bugün

yazarların oy vermeyi düşündükleri partilerden beklediği vaatlerdir.

bir partinin benim oyumu alması için, şu vaatleri eksiksiz bir şekilde vermesi, hatta notere tasdik ettirmesi gerekir.
aşağıdaki vaatlerin asgari yüzde 75'ini taahhüt eden partiye oyumu verebilirim.

►suriyeli, afgan, ıraklı vb mülteciler derhal sınırdışı edilecek.

►andımız yeniden okutulacak.

►parlamenter sisteme geri dönülecek.

►siyasi partiler yasası ve partilerin delege sistemleri değiştirilecek, siyasi partiler tek adam hükümranlığından kurtarılacak.

►devlet şeffaflaşacak, kamu deneticiliğini halk jurileri yapacak.

►erkler ayrılığı tesis edilecek. yargı tam bağımsız olacak, adalet bakanlığı kaldırılacak.

►milli eğitim müfredatı bilimselleşecek, atatürk ilke ve inkılapları yeniden müfredata girecek, ders saatleri arttırılacak.

►yap işlet devret projelerinin sözleşmeleri yeniden yapılandırılacak.

►medya tam bağımsız olacak. geçmiş dönemde yandaşlık yapmış gazeteci ve televizyoncuların gazetelerde yazmaları, yorumculuk yapmaları yasaklanacak.

►savunma sanayi hamlelerinde hız kesilmeyecek, savunma sanayi koşulsuz şartsız desteklenecek.

►her türlü tarım ürünü ithalatı yasaklanacak, stratejik tarım ürünlerine devlet desteği getirilecek, tarımsal üretimde verimin arttırılması için israil'deki kibbutz sistemi kurulacak, her köy bir anonim şirket haline getirilecek.

►orman statüsünü kaybetmiş alanlar ivedilikle ağaçlandırılacak. orman alanlarında verilmiş bütün maden ruhsatları iptal edilecek. ayrıca yaban hayvan av ihaleleri iptal edilecek ve yaban hayvan avcılığı tamamen yasaklanacak.

►türkiye cumhuriyeti sahillerinde işgal altındaki bölgeler temizlenecek, geçmiş dönemde sit alanı olan bölgelerde statü değişikliği yapılarak oluşturulan yapılaşmalar imha edilecek.

►son 20 yıllık dönemde tc vatandaşlığı verilen kişilerin vatandaşlıkları ve oturma izinleri iptal edilecek, bu kişilerin vatandaşlık ve oturma izinleri yeniden ele alınacak.

►ülke genelinde her türlü tarikat, cemaat faaliyetleri yasaklanacak. tarikatlara ait mülk ve taşınmazlar diyanet işleri başkanlığına devredilecek, şeyh, şıh, gavs, kanaat önderi vb şarlatanlar hakkında cumhuriyet savcılıkları soruşturma başlatacak ve bu kişiler yargılanacak.

►her türlü din ve mezhep ayrılıkları sona erdirilecek.

►1982 yılı sonrası siyaset yapan siyasetçiler hakkındaki iddialarda zaman aşımı kavramı kaldırılacak ve bu siyasetçiler hakkındaki iddialar için soruşturmalar açılıp yargılama yapılabilecek.

►son 20 yıllık dönemde kamu bankalarından 1 milyon dolar ve üzeri kredi alanlar ve bu kredileri onaylayanlar hakkında soruşturma başlatılacak.

►tank palet fabrikası kamulaştırılacak.

►sayıştay'ın varlık fonu dahilindeki kamu kurum ve kuruluşlarını denetlemesi sağlanacak, varlık fonu tasfiye edilecek ve varlık fonu bünyesindeki bu kuruluşların geçmiş dönem incelemeleri sayıştay tarafından yapılacak ve raporlanacak.

►kuzey kıbrıs türk cumhuriyetine aksaz deniz üssü büyüklüğünde bir deniz üssü ve bir de hava üssü inşa edilecek.

