bugün

(bkz: yalova Kaymakamı)

Süper güç olduğumuzdandır. 3. Dünya ülkesi olsak olmaz böyle şeyler işte.
doğal durum. maddi getirisi az olduğu için çoğu firman uğraşmak istemiyor. çünkü orjinal oyun alan kitle çok büyük değil bizim ülkemizde. para getirmeyeceğini bile bile de adamlar bu işe emek ve sermaya harcamaya yanaşmıyor.
ülkenin ekonomisine kadar dayanır bu iş şimdi bilgisayar oyunları,playstation oyunları genelde bizim ülkede fahiş fiyatlarla satılıyor doğal olarak oyuncular korsan oyunları rağbet gösteriyor bu nedenle adam kar yapmadığu ülkenin dil desteğini neden oyununa koysun.
Korsana bol bol teşviktir açık ve net.
ingilizce oyun oynamak bu işin fıtratında var.
oyunlar ingilizce öğrenmek için çok büyük bir fırsat ve çok uygun bir yoldur.

leş çeviriler ve seslendirmelerdense doğru dürüst bir ingilizce oyun oynamayı tercih ederim. öğrenme fırsatıdır ingilzce oyun. özellikle rpg ve mmorpg türleri.

onun dışında adamların türkçe desteği sağlamaları için geçerli bir sebep ya da argüman yoktur. bazen daha varlığını bile yeni duyduğum ülkelerin dil seçeneklerini görünce "türkiye bu işin neresinde" diye düşünmüyor değilim.
kardeşim bu ülkede oyuncuların sayısı 100 kişi olsun.

bunlardan 75 tanesi, qnq mal mısın aq oyuna para mı verilir xd ben torentten çekiyom aqq hehehehe. gel qnq torentten pes çektim ataq evde qnq spacele şut çekcen qnq zaaa

20 tanesi, aq 250 liraya oyun mu olur, dur şunu amazondan getirteyim ben ucuza gelsin veya amazondan gelmesi uzun sürer şimdi gittigidiyordan 130'a kapatırım- ki ben bu gruba giriyorum. (gittigidiyordakilerde kaçak zaten)

5 tanesi, dur katkımız olsun aral'dan alayım da bizimkiler kazansın.

yani şimdi adam satışlarına baktığında diyor ki ben türkiyede oyun satamıyorum. türkiyede oyuncu yok. ki herkesi kendimiz gibi düşünmemek lazım, hakikaten belli bir gelir seviyesinin altında olanların çocukları teknolojiden uzak kalıyor. adam bilgisayarı zor alıyor zaten oyunu nasıl alsın.

böylece o kaçak aldığınız oyunlar hangi ülkeden geliyorsa onların işine yarıyor ve onlara dil desteği konuyor ve size konmuyor. haklı mı? haklı.

örneğin riot games. bedava oyun yaptı lol diye. 2009da çıktığında yoktu türkiye serverı bilmemne EU bile yoktu sanırsam. adamlar baktı ki oyunda çok türk var ve para harcıyorlar ciddi anlamda hop serverını çıkarttı. bu kadar basit

yani portekiz ve danimarka dillerinin olması çok normal, çünkü onlar türkiyeden gelişmiş ülkeler ve oyuna harcama yapıyorlar.

oyuna türkçe desteği gelmemeli diyen de k*rddür. oyuna türkçe desteği gelmeli fakat oyuna ayrı türkiyede server kurup oyuncuları ille kendi ülkesindekilerle muhattap etme zorunluluğu olmamalı.

last of us mesela türkçe. hani nerde ilk okullu last of us da. nasıl ya da? hayatımda oynadığım en zevkli ve en kaliteli oyunlardan biriydi. türkçe olduğu için hikayeyi de çok rahat kavradım.

adam lolden başka oyun oynamıyor, ben e sıportçuyum aqa bak plat 4 oldum proyum gamer'ım bak silversın sen aşağılıyorum seni bebe noob hehehehe diyip gelip burda türkçe dil desteği veren oyunları aşağılamaya kalkıyor.

bi siktir git!

edit:imla
insanı çileden çıkaran durum. Ulan geleneksel Çin dili hatta Vietnam dili bile var bizim dil yok. Bir keyfiniz vardı şu karantina süresinde resmen beynim şişti konuşmalardan. Yazıklar olsun.
Eskiden öyleydi ama son 3-5 senedir türkçeyi de ekliyorlar.
Bundan 1-2 yıl önce bağımsız bir mobil oyun yapımcısına oyunları için türkçe dil desteği hakkında yardım edebileceğimi bildiren bir mail attım. Sağ olsun adam geri dönüş yaptı ve hemen hemen cevap olarak bana fazla aktif kullanıcısı olmayan pazarlara yatırım yapmak istemediğini söyleyen boktan bir mesaj attı.

