bugün

cep telefonu ile tablet bilgisayarìn birleşmesinden ortaya çıkan melez bir tür. biz akıllı telefonları hayatımıza yeni koyduk adamlar "akıllı telefon devri bitiyor, phabletler çıkıyor" diye reklam yapıyorlar.
(bkz: sony xperia zu)
(bkz: samsung galaxy note)
akıllı telefonlarla mini tableterin arasında ekran büyüklüğüne sahip cihazlar.
esnek ekranlısını lg nin aralıkta piyasaya sürmeyi düşündüğü phablet.

http://www.teknolojioku.c...elefon-geliyor-14378.html
şöyle bir görünüme neden olur (adama dikkat):

görsel
ya fakirliktir yada görgüsüzlüktür.şöyleki fakirler bunun bir çin markalısını alıp bir çok fonksiyon gerçektirebilecek bi cihaza sahip olur. filmini izler, mini oyunlarını oynar, sosyal medyayı takip eder.konuşurken de kafasına tava yapıştırmış görünme riskini göze alır.
daha parası olan insanlar için ise görgüsüzlüktür.zira senin zaten tabletin, laptopun,smart tv ve oyun konsolun var.sen niçin 6 inçlik bişey alma gereksinimi duyuyosun. pantalonunun içine bunu nasıl sığdırabiliyorsun?
tabi spesifik olarak bu aletlere ihtiyacı olup alan olabilir onlara bişey demiyorum.
(bkz: nokia lumia 1320)
(bkz: iphone 6 plus)
genelde kalın çerçeveli ve en az 5.5 inç olmalarıyla dikkat çeken akıllı telefonlardır. her ne kadar 5.0 inç phablet olmaya yetse de, phablet daha değişik bir konsepttir ve hitap ettiği kesim dardır. daha ziyade iş dünyası odaklı ürünlerdir. performans bakımından yeterli veya iyi derecededirler.
lg g2/g3, sony xperia z/z1/z2/z3,samsung galaxy s4/s5 gibi telefonlar, phablet olarak sayılmazlar.
günümüzden ve geçmişten bazı örnekler:
(bkz: samsung galaxy note)
(bkz: samsung galaxy note 2)
(bkz: samsung galaxy note 3)
(bkz: samsung galaxy note 4)
(bkz: sony xperia z ultra)
(bkz: htc one max)
(bkz: samsung galaxy mega)
(bkz: iphone 6 plus)
(bkz: lg g pro)
(bkz: lg g pro lite)
5 inç ve üzeri akıllı telefonlardır. 7 inç tabletimin en son halidir. 3g li tablete farklı bir rom yükleyip arama yapma ve sms gönderme özelliği ekledim ama telefon olarak kullanmaya utanıyorum.
(bkz: zenfone 6)