bugün

memleket.
turkce konusmak.
- Ezan sesi
- Cay ve simit kombinasyonu
- Simit
- Yemyesil ormanla kapli daglar..Evet evet eger hollanda gibi dumduz bir yerde yasiyorsaniz daglara hasret kaliyorsunuz.
- Deniz kenarinda ki cay bahceleri
- Aksam uzeri sahil kenarinda yapilan yuruyusler
- Turkiye'de iken insanin icine dolan mutluluk, yasama sevinci, kendini enerjik hissetme durumu
- Aksamlari disarda olan kosturmaca, kalabalik
- Kisin sobanin uzerinde demlenmis olarak icilen cay
- Sokaklarda kostura kostura oynayan cocuklar
- Yine hafta ici uzerine onluk giymis okuluna giden ilkokul cocuklari
- Bir kirtasiyenin veya bir bakkalin icine girdigin anda insana kokan o guzel koku
- Turkce konusmak ve heryerde turkce konusuluyor olmasi
- Apartman icine girdiginde burna kokan yemek kokulari
- Bir bardak cay, tuz veya seker isteyen kapi komsusu
- Kisin yagan kar, yazin yagan yaz yagmuru
- Yagmurdan sonra kokan toprak kokusu
- Turkiye'de oruc tutmak

O kadar cok var ki hangisini anlatsin insan. Ozellikle memleket ozlemi baskadir hele de turkiye'de dogup buyumusseniz. Turkiye'de dogmayipta ozleyenlerde vardir fakat cogunlugu Turkiye'nin sadece yazini bilir yazin izine gittigi icin, yazini ozler. Turkiye'yi yazdan ibaret sanir. Oyle degildir tabiki. Her mevsimi ayri bir guzeldir. Vatan hasreti cekmemis insan bilemez anlayamaz. Bazen konusulur arkadaslarla. Ya bu da ozlenilir mi diye sorar arkadas, komik bulur. Ama bilmez ki en ufak seyler bile ozlenilir. Bunlari yazarken yine ne kadar cok ozlenildigi tekrar hissedilir :(
- kebapçıda kebap yemek,
- çaydanlık çayı,
- yurdum insanı,
- toprak kokusu,
- aile,
- türkçe konuşmak,
- pazarlar,
- güleryüz,
- duygusallık,
- içtenlik,
- soğan, sarınsak...
domuz etinden ve pizzadan başka bir yiyecek PEK bulunmayan italya'da türk yemekleri çok özleniyor be...
(bkz: çiğ köfte)
(bkz: tekel 2000)
yemek yemek.
özlemenin ne denli derinlerde hiisedilebileceğini açıkça girişinde ifade etmiş cümlecik.
ezan sesi,annenin yemekleri,ortaköyde deniz kenarında kumpir keyfi,sokakta türkçe konuşan insanlar...
(bkz: taharet musluğu)
sımsıcacık ekmek.
alaturka tuvalet taşı.
(bkz: yurtiçi)
kesinlikle ezan sesi.
sıcak insanlar...
sevdiğim insanlar.
yolda yürürken yanlışlıkla çarpışan iki kişinin bu yüzden kavga edip birbirlerini hastanelik etmesi ..olayı gören esnafın dükkanı bırakıp kavgayı ayırması.. bu essnada boşalan dükkanı gören yavşak hırsızın dükkan kasasından paraları alıp kaçması..evet ben when ı was ın usa en çok bu tarz şeyleri özlemiştim niyeyse..insan genelde dışardayken farklılıkları özler ya .o hesap işte bizimki de.
Sigara takıntım olsaydı 100´de 100: en az bir tane sigara yakardım diye düşündüğüm ve kendi kendime "nerden başlıyayım be arkadaş" deyipte beni efkara sokan başlıktır.

Danimarkada ailesiyle yaşıyan bir genç olarak:
- a´dan z´ye bütün Türkiye´deki akrabalar.
- disko/bar/vs. eylenceden gece eve gelirken herhangi bir çorbacıya uğrıyabilip siradan ama bir okadar da deyerli çorbalardan bir tabak içip keyif yapmak.

devamı bitmez daha var, ama bu ikisi aklıma ilk gelenler.
(bkz: çoban salata)
taharet musluklu hela. allahtan almanyada cami boldur. hespinde vardır. .
yılın en az 11 ayını almanya'da geçirenler için uzayıp giden liste şeklindedir:
- kokoreç
- deniz, sahil
- gece 3'de sahilde dolaşan insanlar
- akrabalar
- türkiye ligi maçlarını stadyumda izlemek
- bakkaldan veresiye alış-veriş yapmak
- Carte d'Or Kurabiye Güzeli dondurma (hastasıyım lan)
Matrak arkadaş sohbetleri, ülkemizin güzel ve bol yemekleri, güzel havası!
anlatılması güç,sayması güç düşünmesi bile güç olan belkide bir kelime yaşam...
Taksiye bindiğinizde taksiciyle yaptığınız muhabbet.