bugün

kurallarına harfiyen uyulduğunda hiçbir sakatlık çıkarmayan disiplinli bir spor. özelliği her yaşın,ırkın,dinin,dilin yapabilmesine olanak sağlamasıdır. şimdi şöel olur ben anlatayım biraz;* *
efendim bu sipor pahalıdır öle fitbolgibin alalım bi dop dalalım yapamazsınız. ilk evvela kursa gitmeniz ve bi araba para bayılmanız gerekir. sonracıma abc denilen palet,patik maskeden müteşekkil parçaları temin etmeniz gerekir zira dalıcılar için bu üçünün vüzut ölöülerine uygun olması son derece öenmlidir. soonacıma dersenizki ben çok dalıcam. o zaman elbice,bc,regülatör,dalış bilgisayarı,fener,deniz bıçakısı neyinde temin etmelisiniz. yani bok gibin para olması lazım...
şimdi bunnarı taktınız da ne işe yarar bunnar... tüp:nesef almanızı sağlar o olmazsa dalamazsınız. sonracıma regülatör: nefes almaya yarar zira 1 atmosfer basıncında ciğerinize dolan hava ile 5 atmosfer basıncında ciğerinize dolan hava farklıdır. bunu regülatör ayarlar. ayrıca buna bağlı olan ahtapot ilave regülatör ve geyç denen derinlik,hava basıncı bazaende yön gösteren araç bulunur çok çok önemlidir. sonracıma dalışı çok kolaylaştıran bc: bir nevi yapay akciğerdir. dop doldurup suya atlarsınız sizi yüzeyde tutar sonra içindeki havayı boşaltırsınız ağırlıklarnan aşağı inersiniz...aşağı inince hafif şişirip ağırlıksız ortam yaratırsınız bu aletten önce balık adamlar yüznmez büyük zıplalamalar yapardı. zira o kadar ağırlığı paletle şeetmek öle kolay diil. o yüzden kurbaaa adam denirdi eskiden balık adamlara... neyse efenim bak unuttum ağırlıklar var herkesin vücut ağırlığının %10 u kadar (usatalaşınca daha az) ağırlık ytakması gerekirki dibe batsın. zira insan beyni karacıl yaratıldığından batmamaya endekslidir.sonra elbise var bunnarın shorty gibin yazlık modelide bulunur vücut sıcaklığınızı sabti tutmaya yarar 3-5-7 mm kalınlığı bizim denizlerde yaz kış aylarına göre yeterli olur. soonacıma fener bak fener çok müüm çünkü 21 metremiydi neydiden sonra renkler kaybolur herşeyi siyah beyaz ve gri tonları görürsünüz. fener burada devreye girer ve daha derinlerde renksiz canlıların rengarenk olduklarını farketmenizi sağlar. balık adamların renkli giyinmelerinin bir sebebide mümkün olduğunca farkedilmek içindir. ya ben bunu uzun uzun anlatırım ama, siz sıkılır okumazsınız takıldıınız bi yer olursa sorun. ben de bilmiyom uydurdum lan ben bunları sözlük tematik yapıyo numarasındayım...
kaş ta bir dalış firması..
pahalı bir spor olup niye bu kadar futbol meraklısı olduğumuzu açıklar. beleş olsun bak nasıl scuba diving virtüözü olunuyor.*
Self Contained Underwater Breathing Apparatus cumlesinin kisaltmasidir.
Turkcesi Bagimsiz Sualti Soluma Aygiti ya da Kendi uzerinde tasinabilen sualti soluma aygitidir.
Futbol, basketbol gibi sporlara kiyasla pahali bir spor sayilabilir ancak suyun altinda nefes almak, ucma hissini yasamak ve baska bir dunyayi kesfetmek icin cook daha fazlasini bile verebilirsiniz emin olun.
sözkonusu spora hizmet eden ülkemizdeki federasyon şuanki adıyla tssf'dir. * *. dünyada geçerliliği olan iki lisans şirketi vardır. bunlardan biri cmas, diğer padi'dir, padi daha ticari olup otun püsürün lisansını vermektedir. cmas jean j. cousto tarafından kurulmuştur.

dalış sporlarının bilimsel anlamda geliştiren cousto, amerikan donanması ile birlikte yürüttükleri çalışmalarla, ekipmanlar haricinde dünyaya dalıcıları vurgun yemeden kurtaran, veya riski azaltan, dekomprasyon tablosunu hediye etmiştir.
ing. kslt. scuba: self contained underwater breathing aparatus
Tr. kendinde taşınabilir, su altında nefes alma aygıt(ları)

bu aygıtları kullanan dalış stili.

