bugün

O değilde vatandaş ile sağlam taşak geçmişler. Bir de çıkıp alkış kıyamet beklediler. Asgari ücret konusunda kaynadı.

Bu ara kinetic k550 yazıp görsellere tıklarsanıza.
Birgün paçavrasının ve cihangir solcularının zoruna giden araç. Nasıl eleştireceklerini şaşırdılar.
Yerli otomobil neden Gemlik'e geldi?

http://www.enbursa.com/ha...gemlik-e-geldi-98697.html
Bursa'nın kalemleri yerli otomobil için ne dedi?

http://www.enbursa.com/ha...l-icin-ne-dedi-98692.html
Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

http://www.enbursa.com/ha...e-kadar-olacak-98717.html
https://www.autocar.co.uk...-group-reveal-two-ev-suvs

ekşi sözlükteki bir yazara göre 2017 yılında çinli bir araba şirketi olan "hybrid kinetic group" tarafından piyasaya sürülmüş bizim yerli otomobilimiz.
Tam yerli dicem, gulmekten diyemiyorum.
görsel

(!).
çok bilinen yaygın perakende marketlerde bakliyat ve kuruyemislerin üzerinde yerli üretim logosu vardır; ürün içeriğinde de menşei ülke hindistan, mısır, abd, cin, endonezya, venezuela falan yazar, bilirsiniz...

teknik olarak aynı mantık.

Durum bundan ibaret, anladınız siz!
Hak verdiğim desteklediğim ve arkasında durduğum, bir o kadar da yapılamayacağına emin olduğum otomobildir.
Halihazırda yapılıp bir kaç yıl önce fuarlarda sergilenmiş bir prototipi tanıtmakla olmuyor bu işler.
Hele bir fabrika kurulsun, seri üretime geçilsin bakalım.
Acaba bizim fırsat bulsa altın kaplamalı ferrariye binecek devlet erkanımız audiyi mercedesi bırakıp yerli otomobile binmeyi kabul edecekler mi onu görelim.
Ondan sonra bakalım iç pazarda kaça satılacak.
Bizim ülke insanı gazla çalışır, şimdilik gazı aldık bakalım sonrası ne olacak.
2019'da ilahi, reis, ışık ve gürültü ile sunulan 2017 model italyan prototipler için iki maddelik gelecek özeti:

1- Birkaç ay içinde kimsenin yerliliğini Yemediği ve iplenmediği farkedilince konuşulmaktan vazgeçilecek. yani fabrika falan açılmayacak, söylenen araç hiçbir şekilde üretilmeyecek.

2- iki sene sonra biri hatırlar ve "hani bir yerli araba vardı, ne oldu?" diye sorarsa, "fetöcüler, teröristler, dış güçler ve tapınak şovalyeleri engel oldu, yapamadık" denecektir, bu cevap bile şimdiden hazır.

Hodri meydan, işte entry tarihiyle ve iddiasıyla burada duruyor. 1938'den beri tık yok malesef...
Tasarımını beğendim. Güzel iddialı bir otomobil. Ama kafama takılan asıl mesele bu güzel ambalajın içini nasıl dolduracağız? Yani yerli otomobili milli otomobile dönüştürebilecek miyiz? Türk mühendislerin torna tezgahından çıkmış bir motoru bu araca adapte edebilecek miyiz? Bu işin ülkemize katma değer girdisi motordur. Yani en nihayetinde motorunu üretebilecek miyiz? Ve bununla beraber otomobilin diğer yan sanayi ürünlerini üretebilen bir iç piyasa oluşturabilecek miyiz? Ucuz ve kaliteli bir ürün ortaya çıkarıp bununla dış piyasada nasıl bir rekabet stratejisi izleyeceğiz? Açık söylemek gerekirse ben arabayı çok beğendim. Ama bunun arge desteği konusunda nasıl bir vizyon öngörülüyor henüz açık bir şey yok ortada. Belki ilerleyen süreçte bu şekillenecek bilemiyoruz ama otomobilin klasik bir montaj ürünü olmasından öteye geçmesi gerekiyor. Yoksa ülkemizde toyota, renault, hyundai, honda gibi yerli üretimler zaten var.
Lütfen bu yerli veya değil diye aptalca tartışmalar yapmayalım.
Kalite servis fiyat olarak konuyu tartışalım.

