kılarken ebu cehil kendisini görmüş ve ayağıyla ona vurmuştur. daha sonra hamza gelmiş ve olaylar gelişmiştir. olayda kesinlikle ebu cehil suçludur. bunu inkar edecek değilim ama kuran'da bu konu geçerken ebu cehil'in saçından bahsetmesi -perçemliymiş- bana çok komik geldi. düşünsene tüm insanlık adına bir kitap iniyor ve adamın saçından bahsediyor. sizce de çok saçma değil mi? adam o kadar kızmış ki olaya sinirden saçına küfretmiş resmen. bence çok yaratıcı bir çalışma olmuş. buyrunuz:
`
hayır eğer bundan vazgeçmezse onu perçeminden yakalarız.

o yalancı günahkar perçeminden :D :D (kişileştirme yapılmış)

o zaman gitsin de taraftarlarını çağırsın

biz de zebanileri çağıracağız

hayır ona boyun eğme. rabbine secde et ve yaklaş.

(bkz: Fazla sesten rahatsız olup ayet indirten Peygamber)

Edit: o döneme perçemli saçlarıyla damgasını vurmuş bir kişidir Ebu cehil. Kesinlikle onunla özdeşleşmiş bir saçtır.
`

müslümanların her zamanki gibi hiçbir mantıklı karşı tez sürmeden peygamberini savunduğu sav. ''edepsizlik yapıyorsun!'' diye savunma mı olur? hem edepsizlik bunun neresinde? dm'den yürüyen de yok. offf!!

son peygamberdir. yüksek sese karşı hassas olan ve yüksek sesli konuşmayı medeniyetsizlik olarak gören peygamber hazretleri bununla ilgili olarak bir üst merciye başvurmuş ve hucurat suresinin inmesine vesile olmuştur.

hucurat kelime anlamı olarak ''hücre'' demektir. yani oda anlamına gelir. akşamları pilavlı sohbetlerde sahabelerle evinde toplaşılan peygamber, belli bir zamandan sonra ortamdaki kalabalıktan, sesten rahatsız olmuş ve '' eee! yeter amk bedevileri! bu da kafa be!'' diyebilecek bir insan olmadığı için olayı bu şekilde dile getirmeyi münasip görmüştür.

Ey iman edenler: Söz ve hareketlerinizde ileri gidip de Allah’ın ve Resulünün önüne geçmeyin. Allaha karşı gelmekten sakının. Allah her şeyi hakkıyla işitir ve bilir.Ey iman edenler! Seslerinizi Peygamberin sesinden fazla yükseltmeyin. Birbirinizle yüksek sesle konuştuğunuz gibi onunla da öylece konuşmayın. Yoksa siz farkında olmadan bütün emekleriniz hiçe iniverirPeygamberin huzurunda seslerini ayarlayanlar var ya, işte Allah, içindeki takvâyı ortaya çıkarmak için onların kalplerini sınamış ve onlar bu imtihanı başarmışlardır. Onlara bir mağfiret ve büyük bir mükâfat vardır.

müslümanlar yılbaşı kutlamaz

müslümanlar yılbaşı kutlamaz ama dini yaymak için omuz üstünde baş bırakmaz. müslümanlar yılbaşı kutlamaz ama 4 karı alabilir. müslümanlar yılbaşı kutlamaz ama liderleri 9 yaşında çocukla evlenebilir.

martı kaş deyince ilk akla gelen isim

(bkz: kaşlıses)