ekipmanları ve kısa tanıtımı:

su altı ekipmanlarının en önemlisidir,(eğer nefes almak istiyorsanız) iki ( +1 ) parçadan oluşur;

Tank, Tüp; içerisinde kompresörle sıkıştırılmış normal hava (oksijen değil) barındıran ana aygıt.

regülator , düzenleyici ; 2 kademeden olusur. 1 kademe tupe baglanan kisimdir, tupteki yuksek basincli havayi bulunulan ortam basincinin 8 - 10atm arasindaki fazlalikta bir basincina dusurur(yani 0m isek 9 - 11atm arasi ), uzerinden hp(yuksek basinc) ve lp(alcak basinc) cikislari bulunur. 2. kademe ise dalicinin agzina taktigi kisimdir. 1. kademede dusurulen basincli havayi bulunulan ortamdaki (solunabilecek) basinca dusuruz. (yani 0m isek 1atm)

ayrıca bir ucunda tüpe bağlı, Gage yani Basinc&derinlik olcer; regulatorden ayri siniflandirilan bir parcadir, bulunduğunuz derinliği ve tüpümüzdeki hava miktarını gösterir.

(+ 1) : ing. kslt. Bc; Buoyancy Compansator Device; yüzerlik dengeleyici ekipmantır. yeleğe benzer, arkasında tübünüzü yerleştirebileceğiniz bir bölüm, (tercihe göre) ağırlığınızı takabileceğiniz cepleri, arkada bir, önde de bir olmak üzere iki tane hava deflatörü (hızlı hava egsozu) ve ayrıca kontrollu hava salmak veya tüpten içeri hava basmaya yarayan uzun bir deflatörü bulunmaktadır. suyun içerisinde yükselip alçalmak, su üstünde durmak veya sualtında sabit durabilmek için gerekli bir ekipmandır.

diğer dalış ekipmanları ise, ABC denilen, maske-palet-şnorkel ,mevsime ve dalınacak yere göre dalış elbisesi, deneyime göre dalış bilgisayarı, ağırlık kemeri ve ağırlıklardır.

not: bıçak gereksiz bir ekipmandır. sadece ve sadece eğitmen dalgıçlar bulundurabilirler.

Edit: düzeltme için la penobreye sonsuz teşekkürler.
kısa süreli bir tekne yolculuğundan sonra dalış mekanına gelinir.dalış öncesi kıyafet nedeniyle penguene benzenir.bütün hamallıklara rağmen denize atlayıp ilk nefesi aldıktan sonra herşey değişmiştir.uzay böyle bir yer olsa gerek.hayattan kopup başka bir dünyaya geçiş artık başlamıştır.bir kere denendikten sonra artık vazgeçilmezdir.marmaris scuba diving için uygun bir mekan.
bilinmezi keşfetmek için yapılan bir özgürlük spor dalı.
(bkz: badd)
(bkz: valsalva manevrası)
en ayrılan yanı balıkadam ların tüp ile dalmasıdır. ve bu tüpün içince normal hava vardır. oksijen kesinlikle yoktur. serbest nefesli dalısa gore kimi avantajları oldugu kadar dezavantajlarıda vardır.

Tüp denilen tankın manifoltuna takılan regulator, balıkadama indigi derinlikteki basınca eşit basınc verir. aksi taktirde bu derinlikte cigerlere tanktan hava cekmek imkansızdır.
bir tutkudur scuba diving, dünyanın en sessiz mekanına yapılan mükemmel bir yolculuktur, bir kere başlayanın bir daha bırakamayacağı bir aktivitedir.
Herkesin hayatında en az bir kez yapması gereken bir iş.
Dünyanın ve Türkiyenin hatta insanın 2/3 ü su olduğuna göre,
deneyimlemek lazım vesselam.
2011 sezonu açılmıştır. dalıcılarımızın çok bilinmeyen dalış yeri tavsiyelerini bekliyoruz.
dalış için berrak görüntünün en güzel olduğu yerler; kaş, kalkan * ve ayvalıktır *. bodrum ve çeşmede dalış için ideal yerlenden ikisidir. daldıktan sonra eğer su altı korkunuz varsa tamamen yok olur hatta su üzerinden daha çok ürkersiniz.
iki günde 4 dalış yaparak ilk adımımı atmış oldum bu spora. maksimum 12 metreye indik ki bence başlangıç için harika bi derinlik.

tahmin ettiğinizden bir hayli kolay bir spor. kurallara uyduktan sonra en ufak bir riski yok.

madem başlığa girdik bir de tanım yapalım. en az iki kişi tarafından yapılan spordur bu. istediğin kadar yıldızın olsun iki ve daha fazla kişi ile yapılır.

