bugün

genel olarak ikinci el araba almayı düşünenlere şu markanın şu modelinin şöyle özelliği var böyle güzelliği var ama şurasında da şöyle bir sorunu var şeklinde edilen nasihatlar topluluğu. (bkz: anlayın mesajı yapın yorumu) * *
edit: parayı yıldızın içine yazdık be kardeşim. çaktırmayın işte.
edit 2: 2005 ford focus sw var o fiyata. *
soran kişiye göre yapılacak tavsiyelerin de değişeceği sorudur.
''mesela ben ortaköye giderim.'', ''benzin nedir lan benim için heheyt'', ''olum bir kız düşüriyim yeter.'' vb. düşüncelerde ise alıcı kişi 2.el bmw z3 tavsiye edilir.*
ya da
''ayağımızı yeren kessin yeter.'', ''benzin çok pahalı 6 silindir değil 4 silindirli bir araç istiyorum.'' der ise alıı kişi 2000 yada 2001 model honda civic önerilir.( babamın 2001 model bir hondası vardı. 8 sene kullandık. motorundan ne bir 'tık' ne de bir 'tük' sesi gelmedi. performansı süperdir. 115 beygire sahiptir. şu an babamla ortak kullandığımız araba 2009 honda civic. ama sorarsanız ben eski 2001'i hiç sattırmazdım. tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki şuan elimde 100bin lira dahi olsa gider 2001 honda civic alırım.)
bonus olarak:
''yeri geldimi delirsin, yeri geldi mi efendi aile arabası olsun, süperman kibin.'' diyorsa alıcı kişi bu sefer golf, 206, megane tavsiyemdir.
(bkz: aston martin) sen paradan haber ver.

http://www.car-tr.com/wp/...on-Martin-DBS-JBCR_05.jpg
(bkz: volvo)
(bkz: alfa romeo)
(bkz: bmw)
audi olsun çamurdan olsun diyerekten audi diyorum.
(bkz: paylaşım için teşekkürler)
(bkz: emeğe saygı)
(bkz: +REP)
az arıza, ucuz-orta yedek parça, uzun yıllar kullanma avantajı, yol tutuş ve sürüş keyfi açısından olumlu bir şeyler tercih etmelisin. *
böyle testlerle karşılaştırmalarla işin içinden çıkılmaz..

bence gidersin arabayı görürsün, olay budur dersin..arabanın özellikleri falan önemli de o özellikler sana arabayı aldırtmaz. en başta arabayı görüp sevmen gerek..

ben şahsen ford focus sürüyorum ve arabadan son derece memnunum. biraz çok yakıyordu taktım tüpü çözdüm sorunu..

ps: japon arabaları mantık arabalarıdır sorun çıkarmazlar, az yakarlar.. ama ruhsuzdurlar..arabayı batıdan almakta fayda var..
türkiye şartları düşünüldüğü vakit;
yedek parçası ucuz ve bol olsun, fiyatı makul, vergisi az olsun derseniz *: fiatın, renaultnun, fordun, toyota'nın 1400'lükleri ile 1600'lükleri en uygunudur. dizel motor olursa çok iyi olur, olmadı sıralı otogaz taktırın gitsin.
bmw imiş, audi imiş, aston martin imiş... lan siz nerede yaşıyonuz aq?
her ne kadar hakkında türlü şehir efsaneleri olsa da tasarımlarıyla her daim bir adım önde olan marka peugeot.ceo su fln degilim ancak üç yıldır okul sebebiyle trabzon şartlarında kullanıyorum hiç problem çıkarmadı diyebilirim.şehir efsanesi kanısına nasıl vardıgımı merak edenler için geçenlerde forumun birinde okudugum müthiş yorumu aktarmak istiyorum

"arkadaşlar autoda sol ayakla frene bastınız mı hiç?araba yerinde kitleniyo sağ aykla basınca normal fren yapıyo araç bunun nasıl farkına varıyo hala anlayamadım acaba sol ayakta kitleme olayı niçin bilen var mı?" *

bu müthiş yorumu yazan arkadaşa sorulacak milyon dolarlık soru şu aslında, ehliyet ya da beyin var mı?

şıklıgı ve tasarımdaki taciz edici bakışları devam ettigi sürece

(bkz: peugeot)
ama pejoların naif arabalar olması sebebiyle bizdeki tangırtılı yol şartlarına pek uygun olmadığı söyleniyor. anadolunun yaşadığım köşelerinde asfaltımsı stablize yollar hala çoğunlukta. bir de bendeki murat 131'in frenine sol ayakla basınca kitleme yapmıyor. sadece motor istop ediyor. demek ki neymiş, tofaş bile pejodan daha sağlıklıymış. *
alman ya da japon arabalarının her hangi biri olabilir diyeceğimiz tavsiyelerdir.

fransız ve amerikan asla tavsiye edilmez, kore tayvan rus bilmemne hiç saymıyorum bile.

ille de tipi hoşuna giderse italyan olabilir, ama alfa romeo olmak kaydı ile.

ilk 3 tavsiyesi.