►türk silahlı kuvvetleri kuzey ırak'ta amedi-selaziye yolunu kontrol edecek, burada bamerni, barzan ve soran'da tugay büyüklüğünde 3 üs bölgesi oluşturulacak.

►afrin, el bab, cerablus'taki statümüz aynen korunacak.

►tsk iç hizmet kanunu yeniden düzenlenecek ve değiştirilmiş 35. madde yeniden yürürlüğe girecek.

►askeri lise ve harp okulları yeniden açılacak.

►kamu personel alımlarında mülakat sistemi kaldırılacak.

►emeklilik yaşı; erkeklerde 55 yaş-25 sene, kadınlarda 50 yaş-20 sene olacak.

►lozan antlaşması hükümleri gereğince, ege denizinde yunanistan işgali altında bulunan; koyun adası, eşek adası, bulamaç adası, keçi adası, sakarcılar adası, nergizcik adası, marathi adası ve kalolimnos adaları yeniden türkiye cumhuriyeti sınırlarına dahil edilecek.

►kamu çalışanlarının tamamı sözleşmeli personel yapılacak ve kamu çalışanları için puanlama sistemi getirilecek. verim alınamayan kamu çalışanlarının iş akdi sona erdirilecek, devletin hantal yapısının ve kamu kuruluşlarının bir çiftlik haline dönmesinin önüne geçilecek. ilk 3 sene kamu personeli alımı yapılmayacak.

►geçmiş sönemde satılan şeker fabrikaları, etimaden, demir çelik ve petrokimya endüstrisi kuruluşları kamulaştırılacak.

►toplu konut idaresi tarafından yapılacak projelerle uzun vadeli ödemelerle yaş sıralamasına göre bütün vatandaşlar (her aileye 1 adet) ev sahibi yapılacak. bunun için geçmiş dönemde elde edilen haksız kazançlardan finansman sağlanacak.

►18 yaş altı çocuklar için devlet her ay;
0-7 yaş: 300 tl
7-12 yaş: 400 tl
12-15 yaş: 500 tl
15-18 yaş: 600 tl

ödeme yapacak.

►tüm özel eğitim kurumları kamulaştırılacak, özel eğitim kurumlarının personeli sözleşmeli kamu personeli yapılacak, eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak.

►üniversite sayısı 100'e düşürülecek. saçma sapan iş garantisi olmayan tüm bölümler kapatılacak, üniversite kazanan öğrencilerin tüm masrafları devlet tarafından karşılanacak.

►çocuk esirgeme kurumlarında yetişen gençler meslek sahibi olup hayatlarını kazanıncaya kadar kurumdan ilişiği kesilmeyecek, her biri meslek sahibi yapılacak.

►tüm özel sağlık kuruluşları kamulaştırılacak, özel sağlık kuruluşlarının personeli sözleşmeli kamu personeli yapılacak, sağlık hizmetlerinin tamamı her vatandaşımız için ücretiz hale getirilecek. bunun için geçmiş dönemde elde edilen haksız kazançlardan finansman sağlanacak.

►hıfzısıhha enstitüsü yeniden açılacak, ssk ilaç fabrikası yeniden faaliyete geçirilecek, ayrıca sağlık bakanlığı bünyesinde bir adet ilaç fabrikası kurulacak.

►her organize sanayi bölgesinde 500'er öğrenci kapasiteli meslek yüksek okulları ve meslek liseleri açılacak. piyasanın talep ettiği kalifiye teknik eleman problemi çözüme kavuşacak.

►istanbul sözleşmesi yeniden yürürlüğe girecek.

►aile planlamasına önem verilecek, bir ailenin en fazla 2 çocuk sahibi olması teşvik edilecek, çocukları için eğitim ve birikim fonu yatırımı yapmayan ailelere yaptırım uygulanacak, 2'den fazla çocuk sahibi olan ailelere ek ağır vergiler getirilecek.

