bugün

(bkz: nefes) filminden bir replik...

http://www.izlesene.com/v...n-uyursan-olursun/1086939

hatıralar canlandı lan... *

edit : bu entry neden eksi oylanır, biri bana mantığını anlatsın, lütfen, ölcem merakımdan o derece...
"nefes" filminin etkileyici sahnesi. ben bile izlerken neredeyse emret komutanım diyesim geldi.
- uyursan ölürsün
+ uyumasakta ölüyoruz!
- ne dedin sen?
+ diyorum ki, dağda doğmuş birisine karşı küfür, dayak, baskı ve şiddet altında eğitim alan bizleri karşı karşıya getirince doğal olarak dağda büyümüş olan galip geliyor.. sistematik olarak bizi ölüme gönderiyorsunuz sonra da gözyaşı üzerinden, bayrak üzerinden, toprak üzerinden prim yapıyorlar! bize kalan hiç! ya da prim yapılan bayrağa sarılı bir tabut ile yine prim yapılan toprağa göçüş! sonsuz gözyaşı da ailemize kalıyor! size ise bir sonraki dönem daha çok mala bağlanmış insanı ölüme hazırlamak!
- orospu çocuğu sürün ibne..
- uyursan ölürsün

+ bu çerçevede ölürsek te bir nevi uyku haline geçtiğimizden, ölürsek uyuruz da diyebilir miyiz komutanım?

- diyemezsiniz. uyursan ölürsün.

+ ben de onu diyorum, uyuduk öldük diyelim, ölüm hali de bir uykudur divan edebiyatında, öyle tasvir edilir hep

- hay amına koyim.. istikamet kuzey ırak bi düdük yat bi düdük kalkkkkkkk...
"Uyumasakda ölüyoruz" diye cevaplanabilecek cümle. gerçi bunu söylemek ..t ister. askerliğin bitmez. sen dilini, göreneğini, coğrafyasını bilmeyen eğitimsiz askerleri yığ dandik korumasız karakollara, sonra da "uyursan ölürsün" diye motive etmeye çalış.

fatih terim motivasyonu dedikleri bu olsa gerek.

(bkz: gazla çalışan araba)
Nefes adlı filmin, facebook'ta 2-3 hafta önce paylaşılmaya başlayan sahnelerindeki bir cümle. Sözkonusu kişi "uyursan ölürsün" diye bağırırken bünyede tekrar askere gitme hissi uyandırmaktadır. Hep Sam amca mı gaz filmler yapacak ?
madem öyle;
"never sleep, never die." (bkz: whisper)
küçükken geçirilen bazı hastalıklarda çocuk başını kaldıramayacak kadar bitkin bir haldeyken uyanık tutulması gereken durumlarda evbeynlerin kullandığı söylemdir.
vizyona yeni girecek olan ''nefes'' filminde insanı ürperten bir replik. komutan harbi komutan gibi ateşli ve heyecanlı söylüyor ki insanın asker olası, o aponun piçlerini öldüresi geliyor!
karda kalan ve donmak üzere olan birisine söylenen sözdür.
(bkz: eğitilmezsen adam olamazsın)
Milliyetçi duyguları kullanarak güzel halkımın * ordu sevdasını da kullanarak gişede paranın amuna goyacağının sinyalini veren filmden bi replik. Yıllardır uyuyoruz lan biz. uyanamadık hala.
son dönemde hemen nefes filmini çağrıştıran söz.
blue lagoon.
(bkz: elm sokağı kabusu)
tanımadığın kızın evine sevişme umuduyla gittiğinde karşılaşabileceğin en kötü durum. her an sikini kesip ağzına verebilir.

(#648341) hard candy
tüm sahne izlendiğinde tüyleri diken diken eden nefes filminin repliğidir.
abuk türk yapımı film olan nefeste gecen kelimeler.
dida! sen uyursan gol yeriz.

(bkz: brezilya milliyetçiliği)
sınava son gece grup çalışması yaparken uyku bastıran elemana sen uyursan herkes ölür esprisini yaptığınız cümledir.
http://www.youtube.com/watch?v=7Fma1nyTQMY
bazen geceleri nefessiz kalıp hır hır uyandığımda, kendi kendime söylediğim cümle.
güzel bir vecize...
ama ben filmdeki anlamıyla değil mejazen daha anlamlı buldum bu cümleyi.
ayık ol, zihnini, algını, yüreğini dışarıya, başkalarına kapama ki yaşama fırsatı bul.
5 saat sonra finali varken sıçtın mavisini gören adamın azim lafıdır.
Uyutulmak daha feci bir durumdur.