şamandıraya bağlı şöyle bir bayrak görürseniz biliniz ki altınızda bir dalgıç dalış yapmaktadır.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/scuba-diving/
bence spor değildir, ya da yürüyüş ve gezme, dolaşma ne kadar sporsa bu da o kadar spordur, içinde mücadele yoktur ve bence içinde mücadele olmayan bir aktivite spor değildir. Su altında hava tüpüyle gezinti yapmaya denir, tek yıldız, iki yıldız ve üç yıldız gibi bröveleri vardır, üç yıldız dalış hocalığına elverişli anlamına gelir.

balık görmek isteyen kaşa, batık görmek isteyen çanakkale'ye gider, ancak tek yıldızla çanakkale'de batık görmeniz çok zordur çünkü dalış metresi için uygun değilsinizdir.

değişik bir aktivite, tavsiye ederim.
Keşif yolculuğudur.
Dünyada birkere de olsa yapılması gereken en mükemmel hobidir...

Denizin altına indiğiniz de, karşılaştığınız o muazzam renkler, balıklar, doğa harikaları sizi öyle etkiliyor ki, nefes aldığınızı farketmeksizin o mükemmel doğa harikasına şahit oluyorsunuz.

Doğrusu bende en başlarda hobi amaçlı düşünmüştüm bir kere diyip merakımdan dalmıştım şu an hobi sınırını çoktan aşmış bulunuyorum.
Artık zamanla öyle bir hal alıyorki, O minik canların kocaman dünyasına eşlik edebilmek için yaz'ın gelmesini iple çekiyorum.
Bir tür zehir.Bir kere dalan eğer severse hemen eğitime başlıyor.Tam 4 defa dıscover yaptıktan sonra eğitim almaya başladım.ilk dalışımda balıkların peşinde koşmaktan ve gülmekten ağzına su kaçıran ilk dalgıç olduğum söylendi.Şu anda eğitimli bir dalgıcım ve her fırsatta dalmaya gidiyorum.Dediğim gibi bu bir spor değil.Bir tutku..Tavsiye ederim.Şiddetle..
suyun altında 50dk tamamen kara hayatını unutup su dünyasında balık oluveriyorsunuz, kocaman bir akvaryumdasınız. tehlikeli gibi görünen ama aslında kurallara harfiyen uyulduğu taktirde, zevkini doyasıya çıkarabileceğiniz aslında karaya göre çok daha huzurlu ve güvenli mükemmel bir dünya.
Oksijen tüpü ve derin dalış aletleriyle uygulanan bir tür spor. Sanıldığı kadar pahalı değildir, aletleri ücretsiz temin eden bir kurs firmasıyla bir kaç saatlik cüzi miktarlarda dalış gerçekleştirebilirsiniz, Antalya'da Alanya ve Manavgat arasında bir çok firma var. Şnorkel ve gözlükle bile su altını görmekten büyük bir haz alan insan olarak ölmeden gerçekleştirmek istiyorum.
Bugün ilk dalışı gerçekleştirdik. Denizin alt tarafı hiçte görüldüğü gibi değilmiş. Gayet iyiydi.
ölmeden önce muhakkak yapılması gereken bir su altı sporudur.

ilk deneyimimi yaklaşık 1 ay önce ayvalık açıklarında ilyosta adası kıyılarında gerçekleştirdim.(ayvalık dalış için türkiye'nin önemli merkezlerinden biriymiş bu arada) bir eğitmen suyun altında bana eşlik etti. 20-25dk süren dalışımızı 7 metrede gerçekleştirdik. suyun üstü kadar altı da büyüleyici.

fırsatım olunca muhakkak prof. eğitimini alacağım. dünyadan 25 dakika da olsa uzaklaşma hissi tarif edilemez. muhakkak tecrübe etmelisiniz.

edit: imla.
Sidede şu an çılgın atan spordur. iki tekne çıktık bugün. Hava harika. Akıntı var ama görüş çok iyi. Sezonu açan almanlar akın etmiş durumda.

Tam havalar ısınıyorken ilgi duyanlara tavsiye ediyorum. Beginnerlar basmadan gelip tadını çıkarsınlar.