►demiryolu taşımacılığı yaygınlaştırılacak, kamu kaynakları ile bir adet uluslararası deniz taşımacılığı şirketi kurulacak.

►atatürk havalimanı yeniden uçuşa açılacak.

►zafer havalimanı, bayburt havalimanı gibi kamu kaynakları israf edilerek yapılmış havalimanları hava kuvvetleri komutanlığına devrolunacak.

►istanbul, izmir, mersin, samsun, gemlik, bandırma, trabzon, antalya, iskenderun, kdz ereğli limanları kamulaştırılacak.

---------------------------
önümüzdeki seçimlerde bu vaatlerin asgari yüzde 75'ini taahhüt eden parti benim oyumu alacaktır...
sadece milletvekili maaşlarını sınırlandırsın yeter. başa sadece yemek için gelmediğini anlamış oluruz.
Madem vekiller hep vatan sevdalısı görev aşkıyla yanıp tutuşuyorlar,tramp gibi başkanlık vekil maaşı verilmesin.
Vaatler olsa da yerine getirilmeyecekse ki imamoğlunun yerine getirmediği vaatleri olmuştur. E ben niye partiye oy vereyim ki. Ben partisiz bir vatandaş olarak hiçbir partiye oy vermeyi düşünmüyorum. Hangi parti kazanırsa kazanır. Tabii ki ülkemizin gelişecekse gelişecek olması çok güzel.
-Milletvekili maaşları kaldırılsın.
-Devlet menfaatini ilgilendiren silahlı konular dışında tam şeffaflık.
-Kontrollü devletçi ekonomik politikaya dönüş.
-tam liyakat.
-kamusal yerlerin makam aracı ve makam odası gibi harcamaları kısılsın.
-kuvvetler ayrılığı güçlü bir şekilde sağlansın.
-parlamenter sisteme geri dönülsün.
-kyk kredisi sistemi tamamen kaldırılıp, tamamen burslu sisteme dönülsün.
gazetenin yanında pringles dağıtması değildir.
Siyasetten beklentilere baktım.
Çocuksu bir naiflik var.
Bol miktarda faşizm var.
Bol miktarda modası geçmiş devletçilik saçmalığı var.
Yaşlı yazar bunlar herhalde.
Arkadaşlar benim beklentim bolluk refah huzur özgürlük demokrasi.
Bol para oldun.Devlet küçülsün ki rant dağıtmasın.
sözlükteki ergenleri kerhaneye götürsünler mesela. çok azdılar ipneler !..
Ay'a gidilecek olması.

Malumunuz, Mars yolculuğu ve Mars gezegeninde koloni kurmak için ay çok önemlidir.
Ay bir tür ikmal deposu gibi kullanılabilir.

Mars gezegenine koloni kurup tarım yaparsak Böylelikle ucuz patates yiyebiliriz.
Ülke sanki irlanda'da patates yokluğunda yaşanan Gorta Mór - Drochshaol (milyonlarca insanın ölümüne göç etmesine ve dillerinin bile değişmesine neden olan büyük kıtlık) gibi bir durumda ve hükümet halka patates dağıtmak zorunda kalıyor.

Evet, ay'a gidersek muhalefet yüzünden hıyar kuyruğunda bekleyen halkımız olmaz.
Açları da muhalefet doyurmak zorunda kalmaz.
Ne kadar vaat varsa alayının a ve q...bize vaat eden hayal satan kokuşmuş siyesetçiler değil peşinden gidilecek dava insanları lazım...
Tengir budun kardeşim herşeyi yazmış
Ben de geri kalanları söyleyeceğim.

1-sümerbank yeniden açılarak okulların üniformalarını üretecek ve ücretsiz verecek. sümerbank, tekstile dair her şeyin üretimini yapacak.

2-devlet, milli eğitim bakanlığı bünyesinde yayınevleri satın alacak ve tüm öğrencilerin soru bankası ihtiyacını ücretsiz karşılayacak.

