bugün

Araba tasarlamak bu işin sadece küçük bir parçası. Onu üretmek ve satışını yapmak oldukça zor bir iş.
Bir malın değerini göstermek mi istiyorsunuz?
ilk önce ürünün ambalajından başlarsınız.
Bu arabada 900 bin lira değerinde BMW i8 hibrit motoru olsa kaç yazar.
Bu arabayı tasarlayan insanların hayali yok demektir. Zorlama bir durumun ürünü gibi baştan savma olmuş.
Sanki ilköğretim okulu öğrencisine verilmiş el işi ödevi gibi karton kutudan araba yapmış gibi.
şu iletişim bilgi çağında bırakın mühendis olmayı, işinin ehli olan ve okumayı araştırmayı seven sanayide çalışan yılların ustası bile bundan daha iyi dizayn da aynı motoru yapar.
LED'li ekmek sepeti veya papaz eriğini imam eriğine çeviren projeler kadar komik.
bu resim fotoşok lan.
Mesele tasarım değil abi. Mesele emek vermiş adamları takdür etmekten yoksunluğumuz. Adamlar günleri aylarını vermiş yarışmaya katılacak bir araç yapmışlar bizimkiler çamur atmakla meşgul. Sonra bilim insanları anadoludan gidiyeahh
Bakınız geçmişte de yerli otomobil üretildiğinde Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel "Batı kafasıyla otomobil yaparız ama Doğu kafasıyla yakıtını unuturuz."demişti bu entry altında yapılan yorumlarda bu söylemleri destekler nitelikte bir kez olsun kendi gücümüze kendi başarılarımıza sahip çıkalım burada Ar-Ge çalışmalarıyla tasarlanan bir araçtan bahsediyoruz özelliklerini değil görünüşünü eleştirmek birşey üretemeyen insanların yapabileceği tek şey. Üreten pırıl pırıl gençler olduğu sürece kim ne derse desin ne yaparsa yapsın Türkiye kazanacak, bilim alanında daha fazla güçlü olacağız buna inancım sonsuz.
Teknik olarak iyi olabilir ancak tasarımını mahalleninanavı üstlendi sanırım.

Olm mail vereyim ulaşın bana, para istemiyorum maksat rezil olmayın, envai çeşit 2d oranlı çizim yapayım size.
Ellerine sağlık en kısa zamanda daha iyilerini yapmaları dileğiyle.
Otomobil değildir.

sanayiden kaporta ustası getirseler daha iyisini yapardı.
Yerlidir. Evet.
Pedallı olabilir.
konserve kutusudur.

siz tasarlamayın amk.
her şeye bok atma timi yine gelmiş, lan 10 öğrenci 1 hoca bir olup bir şey tasarlamış takdir edin bir kere, sonra yapıcı eleştirilerinizi sunarsınız, ortalık ergenden geçilmiyor gidip lys çalışın mk.
resim olmayaydı iyiydi. olay tüm ciddiyetini kaybetti. tamam profesyonel , estetik bir tasarım beklemiyoruz ama bu ney lan.
milletle taşşak geçmektir.

yerli otomobil diye her maketi alkışlayacak mıyız lan? insan biraz ciddi iş yapar, diğer örneklere bakar. bildiğin maket araba yapmışsın, yerli araba diye kakalama peşindesin. koca üniversitesin bi de lan?

adamlar yaptığı arabaya bak, seninkine bak bir de.

görsel
Ortada belliki bir emek var ama daha iyisini yapabileceğimiz bir otomobil olmalıydı.

görsel
Ilk seri imalat ford model t nin banttan inmesinden bu yana tam 106 yıl geçti.
Bune lan?
"nefes alsın yeter"ciler gelmiş burada yok efendim destek olun çocuklara, tasarım önemli değil, motor önemli bilmem ne.

sen şu şeyi trafikte görsen normal mi karşılarsın yani, dönüp tekrar bakmaz mısın bu ne lan diye ?

yerli ama adının blue bird olması olayına ise hiç girmeyecem.
Bünyesinde mühendis mezuniyetine az kala gurur duyduğum durum.