(bkz: honda)

(bkz: volkswagen)

(bkz: toyota)
ben uçarım parada var diyorsan araba ferrari f 430 dur. ama dikkat li ol spider olanı değil. o çok para usta başka ne var dersen porsche 911 turbo da iyi bir seçim olur. aynı güçte olmasada görünümü turbo görünümlü olsun diyorsan 911 carrera 4s alınabilir. en üst segment bunlardı ama aynı hevesi sana verebilecek diğer cihazlarda mevcut bmw m3 en başında gelir. bmw m3 alırken aklına girecek olan dahili ve harici sana onu alacağına m5 al diyen arkadaşların olacaktır. kulak asma sakın m3 ile yaptığın hiç bir şeyi bir m5 te yapamassın. ohoo usta sen uçtun dediğini duyar gibiyim o yüzden hemen bir alt segment e geçiyorum honda civic type-r al bu arabaya bin. tepe tepe bin hemde. yok dersen yine honda dan s 2000 i alabilirsin. ama s 2000 e binebilmen için binek olan 2. bir araca daha sahip olman lazım ziraa s 2000 iki kişilik gibi gözüksede araba tek kişilik yandaki koltuk süs gibi haberin olsun. bunların hepsine yok dersen Golf alabilirsin şimdi sana golf GTI i anlatmama gerek yok yeni kasalarında 300 ibre var ama gerek yok bunu alacağına yukarıda yazdıklarımdan birini alırsın. sen daha çok tsi olanlara bak. yinemi yok? yinemi beğenmedin? peki. sana bir kaçtane dizel ama benzinliden daha iyi olan araba söyliyeyim ozaman. 1. sıradki tercihin kesinlikle ve kesinlikle peugeot 307 hdi olmalı. dizel dir odur bu dur deme. 106 gti ile aynı gidiyor tork farkından dolayı, ama sakın 90 beygir olanını alma 110 beygir olan versiyonları dizel olmasına rağmen performans canavarı. en son tercihin opel olsun. opel corsa nın yeni kasa ve dizelleri iyi denendi. bana soracak olursa yukarıdakilerin hepsi iyi araba ama içlerinden en memnun kaldığımız bmw m3. gözü kapalı alınacak araba.

(bkz: ne yazdım lan)
yardımsever insanların yaptığı tavsiyelerdir.

15 bin lira gibi bir bütçesi olan insanın ekonomiye önem vereceği düşünülürse 2005 model bir ford fiesta tavsiye edilebilir. tdci* motor seçeneği ile fazlasıyla yakıt tasarrufu, hem şehir içi hem şehir dışında sağlanabilir. üstelik sağlamı bulunur~~
her ne kadar sevmesem de toyotadır hacım. ikinci el değerleri uçmaktadır. onu geçtim bu devirde prim yapan başka otomobil görmedim. he bir de volkswagen de aynen böyledir.
kaliteli malzemeler, kaliteli yürüyen aksam, ruhlu sürüş, kendine has karakter ve uygun fiyat özelliklerine göre tavsiyelerim: opel, audi, mercedes, toyota, lexus.
Ferrari enzo.
opel. astra, insignia.
lincoln limuzin. kankilerle şampanya keyfi bir harika ama çok uzun heryere girmiyor. tercih sizin.
Orta segment ve görece olarak tutulan markalar için konuşmak gerekirse;

Renault dışında Fransız markalarına para yığmayın.
Renault'a da ederi kadar.
Renault neden hariç, çok mu kaliteli? Hayır. Ama gereksiz oyuncağı az, daha derli toplu ve servis ağı Türkiye'de çok geniş. Diğer Fransızlardan sağlam değil belki ama daha sorunsuz, daha az baş ağrıtacak bir marka.

Mesela Peugeot 3008, 5008 çok revaçta idi bir dönem.
Parladı ve kısa sürede söndü diğer Peugeot modelleri gibi.

Orta segmentin lideri net Volkswagen ve onun en büyük rakibi ford'dur.
Volkswagen konforludur, rahattır ama Ford'un aksine her kullanıma gelmez.

Ford görece olarak iyi bir konfor, yol kontrolü vermesinin yanısıra hemen her yola gelebildiği için tercih sebebi olabilir. Ve ürün gamı her yaşa hitap edebilmektedir. Sağlamlık, sorunsuzluk, her yol ve kullanıma gelmesiyle Toyota ile birlikte öne çıkmakta.

Toyota yine Ford gibi görece konforlu ve çoğu yola gelebilir.
Ancak Ford'a kıyasla her yaş grubuna hitap edememektedir. Dezavantajı olarak sayılabilir.

Opel'in de Peugeot gibi Fransız grubundan pek farkı yok.

Hyundai Ford ve Toyota kadar sağlam olmasa da sorunsuz denebilecek f/p markasıdır.

Fiat'a pek yorum yapamayacağım.
Renault'nun en yakın rakibi iken son birkaç senede Renault ile Dacia arasında bir yere konumlandırdı kendisini maalesef.

Seat Skoda da Fransızlardan çok kaliteli olmamakla birlikte bu ikili arasında Skoda seat'tan hitap ettiği grup nedeniyle daha kalitelidir diyebiliriz. Seat ucuza, görece olarak spor tasarımı amaç edinmekte Şu an.

Kendi adıma konuşmam gerekirse;
1- Ford, 2- Volkswagen, 3- Toyota, 4- Renault / Opel, 6- Citroen / Peugeot / Skoda, 9- seat, 10- Fiat.
renault.

yedek parçası ucuz, motorları kaliteli, elden çıkartması kolay, yakıt emisyonu hesaplı.
en üst segment değilse markaların çok bir farklı yok teknoloji olarak.
artık dış dizayn ve iç dizayn gibi şeyler ön plana çıkmaya başladı.
teknoloji standart bir seviyeye geldi.
alacağınız aracı rakibi ile kıyasladığınızda çok benzer olacağını göreceksiniz.
hatta bir çok marka ortak üretime geçti, aynı fabrikada başka etiketler ile ve ufak dizayn farkları ile sunulan araçlar var artık.
Mitsubishi candır.
Pejo 508.
araba deyince akla gelecek yek marka.

görsel