Üstelik Volvo (otomobil segmenti için) isveç, Mercedes için Alman bile diyemeyiz ki Mercedes'in %10 hissesi ile Volvo'nun otomobil segmentinin tamamı çin Geely satın aldı.
Volkswagen merdedes Toyota Mazda vb markalar incelendiğinde bu otomobiller için %100 falanca devlet teknolojisi sermayesi üretimi demek aptallıktır.

Bir şeyi savunurken veya karşı çıkarken herkesi kendiniz gibi aptal ve cahil mi sanıyorsunuz?
Bugün Merkel çıkıp %100 yerli Mercedes, şi cinping çıkıp %100 yerli Volvo, shinzo abe %100 yerli Toyota dese buna insanlar güler.
Oysa ülkemizde insanlar ciddi olarak bu konuyu önemseyerek milli bir mesele yapıp ciddiye alıp tartışılıyor olması ne kadar cahil olduğunuzu gösteriyor.

Trump ilk yıllarında Mercedes için amblemi olan yıldızını kast ederek New York sokaklarında görüntü kirliliği yapıyor dediğinde yapılan araştırma, sedan bir Mercedes ile Cadillac için yapılan araştırmalarda Mercedes'in kullandığı parça üretim açısından Cadillac'dan daha fazla Amerikan aracı olduğu ortaya çıkmıştı.

Konuyu körüne bir siyasi ideoloji tarafgirliği ile tartışmayın, bu sizi aptal gösteriyor.
Tamam, aptallık sizin hakkınız buna kimse karışamaz ama bari zekamıza hakaret ederek bizi de kendiniz gibi aptal sanmayın.
Olur mu?
görsel

ikinici el piyasaya düşmüştür.
sedan kasa 200bin altında olursa epey rağbet görecek arabadır.
2006'da yerli jip fabrikasını kapatan ve 2009'dan beri her sene seri üretimden bahseden elemanlar şimdi de 2022 diyorlar. her sene aynı hikaye, çomarlara masallar. ortada fabrika yok, kurulacağı da yok. bu italyan tasarımı ve üretimi prototipi nasıl montaj bandından çıkaracaklarmış acaba? çıkartsalar bile fiyatı olur 300.000 tl, öyle yerli arabanın içerisinde ben ne kadar embesil ak troll varsa götünden sikeyim, tamam mı? orta sınıf için fiyat performans ürünü olmayan yerli aracın cari açığa katkısı ne olacak? devletten satış garantisi verip salakları soymaya devam ederler. kimse de almaz. salaklar da alkışlar binemeyeceği arabayı. tabi fabrika kurulursa çünkü kurulmayacak. adamı hasta ediyorsunuz piçler. gerçi türkiye'nin tank, helikopter üretip üstüne ihracatçı konumda olduğunu sanan moron orospu çocuklarına yağlı kazık soksan gene alkışlar.
valla seri uretime gececegini hic sanmiyorum ama diyelim ki gecti, bu arabalardan hic vergi alinmazsa belki 200 bine falan satilir. o da bugunun parasiyla. bu arabalari kar ederek satmak istiyorlarsa disaridan gelen arabalara ekstrem vergiler daha uydurmalilar. mesela kdv+otv hesaplanmis deger uzerinden bir de togg vergisi cakmalari lazim. ama tabii su da var, adam hic ugrasmadan alinan her arabadan iki arabalik vergi aliyorken, niye bundan vazgecsin. valla recebi zor gunler bekliyor, sayet seri uretim konusunda ciddiyseler.

