bugün

görsel
görsel
rocky nin ivan drago yu yendiği filmdir.
Rocky nin şimdiye kadar çoktan ölmüş olması gerekir dediğim filmdi.
Çocukken dedemle birlikte izledikten sonra gaza gelip yüklükteki yorganlara tekme tokat giriştiğim filmdir.
Cok sevdigim guzel bir film ama bazi yerleri gercekci degil,sacmadir. Bunlardan biri; 2 round suren apollo vs drago macinin ilk round'un sonlarina dogru hakemin maci bitirmesi ve teknik nakavt olarak maci dragoya vermesi gerekirdi. Cunku boksta O darbelerin veya rakibin kotu durumunun bundan yari oranda olaninda bile mac bitirilir genelde. Boksta kafaya yumruk yemenin moda oldugu Marciano doneminde bile boyle ciddi durumlarda teknik nakavt oluyordu.
Çok bayat bir film. Buram buram amerika propagandası kokan iğrenç bi film. Bana göre en iyi rocky, rocky 2 dir. Daha sonra rocky 3 gelir, bunlardan sonra da rocky 1 fena değildir. Yani bu ilk üç seri aynı zamanda en güzelleri. Bunlardan sonra seri saçmalamaya başladı. Rocky 4 bunun en büyük delilidir. Rocky 5 denen saçmalığı söylemek bile istemiyorum. Gelmiş geçmiş en berbat rocky dir. Daha sonra herkezin bildiği rocky 6 ve rocky 7 niteliğinde ki "creed" çıkmıştır. Bu son iki film fena değildir, izlenir ama ben bunları rocky filmi olarak pek görmüyorum. Çünkü o eski ruh yok.
Çokta ağır bir propaganda yok. Sadece rusların drago zalim biraz .ruslar ona itiraz edebilirler. Onun dışında basın toplantilarinda falan birbirini ezen bi taraf yok.2 tarafta haklı giydiriyorlar birbirlerine. sonunda ruslar bağrına basıyor rockyi .rocky de niye savaşıyoruz be insan değilmiyiz hacılar diyor ortam sakin ve bitiyor film.

Rocky serisinin en gaz filmidir harbi. antrenman sahneleri, maç sahneleri serinin en iyisiydi. Maçı izlerken harbiden birbirlerinden nefret eden 2 adam görüyorsun ve filmin konusu o maçı değerli kılan: dostunu öldüren adamla dövüşmek maça cok değişik bi hava katıyor.
amerikalıların sovyet korkusunu yansıtır.
Müzikleri bir harika olan slyvester stallone'nin propaganda filmi,Apollo'nun devrildiği sahne ve ivan drago'nun rusya'da ringe çıkış sahnesi efsanedir.
amerikan piçini değil sarı bebeyi tutarım.
Serinin tek kelimeyle ''en gaz filmi!'' Stallone'nin verdiği kaba mesaj kısaca şuydu; Amerika Rusya'yı döver! Artık adamımızın ne kendisine, ne de ülkesine kanıtlayacağı bir şey kalmamış olacak ki artık ülkesinin gücünü tüm dünyaya kanıtlamaya çalışıyordu bu filmde. Tabi beni bu filmin ne mesajları ilgilendiriyor, ne de Amerika ile Rusya'nın güç çatışması.Ben bu filmde o muhteşem antrenman sekanslarının ve insanı ister istemez gaza getiren o mükemmel şarkıların kurbanıyım, hepsi o. Hele Rocky'nin Adrian'la Rusya'ya gidip gitmemeyi tartıştıktan sonra Lamborginine atlayıp şehri turlarken eski sahneler eşliğinde çalan o ''No easy way out'' şarkısı yok mu! http://www.youtube.com/watch?v=MwPb7g_BlXQ Bayılıyorum o şarkıya! Bütün Rocky serisi boyunca en sevdiğim sekanslardan biridir bu şarkının çaldığı sekans. Bazen tekrar takrar başa alıp izlerim. Çok zevkli oluyor. Antreman sahneleri ise tek kelimeyle gaza getirici. Bu sahneleri izlerken birden kendinizi şınav çekme pozisyonunda ya da birini yumruklamaya çalışırken bulursanız hiç şaşırmayın. Sakalda yakışmıyor değil Stallone'ye. Hiç düşündünüz mü, bu antreman sahneleriyle Stallone 'doğa teknolojiden güçlüdür' demek istemiş olabilir mi? Bu arada Ivan Drago'yu çok karizmatik bulduğumu söylemeliyim. Bence filmin sonunda Rocky Ivan'ı senaristin(!) kıyağıyla yendi, nakavt olurken rol kestiği o kadar belli oluyor ki! Bence gerçek hayatta olsalar Ivan Drago Rocky'i çiğ çiğ yerdi. Tabi bu nihayetinde bir film ve bizde kanmış numarası yapıyoruz.
soundtrack'indeki burning heart şarkısı çok başarılıdır. şarkı survivor grubu tarafından söylenmiştir.
ivan drago'nun antrenörlerinden birinin siyahi olması, rocky'i paso arabayla takip eden ajanlar gibi geyik detayları olan film. drago paso son teknoloji ekipmanlarla salonda çalışırken rocky'nin dağ bayır demeden koşup at arabası çekerek, taş taşıyarak, odun keserek vs mazlum modda çalışması da filmin unutulmazlarından tabii ki.
Şu anda tv2 de yayınlanan film.
Üşüyoruz apollo reyiz.
serinin en sevdiğim bölümü.
soundtrack efsanevi.
(bkz: no easy way out)
(bkz: burning heart)
(bkz: training montage)

evet ABD propagandası var ama her izlediğimde ağlıyor ve ivan dragodan tiksiniyorum.
fenomen filmdir.
(bkz: no pain)
(bkz: no easy way out)
(bkz: if he dies he dies)

aklıma gelen 3 şey
tv2'de başlamış bulunmakta arkadaşlar izleyek. zaten bu saatte başka hiçbişe yok. arka sokaklarla medcezir izliyosanız tabi onlara bişe diyemem.
an itibariyle 4352. kez izlediğim rocky serisinin 4.filmi.

if I can change, and you can change, everybody can change.
an itibariyle kanal 7'de oynamakta, izlemek isteyenler için rocky balboa, rus oğlu ivan drago'yu benzetecek birazdan.
Amerikanizm icin bir amerikali gorunumlu bir italyanla, rus gorunumlu bir isvecli'nin kapistirilip sscb'ye sozumona baris cagrilariyla bitmis filmdir.

Adama da sorarlar siz mi ogreteceksiniz degisimi barisi diye.

Gelinen noktada cevap belli.

Hee iyi filmdi ama.
boks sahnelerinin gerçeği yansıtmayan filmdir.(çoğu boks sahnesi zaten) nedense her serisini çok severim.
http://www.youtube.com/watch?v=dHdpyvayAcw
amerikan probagandası yapılan her hollywood filmi gibi siyasi amaç için yapılmıştı.