Tasarım işini cadillac ile hallederiz gençler rahat olun.

Bir de su var hacettepeli öğrenci araçların sağ sol olmak üzere şerit koyarak trafik kazasını azaltmak istemesi ve tübıtak desteklemesi.

Şerit derken kedi gözü tarzı beyler.

Bunun yanında iyi yine de...
işte yeni nesil oturgaçlı götürgeçimiz. hamdolsun.
milyonlarca dolarlık bütçeleriyle, yerli otomobil işine girmeyen büyük şirketlerin yapamadığını, düşük bütçesi ve eldeki imkanlarıyla yapan üniversitenin tasarladığı otomobildir.

beğenmeyenlerin tasarımlarını da görmek isteriz tabi.
ya arkadaş bu nedir ya . fired çakmak taşın arabası daha güzel amk.
''tasarımdan çok işlevselliğe önem verildiği düşünülüyor'' muş.

Yarrak gibi bir şey ortaya çıkınca söylenilen klişe cümle. tasarıma önem vermedik zaten versek mükemmel bişi yaparız da.... hehe.

Bir boka benzemeyen AKM binası için de işlevsel mimariye, fonksiyonelizme çok iyi bir örnektir gibi şeyler söylenir ya, o hesap.
Bundan elli yıl önce olsaydı begenirdim fakat fasulye camekani gibi araba aq.
elektrik mühendisi olduğunu var say, elektrik mühendisi olarak ne ile ilgilenirsin ? motorun kalkış anındaki gerekli torku sağlamayı, aşırı akım çekerek yanmasını önlemeyi, frenleme esnasında akülerin geri doldurulmasını sağlanmayı, akü ömrünü uzatmayı vs. vs.

zaten çocuklar bunların birini yapabilmişse az bir başarı değildir. sonuçta lisans derslerinden vakit ayırıp bunlarla uğraşmışlar.

şimdi eleştirilere bakıyorum. hiç bir teknik veri incelenmeden, " tok kapı sesi" arayan kitlenin ne kadar çoğunlukta olduğunu görüyorum.

sonuç olarak kendi yaptığımız şeyi önce kendimiz karşı çıkıyoruz. uçak yapan adamlar direkt f-16 yapmadı. önce havada durmanın ne olduğunu öğrendiler. sonra zamanla geliştirdiler. bu çocuklar önce emeklemeyi öğrenecek, sonra yürüyecek, sonra koşacak.

bu sebeple desteklediğim otomobildir.
0:00 4:24
selçuk üniversitesindeki değerli kardeşlerim,

medya kaynaklarında yeni bir motor üretip kullandığınıza dair bir bilgi bulamadım. eğer yeni bir motor üretip bunu kullandıysanız lütfen kamuoyunu açıkça bilgilendirin ve bunu bir an önce yapın.

yok eğer piyasada bolca bulunan motorları, özellikle çin malı motosiklet motorlarını kullandıysanız ortaya çıkan araç kesinlikle olmamış.

konsept, enerji yani benzini verimli kullanmak ise zaten üreticiler mühendisliğin sınırlarını zorluyor. çok küçük arabalar trafikte geziyor. sizin çalışabileceğiniz sınırlı sayıda nokta var:

1- kütleyi azaltmak,
2- sürtünme katsayısını azaltan aerodinamik tasarım geliştirmek,
3-güvenliği olabildiğince gözden kaçırmamak,
4- en nihayetinde göze hoş gelen, az buçuk estetiği olan, insandaki beğeni duygusunu isyan ettirmeyen bir arabacık ortaya koymak.

elbette, elinizdeki teknik imkanları, hangi malzemeyi ne kadar işleyebildiğinizi tam bilmiyoruz ama tahmin edebiliyorum.

ama, yapılması gereken, birazcık daha düzgün, estetik ve orjinal bir tasarım üzerinde çalışmak.