ya kardesim ayrica insanlarin yerlilik konusunu tartisma sebepleri recep zaten. bu insanlar gerizekali degil, herhalde motorundan camina kadar her seyin tek fabrikadan cikmadigini biliyor. ama sen kendin yuzde yuz yerli diye sallayip duruyorsun. e adam da soruyor haliyle hani neresi yuzde yuz diye.
2017 de görücüye çıkmış yerli arabamız yersen.
2023 de yollardayız.hadi inş. En kötü ülke içinde biz kullansak. Paramız cebimizde kalsa. Yurt dışına çıkmasa.
Benim anlamadığım bir şey var. Serbest piyasa ekonomilerinde yatırımı şirketler yapar. Bu otomobili hangi gurup üretecek, sermayesi ne kadar. Yönetim kurulu kimlerden oluşacak. Borsada ne zaman kote olacak.
Ortada bir araba var. Yapacak şirket, sermaye, yönetim muamma. Sanırım sanayii ve ticaret kurallarını yeniden yazıyoruz.
gotüüüwwww gılıyıh huloooooowwww

cuları

silkmek için üretilmiş fadıl vari proje.

bir işin içinde akabe varsa ?

hırsızlık vardır

yolsuzluk vardır.

başka da bir şey yoktur.
tam 50 yıl önce bu coğrafyada " anadol " yapılabilmişti. havalara girmemek lazım. sadece motoru dışarıdan gelmişti. bunun nereleri dışarıdan daha belli bile değil.
Son aldigim duyuma göre, almanyada ki otomobil firmalarinda yas Ilan Edilmiș, bayraklar yariya indirilmis,. Muhendisler Kara Kara dusunuyormus, iscilerde agliyormus.
dünyada böyle bir tabir bulunmamaktadır. bütün araba markaları başka ülkelerin firmalarıyla gerek üretim, gerek parça konusunda ortaklık yapmaktadır. hatta günümüzde farklı ülkelerin markaları direkt olarak birleşmeye gitmektedir. otomobil dünyasında önemli olan şey küresel çapta satış miktarıdır. çünkü otomobil denilen şey aslında birim başına çok da kar bırakmamaktadır. bu sektörde sürümden kazanma zorunluluğu vardır. yani önemli olan otomobilin nereli olduğu, nerede üretildiği vs. değil. önemli olan satabilmektedir. ar-ge’ye milyar dolarlar harcayan baba markaların olduğu bir ortamda, arkasında büyük sermayenin olmadığı yeni bir markanın pazarda tutunması ve satılabilmesi de pek mümkün gözükmüyor.
projenin başındaki yöneticilerin yaptığı tutarsız açıklamalardan sonra bu araç ile ilgili umutlarım azalmaya başladı.

*bir yıl içinde fabrikası kurulacak!
*2 yıl içerisinde seri üretime geçilecek!
*pilleri dahi ülkemizde üretilecek!

1 yıl içinde bırakın fabrikanın optimizasyon süresinin tamamlanmasını ben inşaatının bile 1 yıl içinde biteceğine inanmıyorum. hadi diyelim 1 yıl içinde bursa'da fabrikası yapılacak. peki neden bunca zamandır fabrikanın inşaatı yapılmadı? en azından süre kısalırdı.

bir çok teknolojik özelliği günümüz elektrikli araçlarında bile yok. tesla pillerini kendi üreten bir marka. bu markanın sadece tesla için ürettiği pil fabrikası bulunuyor. bu fabrika yıllardır tamamlanamadı. geliştirmesi halen devam ediyor. abd yıllardır teknolojiye, bilime yatırım yapan, eğitim düzeyi çok yüksek bir ülke. bizim böyle bir teknolojiyi üretecek ar-ge miz yok. üstelik bu hükumet zamanında yurt dışına beyin göçü oldu. bu zamana kadar akp nin bilime yönelik bir yatırım yaptığını duymadım. aksine, akp li bir bakan "eğitim düzeyi arttıkça oy oranımız düşüyor" diyerek bilimi desteklemediklerini, eğitimli nesil istemediklerini bile söylediler. bir çok liseyi imamhatip lisesine dönüştürdüler. (benim mezum olduğum lise dahil) ülkemizde wikipedia gibi bir internet ansiklopedisi bile yasaklı durumda.
tüm bunları değerlendirdiğimde, ben bu açıklamaların gerçeği yansıttığına inanmıyorum.

pininfarina firması bir çok marka için prototip üreten bir markaymış. yani sadece reklam için üretilmiş olabilir.

umarım yanılırım. umarım bu proje gerçeğe dönüşür ve milletimize değer katar.