Haklıydı Adamın çoğu oyununu patlatıp androidoyun.club gibi sitelerde paylaşıyorlardı türk kullanıcılar. Adam da haliyle türkiye'den kâr elde edemeyince dil eklemek istememişti.

Demem o ki şu torrent, hile mevzuları falan bunlardan bir tanesi. Bir diğer sebepte ekonomi. insanların karnını doyurmakta zorlandığı bir ülkede gelip de 500 tl oyun koyarsan az satarsın ama aslında burada da yapımcılara sövmemek gerek çünkü adamlar her piyasaya hemen hemen aynı dolar cinsinden fiyat biçiyorlar yani oyunların fiyatı aslında normal ama ekonomi yüzünden oyunlar satın alınamıyor. Oyunlar satın alınmayıp üstüne birde hileli, korsan versiyonlar indirilince firmalarda türkiye'ye yatırım yapmıyor.

Empati yapın yani siz hiç oyunlarınızın satılmadığı, piyasanın sürekli çalkantılı olduğu dengesiz bir ülkeye yatırım yapar mıydınız? Üstüne o ülkede oyunlarınıza sürekli crack yapılsa sinirlenmez misiniz?

Ben şahsen sinirlenirim.

Yine de son dönemlerde firmalar yavaş yavaş türkiye pazarına ilgi duymaya başladı. Naughty dog oyunlarını yıllardır türkçe yapıyor last of us için özel seslendirme de yapıldı. Keza bir aralar rockstar games'in türkçe bilen tercüman arandığı haberleri söyleniyordu. Cd projekt cyberpunk için türkçe dil desteği getirdi vs.
ne kadar uyuz bir durumdur dünya üzerinde ne kadar dil varsa genelde bir çok oyunda bulunur bir tek türkçe koymazlar madem türkçe koymuyorsun sallamıyorsun bu milleti neden bu ülke'de reklam verıp oyuncu arıyorsun.umursanmadıgım yerde oyun oynamam.
amerikada ki bir kullanıcının izlediği reklam ve o reklama tıklamasıyla türkiye de ki bir kullanıcının reklamı izleyip tıklaması arasında dağlar kadar fark var. buna yakından şahit olan amatör bir mobil oyun geliştiricisi sayılırım.(şu an da oyundan bir şeyler kazandığım söylenemez.) kaldı ki bir çok ülkede oyun için uygulama içi satın alma çok normal bir şey, ama bunu türkiye için söylemek ne yazık ki zor. bizim türkler oyunlarda reklam izlemek istemezler, uygulama içi satın alım yapmak istemezler. haliyle de büyük mobil oyun şirketleri türkiye ye yatırım yapmak istemiyorlar.
Sövecekseniz geliştiricilere değil mevcut ekonomiyi bu hale getiren arkadaşlara sövün

Atıyorum adam oyun çıkarıyor mesela en basitinden bir kart oyunu olan yu-gi-oh normalde bilgisayar oyununun fiyatı 7 dolar evet sayıyla yedi yani ABD'de yaşayan biri için 7 TL gibi bir şey Türkiye'de kaç para oluyor 60 lira bilmem kaç kuruş

Haliyle adam ürünü satamayınca onun için tutup Türkçe dil bilen,seslendirme yapan,kartları tek tek Türkçeye çevirecek eleman aramıyor

Kaldı ki aynı oyun brezilya portekizcesinden, geleneksel Çinceye oradan arapça'nın çeşitli lehçelerine kadar bir dilin değişik hallerini dahi yaparken Türkçe yapmaya gerek duymuyor

Eğonomi şahane yigenim diye gezen dayı tabi böyle teknolojiyle alakası olmadığı için çok da şey etmemek lazım.
vietnamca dediğin oyunlar genellikle salt uzakdoğu pazarı için yapılan online pay to win oyunlardır. O oyunların bazılarında ingilizce seçeneği bile yok.