bugün

evet efendim...

toplum içinde rahat rahat kürtçe konuşamayıp konuşunca da çevreden kızgın bakışlar ve sözlü, elle tacizler alıp baskıya uğramak durumudur. yahu ben anlamıyorum kürdistan'da doğup büyümüşüm, anamın memesi yetmemiş bana öyle ki kırk aslan gücündeymişim memesinde süt bitince gabar'da karlar ile beslemiş beni.

ve ben bu ülkede, ülkemizde rahat rahat kendi eğitimimi alamadım, eğitim göremedim, kendi dilimi konuşamadım, kendi edebiyatımı tam manasıyla öğrenemedim, tarihimi bilemedim hep ağlatıldım, hep kanatıldım dört bir yanımdan. puşt zulası olmuş dört yanım, alnım öpüp vurdular sırtımdan. işte böyleydi bizim hikayemizde. ne zaman kürtçe konuşmaya kalksam baskı yaptılar, sövdüler, kindar bakışlar attılar. metrobüste konuştum birader burası türkiye dediler, hayır burası bizim ülkemiz diyemedim. öldürürlerdi, öyle vahşiydiler...

yapamadık, biz geç kaldık. çocuklarımız konuşmalı, öğrenmeli, gerçek tarihi bilmeli ve dağlarda kardeşçesine minik kürtler koşuştururken keçi sütüyle beslenmeli.
Normal bişey TÜRKiYE'DE TÜRKÇE konuşulur.
doğru olandır. evi git konuş dışarda konuşamassın. sikerler.
külliyen yalandır. Her tarafta herkes bangır bangır konuşmaktadır bu ilkel dili. daha doğrusu ses çıkarmadan ibaret haberleşme çeşidini.
Türkiye Cumhuriyeti ''TC'' yakıştırması yapanların isteğidir. Ama bu ülkedeysen bizim kurallara göre oynamalısın. Ya SEV ya TERKET !
kürtçe bilmemekten kaynaklanır.
Safsata. istediği gibi kürtçe konuşuyor konuşmak isteyen. Türkçe konuşmamızdan utanacak hale getirdiniz nerdeyse insafsızlar. õzgürlük özgürlük diye kuruyun.
kürtçeyi iyi konuşamayan vatandaşın halidir. yoksa bilen adamlar gayet takır takır konuşuyorlar efenim. yetmedi mi bu ezik ve mağdur edebiyatı?
--spoiler--
gel mikrofona konuş
--spoiler--
ayrılıkçı yazar sözüdür.adama demezler mi a pezevenk utanmadınız mı hala bu ülkeye verdiğiniz kamburluk.
Yanlış bir tespittir. Herkes istediği dili konuşmakta ve eğitimini görmekte özgürdür. Ama bu ülkede yaşıyorsan ve resmi dilimiz Türkçe ise elbette bileceksin.
hele sen konuş gurban biz dinliyog hiji bijibo.

diliniz(!)e karşı bir saygısızlık varsa ortada, bunun tabanını siz hazırladınız. aldığınız tepki de gayet normaldir, 'türk'iyede yaşıyorsanız konuşacaksınız o türkçeyi. evinize gidin duvarlara falan kürtçe anlatın derdinizi. onda sorun yok.
yazanın da inanmadığı boş laf.
kürtçenin zaten rahatça konuşulamayan zor bir dil olmasından kaynaklanan durum.

ne zaman kürtçe konuşan birini görsem kaçıyorum. hayır korkudan değil, adam o kadar hararetli hararetli konuşuyorki rahatsız oluyorum, sonra uzaktan bakıyorum adam götünü yırtıyor konuşurken. gırtlağını sikiyorlar sanki dümbüğün. zor dil aga kürtçe, her babayiğit! konuşamaz.
ülkemizde pek de normal karşılanmayan durumdur. çünkü her kürt teröristtir mantığı vardır insanlarımızda. *
yanlış olan önermedir.

efenim sokakta görüyoruz bağıra bağıra konuşanları. biz anlamıyoruz diye rahatça küfür mü ediyolar acaba diye düşünüyor insan.

(bkz: gel sikime konuş)
rahat rahat kürtçe konuşamadığını rahat bir şekilde türkçe ifade edip, 30 yıldır türk milletine karşı mağdur edebiyatı yapmaktan bıkmadığınız sürece o dili(msiyi) daha uzun bir süre rahat rahat konuşamayacaksınız ne yazık ki!
ben sana konuşma demiyorum, hobi olarak yine konuş.
zaman zaman karşılaşılabilen bir durumdur.evet kürtçe konuşan insanlara zaman zaman terörist muamelesi yapan, bakışlarıyla bu tavrı açıkça belli eden insanlar oluyor.ama o insanları bu tavra iten nedenleri de görmek lazım.

işte tamda bu başlığı açan keko'nun zihniyetinden ötürü tahammülsüzlük tavan yapıyor.

çünkü olmayanı olmuş gibi anlattıkça, terör örgütü ağzıyla konuştukça bu davranış biçimi ayrışmayı tetikliyor.

yani demem şudur ki kürdistan diye bişey yoktur en azından 200 yıl öncesine kadar yoktu.bu kelimeyi zırt pırt söylersen ben sana düşmanım senin ülkeni bölmek istiyorum demiş olursun e haliyle bu düşmanlığın karşılığı dostluk olmayacaktır.

kendi eğitimimi alamadım diyerek ülkenin resmi dilinin yanına başka bir dili üstelik 7 bin kelimelik hiçbir kelimeside orjinal olmayan bir dili ekleme hayallerini dillendirirsen yani bu milletin içinden başka millet çıkarma çabasında olursan e haliyle bu düşmanlığınında karşılığı dostluk olmayacaktır.

ayrıca kendi edebiyatın kendi tarihin hiç olmadı çünkü sen bir millet olmadın hiç.senin aslını kurcalayanlarında kimisi türk dedi kimisi farz.tabi ari ırk diyenlerde var.

dolayısı ile ingiliz emperyalizmin icad ettiği bir sorunun amerikan emperyalizmince devr alınmış mahsüllerisiniz sizler.kürtçülük denen etnik ırkçı davranışlar sürdükçe kürde kürtçeye tahammülsüzlükte kaçınılmaz olarak artacaktır.artıyorda zaten.çünkü nefret nefreti doğuruyor.

o yüzden birliğin ve barışın dilini konuşmadıkça kürtçe konuşsan ne olur türkçe konuşsan ne olur.sizler emperyalizmin diliye konuşuyorsunuz kürtçe konuşmuyorsunuz keko.

gerçekten kürtçe konuştuğunuz gün emin ol kimse sizlere nefret dolu gözlerle bakmayacaktır.emin ol.
bilmediğim için doğru olan öngörüdür.
allahtan konuşamıyorlar dediğim hadisedir.
eğitim dili olmadığından dolayıdır. fransız ve ingiliz nasıl kendi dilinde eğitimini alıyorsa, kürtlerde alacaktır.
birilerini rahatsız ettiği içindir. birileri bundan rahatsız oluyorsa, merak etmesinler, rahatsız olmaya devam edeceklerdir. hatta anadilde eğitim geldiğinde ki gelecek, belki onlar da bir kaç kelam öğrenirler.
bir götümüzü sikmediğiniz kaldı. onu da yapın tam olsun.
kardeşim istediğiniz yerde istediğiniz zamanda konuşun size karışan kim denilesidir.