bugün

başrollerini tom cruise ve kelly mc gillis nin oynadıgı ucaklarla alakalı guzel eglenceli izlenilesi bir film. yanılmıyorsam 4 dalda da oscara aday olmustu. berlin in take my breath away sarkısı da film muziklerinin arasında olup bunca sene hafızamızda yer edinmiştir.

kanımca amerikan pilotlarının yetiştirildigi yere verilen addır.

ayrıca oyunu da bulunmaktadır.
"top gun" seçilmiş amerikan pilotlarının (sanıyorsam illa amerikalı olmak zorunda değil artık) yeteneklerinin geliştirilmesinde yardımcı olan ve özel eğitim aldıkları birim.

ayrıca tom cruise'un tanınmış bir aktör olmasına katkıda bulunana kült film.
illaki bakınız; hot shots
(bkz: delikanlı gun)
(bkz: ice man)
(bkz: maverick)
tom cruise'un yakisikli aktorler arasinda ilah haline gelmesinin yegane sebebi olmus filmdir. ayni zamanda filmde taktigi ray ban gozlukler de modaya damgasini vurmustur.
uçaklar güzel olmasa* izlemeye bile değmeyecek filmdir.
val kilmer'in ilk filmlerindendir. amatom cruise' in gölgesinde kalmıştır.
benim yakaladığım kadarıyla gayet salakça bir hataya sahip film. bir it dalaşı sırasında, arkadaki f 14 ün kanatları açık durumdayken, bir kare sonrasında kanatlar kapalı konuma gelmiştir ki, o kadar kısa süreceğini hiç sanmıyorum.
bahsi geçince, berlin' in take my breath away şarkısının aynı anda dudağa dökülmesine sebebiyet veren film. soundtrackı ile en çok özdeşleşen filmlerden biridir. ülkemizde yüzbaşı volkan' ın çok okunduğu döneme denk gelmesinin filme olan ilgiyi arttırdığını düşünüyorum.
filmin bütününde eşcinselliğe dair ayrıntılar yakalanabiliyor. bu tartışmayı quentin tarantino sleep with me'de bizzat başlattı.

1.tüm monolog
http://www.youtube.com/watch?v=CrjOWtwUQmU
2.grafik destekli
http://www.youtube.com/watch?v=xHklGtW3rwU *
take my breath away şarkısıyla beni hülyalara daldıran film.pistteki ilk dansımı bu şarkı eşliğinde yapacağım, şayet evlenirsem.
80ler ruhunu yasatan essiz bir film. her zaman ayni heyecanla izlerim.
take my breath away şarkısı çalarken tom cruise abimizin motorla havalandığı filmdir.
bu film cikarken dogmayi degilde, ciktigi zamanlarda 20 yaslarinda olmayi cok isterdim. *
atari oyunu güzeldi,takar oynardık,bide tom crouse'un şu ray-ban üretimindeki pilot gözlükleri ilk orda kullanılmıştı.
bunyesinde barindirdigi aktorlerin alayinin bircok kiz tavlama potansiyeli oldugundan(yakisikli demek hos degil; kiz tavlama potansiyeli yuksek, daha hos bir tanim.) gay filmi damgasi yemistir.
berlin in şahane şarkısıyla bir bütün, tom cruise filmi.
maverick: she's lost that loving feeling.
goose: no, no she hasn't.
maverick: oh, yes she has...

ve you ve lost that lovin feelin şarkısını söyler maverick. bu sahne gercekten cok hoştu. bir de goose ve maverick2in tepkileri ayrı bir hoş, arada yihuuu veya ahaaa diye bagırmaları cok eglenceli. meg ryan da yakışmış filme tabi.
buram buram amerikan propagandası kokan dandik film.
kanımca gelmiş geçmiş en gay filmdir.
Savaş pilotlarının eğitimlerinden bahsedilen ve özellikle seksenlerde erkeklerin ağırlıkta olduğu bir orduda geçen ve bu sebeble "gay" olarak damgalanan ancak belki de tek gerçekçi savaş pilotluğu filmidir. Filmde anlamsız seks sahnesi yok diye bu damgayı yemesi ayıptır.
ray ban in damla şeklindeki gözlüklerini ünlü yapan filmdir. bu gözlükler de halen daha herkesin gözdesidir.
(bkz: danger zone)
meg ryan'ın ve tim robins'in küçük rollerde oynadığı insanda pilot olma isteği oluşturan film .*