bugün

"işte o kadar, son söz şudur" anlamlarında kullanılan söz.
uzunca bir açıklamadan sonra söylenen, "işte bu kadar" anlamındaki özetleme sözü.
'netice olarak, işte bu kadar' anlamlarını veren kelime...
bir çeşit the end
sagopa kajmer'in yeni albümü olan "kötü insanları tanıma senesi" isimli albümün 12. parçası.

şu baş belası dilimi kesin, zilimi çalsın serzeniş,
içime dolsun üzüntü süreklilik ne zor bi iş, perişanlık, pişmanlık çekilmesi en güç dertmiş
sabır tüm sıkıntıların anahtarıdır, doğrudur. düş kırıklıklarım sonucu ruhum yorgundur.
ağaçlarımdan pişmanlık meyveleri sarkıyor, haydi topla!! gözlerimden uyku çalına, ara ve bul, patakla..
gönlümün dipte kalan kısmında, arşivlenmiş onca yara, yılan ve akreplerle dolu içinde bulunduğum yuva,
birileri haddini bildirmeli, ölüm okuna kafa tutan kalkanlara!
yaptıklarımdan sebep, yapacaklarına hazırlıklı sago, yüzüm sadık köpek, yüzün kedice pazarlıklı. (laaan!)
lan bi sen mi kaldın tek akıllı? bu tarla mayınlı, ummadığın yer tuzaklı vesselam!..

dil ateştir, biraz suyla söndürülmesi mümkündür.. tırnaklarını aşındıran, çözemediğim bu kör düğümdür.
üzgünümdür hayli vesselam! vuslatım gelmez mihman, beklerim.. Gurbetteyim, ne edeyim?

(hadi ver gazı, ver gazı)

Sen gözümde dikensin! bana hoş bir gül gerek. düşüncelerin yüzüne vurmalı, buna adam gerek.
Lakayıtın hedefi uğruna sadece yanan bir yığın emek, içinde şeytan himayede o sen değilsin, o an demek.
kum saati döner akan zaman saçlarımı söker. nursuz bir yüz, meyvesiz bir ağaca benzer, gülüver!
taş yerinde ağır, ağır ağır gazla diyarımdan, ey iştahı maymun nefis çekil gıyabımdan!!
el emeği mahsulünden geçin yunus.. dalaletin, delaleti olmak neyime desturum.
sorularınızın cevaplarını bakışlarımdan bulun, silahlarımın acılarını kurşunlarımdan sorun!
elbiselerin kibir kokulu, kalbinin içi fesat dolu. fikir-zikir aynı anda bitirir okulu. (aynı anda)
farkedilmez sandığın komik iblis oyunu, ezelden beridir ona elini veren kaptırmıştır kolunu..

dil ateştir, biraz suyla söndürülmesi mümkündür.. tırnaklarını aşındıran, çözemediğim bu kör düğümdür.
üzgünümdür hayli vesselam! vuslatım gelmez mihman, beklerim.. Gurbetteyim, ne edeyim?
micbeatz'de kolera tarafından çalınmıştır.
Her sagopa eseri gibi daha girişiyle gönülleri fetheden parça. kötü insanları tanıma senesi'ni dört gözle beklememizi tetikleyen şarkı.
track repeat listesinde çoktaaan yerini almış bir sago başyapıtı (bkz: ver gazı sago ver gazı)
sago'nun en kısa sözlere sahip parçalarından biri. ayrıca sago'nun nakaratta dört-beş tekrar yaptığını pek görmemiştik.
ama günde 35 kere dinlenir orası ayrı *
fena parça değil vesselam.
dizeleriyle tekrar tekrar dinlenilmeyi hakeden bir sagopa parçası daha.
dinlerken sago niye yapmış dediğim parçadır. hayır ne gerek var.*
ilk dinleyişte bile insanı etkileyen sagopa kajmer'in kötü insanları tanıma senesi albümünün şu ana kadar yayınlanan güzel parçası.
albümün ilk paylayan şarkısıdır.
bir ozan arif şiiridir.güzeldir vesselam..

Ben böyle bilmezdim bu bizim yurdu
Bambaşka bir hali varmış vesselam!
Vay anam vay,nelerini doyurdu
Bol kaymağı balı varmış vesselam!

Başa geçen doğru dürüst olmadı
De ki bana şu geldi de çalmadı
Testisini doldurmayan kalmadı
Kurumayan gölü varmış vesselam!

Kimi geldi sunta ile götürdü
Kimi geldi çanta ile götürdü
Her biri bir avantayla götürdü
Gani para,pulu varmış vesselam!

Mayısına Eylülüne Mart'ına
Güvendik de dindi mi ki fırtına
içten dıştan hep bindiler sırtına
Bükülmeyen beli varmış vesselam!

Bırak dünü bugün bile seyret be
Yıkmak için ediyorlar gayret be
Daha hala gık demedi hayret be
Bıçak açmaz dili varmış vesselam!

Benim aklım benim fikrim yetmedi
Bu memleket nasıl hala batmadı
Gelen yedi,giden yedi bitmedi
Tükenmeyen malı varmış vesselam!

Ozan Arif şunu söyle sen bir de
Hiç mi sahip çıkan yoktur bu yurda
Var var ama,o da işte içerde
Tek talihsiz kulu varmış vesselam.
sagopa rap bilimin son ürünü. bastır sago
hiciv ustası yine rapini yapmış dediğim parça
yeni albumu heycanla beklerken,simdilik vesselamla yetiniyoruz,gayet basarili!
çok güzel bir sago şarkısı.
(bkz: fikir zikir aynı anda bitirir okulu)
"üzgünümdür hayli vesselam, vuslatım gelmez mihman" sözleriyle olayı bitirmiş şarkıdır.
Sago'nun dediği gibi k.i.t.s de en güven vermeyen parça. aslında şarkı mükemmel ama k.i.t.s albümünün diğer şarkıları çok daha sağlam diye düşünüyorum. (bkz: kits)
4.30 dakikalik yeni nesil bir sago faciasidir.
yine yardirmi$tir.
kits'in en güzel şarkısıdır. albüm çıkmadan önce bu şarkının yayınlanması beklentileri iyice artırmıştır.
albümden önce yayınlanan versiyonu ile albümdeki versiyonu birbirinden farklıdır. ilk halinin başlarında bulunan konuşmalar albümdekinde yoktur.
cümle sonlarına sebepsizce gelen ne idüğü belirsiz laf.
sadece "Sen gözümde dikensin, bana hoş bir gül gerek. düşüncelerin yüzüne vurmalı, buna adam gerek!" sözü için bile dinlenecek şarkıdır.