bugün

lan canım çekti gece gece ipne yumurtasıdır.
öğrencilik hayatımın besleyici yemeği, ayrıca sabah öğle akşam her zaman yenebilen joker diye tabir ettiğim yemeklerden biridir.
efsane acayip şekilde canımın çektiği, burnuma kokuları gelen enfes kahvaltılık besinidir. of ulan.
öğrencilerin sıklıkla yaptıgı yemek. doyurucu oldugu kadar ucuz da.
(bkz: açlık)
Oldukça tatmin edici bir kahvaltılık.
+9 cemaat evi itemi.
sahur için hazırladığım güzel lezzet . birazdan afiyetle mideye indireceğim .
sahurda güzel gidendir. evet.
Öğrenci işi yalapşap da yapılabilir tabi ama ben size efsane tarif vereyim...

Bir orta boy patatesi küp küp doğrayın. Mümkünse tavla zarı büyüklüğünde... bu patatesleri kestikten sonra mutlak suretle sudan geçirin ki nişastasını atsın...
suyu süzüldükten sonra patatesleri bir kaba alın, zeytinyağı, biraz kekik, tuz, arzuya göre pul biber ve mutlaka kara biber ile yarım çay kaşığından daha az zerdeçal, bir tatlı kaşığı hardal ekleyip iyice karıştırın. 10 dakika kadar beklesin... Daha sonra ısıtılmış teflon tencereye biraz tere yağı koyun, yağ eriyince orta ateşte patatesleri ekleyin. Tahta bir kaşıkla sürekli çevirin ki yağ yanmasın. Hafifçe kıtırlaştıklarında iyice çırptığınız yarım çay bardağı süt ve iki yumurtayı ekleyin.

Afiyet olsun...

Edit imla
öğrenci evleri için kısaltılmış hali:
(bkz: yumpat)
gecenin şu saatinde aç karnımı doyurmak için pişirdiğim makarna tercihinden üstün gelen öğrenci yemeği. bekar hayatı yaşamak zor.
Ben kısaca yumpat.
nam-ı diğer yumpat. öğrencinin öncelikli yemek tercihleri arasındadır.
Tarifi viriyorum.

Patatesleri kisi basi 1 pattis olmak uzere kup kup yada ince ince kus basi olmak sartiyla dograyip guzelce kavuruyorsunuz. Sonra kisi basi 1 yada 2 yimirtayi kenarda cirpip kavrulmus pattislerin uzerine dokuyorsunuz. Tercihe gore pul biber karabiber kimyon yada nane olabilir. Peynir de katabilirsiniz aksama kadar tok tutuyor.
malzemeler
3 adet orta boy patates
2 adet yumurta
3-4 çorba kaşığı sıvı yağ
baharat, tuz
patatesleri soyun, küçük küçük ve zar büyüklüğünde doğrayın. ayrı bir kasede yumurtaları çırpın, istenilen baharatları ve tuzu ilave edin. teflon tavaya sıvı yağı koyun, patatesleri ekleyerek kızartın. pembeleştikten sonra patateslerin üzerine baharatlanmış yumurtaları ekleyin ve krep şeklinde pişirin. sıcak servis yapınız.

(bkz: afiyet olsun)