bugün

milet sevap kazanacak diye ben gecenin 3 ünde uyanmak zorunda mıyım amk .
Sanki tokmağı sokuyor aw. Ben uyanık olduğum halde belli belirsiz duyuyorum.

Tokmaklamak lazım bu ay rahatsız oldumcuları.
Ya da ramazanda oruç tutmayanların oruç tutanlar için çalınan davulu istemediklerini söyleyerek oruç tutanları rahatsız etmesi diyebiliriz. Hangi açıdan bakıldığına bağlı.
izin verirseniz, Az önce iki davul tokmaklayıp geçip giden Davulcuyu tebrik etmek istiyorum. işte aradığımız anlayış bu..
Sizin derdiniz davulcu değil, sizin derdiniz islam..
benim anlamadığım, geleneksel olarak bahşişle yapılan bir iş, sadece gelenek yaşatılsın diye hiç gereksiz yere devam ettiriliyor da, belediye ne b.k yemeye buna ihale açıyor? belediyelere giren çıkan ne? be koduğumun belediyesi, geleneği yaşatmak isteyen sensin, ben belki sahura kalkmıyorum, belki evde bebek var, belki ateistim, davuluna zaten katlanmak zorunda kalıyorum da; senin zorla kabul ettirdiğin bir gelenekten sen niye para kazanıyorsun da; ben davulcunun bir değil, iki değil, üç kere mecburi bahşiş toplamasına ve bahşişi beğenmemesine maruz kalıyorum? ayrıca ben ne bileyim, karşımdaki herif kim? davulcuyum diye geliyor.. hırlı mı, hırsız mı, katil mi? sen niye milleti bu riske atıyorsun? ayrıca zorla satılan hizmet mi olur? uğraşmaya tenezzül etsem bunu doğrudan anayasa mahkemesi'ne götürürdüm.

şimdi bunu bir belediyeci görse, "vatandaşa hizmet götürmek için gelir kapısı yaratıyoruz" der.. lan madem vatandaşa hizmet ediyorsun da, hizmetkarı olduğun vatandaş g.tüne don alacak para bulamazken sen niye audi makam arabasına biniyorsun?
Zalbert yalan söyleme daha davulcu saati gelmedi.
--spoiler--
zalbert yalan söyleme daha davulcu saati gelmedi.

11.03.2024 01:39
karton toplayan cocuk
--spoiler--

Kartoncu hafiye çıktı.

Davulculara karşıyım bu arada.

3 saat önce gelip uyku muyku bırakmıyorlar.
Oruç tutanları da rahatsız ediyor. Gecenin köründe yamyam müziği gibi geliyor. Olm ben o saatte kalkmıyorum ki ne diye sıçratıyorsun?
ramazan davulcusundan rahatsız olan ezandan da rahatsız oluyordur. yukarıda '' ben belki ateistim,belki ben oruç tutmuyorum,ben neden uyanmak zorundayım'' diyenlerin ezan için de aynısını söylemesi gerekir.

-misal ben ateistim ama rahatsız olmuyorum neden ? çünkü bu ülkede yaşıyorum,burada şartlar böyle. yapacak birşey yok.
davulcu bile dengi dengine...
Teknoloji artık oldukça yeterli uyandirma konusunda.

Madem gelenek başında ortasin ve sonunda sanatını icra etsin.
ramazan davulcusu bir tek bu isten para goturenleri rahatsiz etmiyor.
davulcuyla uyanan mi kaldi amk.
davulcu neymiş, ramazan bateristleri de olsun artık. klarnet de tabii ki !..
kaçıncı yüzyıldayız ve tartıştığımız konulara bakın.
ülkemizin ilerleyememesinin bir numaralı sebebi, teknolojiye karşı düşmanlık yapan arap zihniyetidir. karanlık ve cehalet dönemine bizi sürüklüyorlar.

"Saat, ilk defa MÖ 4000'lerde Mısır'da kullanılmaya başlanmıştır. Mısırlılar, Güneş'in her gün belirli bir düzende doğup battığını keşfetmişti. Bundan yararlanarak güneş saatini icat etmeyi başardılar. "
https://tr.wikipedia.org/wiki/Saat
Sene olmuş 2024. Gecenin köründe güm güm.
Bunun çoluk çocuğu var, bebeği var, hastası var, yaşlısı var.

Çağ dışıdır.
Oruç tutanları bile rahatsız edebiliyor.
Olum gece uykusunda yoldan geçen araba bile rahatsız ediyor, davul niye etmesin. Oruç tutuyorum bu arada evet davul rahatsız ediyor. Ses ya hani ondan olmasın sakın. Her boku da siyasete bağlamasanız olmaz.
Dün gece ramazanın ilk davul sesiyle uyandım. Bu 29 gece daha böyle sürecek malesef. Ama yapacak bi şey yok. Her gece gereksiz uyandırılmaya devam edeceğim bir ay boyunca.
Ben seviyorum yav davulcuları.

Trakyalı olmamla alakası yok.
Kardeş mahallede imza toplarsın varılan karar neyse ilgili makama ibraz edersin bir daha mahallene gelmezler olur biter. Tamam rahatsız olanı da var ama birde bu olayı inanan için düşünmek gerek. Yılda 1 ay inancını yaşamak isteyen bir insanın kültürüne de saygı duymak lazım. inanç özgürlüğü var.
yazın konser olur, gece yarısına kadar müzik son ses açıktır, kimsenin gıkı çıkmaz. mahallede düğün olur, yine gece 12 ye 1 e kadar bangır bangır ses gelir, kimsenin sesi sedası çıkmaz. saz jazz bar pavyon gece kulübü v.s. her gece program yapar, hiç kimse rahatsız olmaz. maç olur, yer gök inler, hürra hücum tezahürat uğultu gürültü patırtı kıyamet kopar ama yine kimseden çıt çıkmaz. daha bu liste uzar gider..

ama ramazan davulcusuna bi ton laf söylerler. neymiş efendim, rahatsız oluyorlarmış. memlekette onca konu varken rahatsız olunan konuya bak, uğraşacak mevzu kalmadı ya sanki. vur davulcuya. o gariban çünkü, arkası yok ya. davulcuya çatmak kolay. ağası paşası dayısı beyi yok ya, patlat tokadı gitsin...
Yıl olmuş 2024 herkesin elinde akıllı telefon, evinde akıllı saati varken, hâlâ gelenek adı altında ramazan davulcusu tutmak akıl işi değil zaten.
Rahatsız olsun dürzüler. Bu bir ramazan geleneği. Yüzyıllardır sürüyor.
Hükümeti protesto için tencere tava çalındığında rahatsız olmuyordunuz.
Oruç tutuyorum ama ben de rahatsız oluyorum.

5:40'ta imsak.
Davulcu geliyor 2:40'ta.

Bir defa uyuyup bir defa uyanan bir insan için bu zor Bi durum.

2 saat daha fazla uyuyabilmek ihtimalim kayboluyor.