3-devlet, okullarda öğrencilerin beslenme ihtiyacını ücretsiz karşılayacak ve obezite bir nebze olsa önüne geçilecek.

4-milli bayramlar stadyumlarda kutlanabilecek.

5-internet altyapısı geliştirilecek ve birçok servis sağlayıcıyla anlaşılıp altyapı iyileştirilecek.

6- trt, anadolu ajansı gibi kamuya ait olan basın- yayın kuruluşları tbmm' deki milletvekillerinden seçilecek 5' i iktidara ait 15 kişilik kurul tarafından yönetilecek ve bağımsız olacak.

7- milli ve dini bayramların olduğu aylar emekli, memur, işçi maaşlarına 450 tl ikramiye olacak.
5 li çete ile yapılan anlaşmalar iptal edilecek
Garantili köprü yol hastane havaalanı iptal edilecek
Natodan çıkılacak
Amerikan üsleri kapatılacak.
"Esrar"engiz şeyler seven bi tanıdığım gılışdarın, "500bin imza gelirse yasa çıkarırım" lafına güvenip gılışdara basacakmış.
Vaat değil, plan açıklaması.
* yabancılara toprak satışı ve vatandaşlık verilmesi yasaklanmalı .

* ordumuz libya , somali ve suriyeden çekilmeli .

kabaca bunlar . gönlümde yatanlar başka tabii ....

ırak ve suriyedeki türkmenler alındıktan sonra kürtler fıratın doğusuna ,
muratın güneyine dönecek . araplar da ülkelerine gönderilecek . böylece
problemin yüzde 90 lık kısmı biter ....

sonra ince ayarlar yapılır .
- Andımız geri getirilecek

- Askerde mesleksiz gençlere meslek öğretilecek. Askerliği bitirdiklerinde rahatça iş bulabilecekler. Gerekirse askerliğin süresi uzatılacak.

- işsizlik oranı %1'e indirilecek.

- askerler yeniden meclise girecek.

- hdp kapatılacak. Yenisinin açılmaması için gerekli önlemler alınacak.

- Fetö ve pkk ile mücadele tüm hızıyla devam edecek.

- Sigaralar eski uyarısız paketlerine geri dönecek.

- diziler en fazla 45 dakika olacak. dizi sayısı azaltılacak.

- Müge anlı, inci Ertuğrul tarzı programlar yapılmayacak. Onun yerine o saatlere öğretici programlar koyulacak.

- üniversiteye girmek zorlaşacak. Herkes üniversite mezunu olacak diye bir kaide yok. Bunun yerine mesleki öğretime ağırlık verilecek.

- tüm lüks makam araçları satılacak. En pahalı makam aracı Fiat egea olacak.

- Aksaray bir üniversiteye tahsis edilecek. Çankaya Köşkü kullanılmaya devam edecek.
Dışarıdan talimat alıp ülkenin içine etmesinler de gerisi çok önemli değil.
Yalayarak, hakksız bir yere gelmiş kim varsa, suan yalayan ne kadar gazetecimcisi kisiler, haksizlık yolsuzluk adam kayırma bulunduğu mevkiyi çıkari icin kullanan vekil, bakan kim varsa hepsini ama hepsi bu millete hesap versin. Daha uzatirdim ama heralde az çok belli oldu istedigim vaatler. Isim isim yazmaya kalksak 2-3 entry eder heralde. Son olarak suana kadar yalayanlar arasında yavaştan donmeye başlayanlar var özellikle ilk onlardan başlansın adalet.
Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması.
Milletvekillerine asgari ücret.
Makam araçlarında ikinci el şartı.
Vekillere hediye limitinin 1000 lira ile sınırlı kalması.

Bunları yapsınlar, gerisini milletvekilleri halleder, vatan yerine kendi ceplerini düşünemediklerinde hizmet için oraya geldiklerini hatırlarlar.