bugün

--spoiler--
ivan drago ile yapılan bir raundun daha sonuna gelindiğinde rocky 'nin, kayınçosunun ve rahmetli apollo'nun antrenörünün olduğu köşesine çekilmesiyle şu yaran diyalog geçmiştir:

antrenör : what's happening out there?
rocky: he is wining.. i see 3 of him
rocky 'nin kayınço: get the one in the middle
antrenör: right.. get the one in the middle
--spoiler--
hayatımda ilk defa amerika'nın tarafını tutmama sebebiyet veren film...
Rocky'nin rocky olmak çıkıp bizzat amerika'nın basın sözcüsü olduğu film.
--spoiler-- --aşırı dozda spoiler--
rocky:Eğer ben değişebiliyorsam ve siz değişebiliryorsanız,herkes değişebilir
rocky:Bizden iyi olduğunuza inanıyorsunuz,bu ülkenin çok güzel,bizimse çok kötü olduğumuzu düşünüyorsunuz.Kendinizi çok adil,biziyse çok zalim görüyorsunuz.Bunların hepsi bu çatışmalı ve vahşidevleti desteklemek için kullanılan yalanlar ve yanlış propagandalar.
Rambo filmlerinde olduğu gibi amerikan rüyasının kurtarıcısı efsane rocky arkadaşının intikamını almak için son bir dövüşe daha karar verir ve olaylar gelişir....
(bkz: Dolph Lundgren)
--spoiler--
drago:ölürse ölür....
Rocky serisinin belkide en çok hatırda kalan filmidir.Fakat film açık bir şekilde amerikan propagandasını yapmaktadır.Ama buna rağmen her rocky filmi gibi zevkle izlenebilecek bir film.
apollo kod adlı zenci boksörün, rus ölüm makinası tarafından ringte öldürüldüğü rocky filmidir.
rocky serisinin en zevkle izlenen filmi.
filmin final sahnesinde rocky, burnu yamulmuş, ağzı yüzü kan revan içinde; ''adrian'' diye bağırır.
rocky serisi film muziklerinin en guzellerine sahip serinin 4. filmidir.

film muzikleri icin (bkz: 3 nolu entry)
soğuk savaştan esinlenen, serinin en güzel ve gaz filmi.* rakibimiz bu sefer ölümcül yumrukları ile apollo'ya yeri öptüren rus boksör ivan drago'dur. kahramanımız* kendisi ile intikam maçına çıkmak için rusya'ya gider ve olaylar gelişir...
Amerika'nın özgürlükler ülkesi olduğunu anlatmak için bir boksörün yaşamından yararlanılan filmdir. Siz robotsunuz biz insan doğasıyla barışığız gibi yapay karşıtlıklar doğurduğunu düşünmüşümdür.
ortadakine vur rocky ortadakine vur

türkçesi halihazırda böyle sayılabilen kült laflardan birine sahip, acayip film.

(bkz: hain sovyet al sana bomba)
rocky serisinin en başarılısı.
siyasi bir filmdir. Amerika'nin kendisini sirin gostermek icin cektirdigi filmlerden yalnizca bir tanesidir. Ayni seyi vietnam bozgununun utancini kirmak icin de uygulamislardir. Ha yiyenler olmusmudur bu zokayi ? elbette olmustur.
görüntü yönetmeninin adeta şov yaptıgı filmdir. çekim açıları rusyadaki görüntüler falan gerçekten harika. sonrasında film hem uygusal hem politik mesaj veriyor. sovyet movyet....şahane film üstadım...hele en son devrilirken, rocky dragonun ağzına ağzına vuruyor ya....

aman gaflete düşülmesin, ivan dragon değil ivan drago o adamın adı. hatta filmde ivan draga bile deniliyor..
rusya' da çekilmiş gibi gösterilen bölümlerin aslında kanada vancouver' da gerçekleştirildiği film. serinin en gaz filmidir. no easy way out' la motive olduktan sonra drago gibi 2 herifi aynı anda harcarsın zaten o başka.
soğuk savaş ın sonucunu anlatan filmdir. dayak yiyen abd sonrasında rusya yı perişan etmiştir, bugün olduğu gibi.
rocky' nin odun kesip kızak çekerek boks maçına hazırlandığı filmdir.
rocky'nin en piyasa ve giseye oynayan filmidir. soguk savas ve usa&sscb.. ama yine de gazdır o ayrı.
sol frame' e gelince sonunda ivan drago' nun rakiyi sopaladigini sandigim film. en gaz raki filmidir. nokta.
'if he dies he dies' repliğini belleğimize kazıyan filmdir.
cici amerika, tü kaka rusya filmlerinin en popüleri.

Aklıma nereden estiyse Rocky 4'ü izledim bugün. Sonrasında Survivor - No Easy Way Out dinlemeye başladım ki abartısız yüz kere dinledim. Pazarları o çok sevdiğim evde anneannemleyken Star'da Parliament Sinema Kulübü çıkardı ve "rocky yihuuu" derdim bende. Sevdiğim noktadan önce şunu söyleyeyim ki adamlar Sovyet elemanları o kadar soğuk göstermişler ki (malum soğuk savaş yılları, kültür emperyalizmi falan fıstık) filmin başında Rocky'nin aldığı robot bile daha insancıldı onlardan! sizi amerikan salataları sizi!

Şimdi bizim aygır kendinin iki katı bir öküzü dövdü. Ama şiddetten fazlasını gördüm ben orada. Kendini her şeyden soyutlayıp, arkadaşının intikamı için o kulübeye gitmeden önce "ben ölmeyi göze aldım; onun güçlü olması tek başına yetmez. Beni yenmesi için, benim kadar ölmeyi istemesi gerekir" dedi. Dayanıklılık, inanç... Bunlar hayatta gerçekten gereken meziyetler. Tabii filmde bunlar tamamen Amerika'nın gücünü gösterme şeklinde gözümüze sokulmuş biz minikken.

zaten amerika apollo ve james brown'ın şovundan ibaret değil mi?
rocky nin ivan dan yüzüne onlarca yumruk yiyip, on kez kadar yere düşüp kalkışı ve rocky nin ivan ı ilk ve tek düşürüsünde nakavt etmesi de ayrı bir ilginctir. Ama rocky karakterini çok severim. insana çalışma azmi, duygusu kazandırtıyor izlerken.
"boksör düştüğünde değil, kalkamadığında kaybeder" düsturunu belleklerimize kazıyan filmdir.