bugün

google nin çok gerisinde kaldılar. yıllardır her boku deniyorlar geçmek için ama nafile. bir kere kaptırdılar ipin ucunu google. şimdi sabaha kadar browser yenile, arama motorunu masaüstüne koy. olmuyor olduramıyorlar olmayacak.
Microsoft, kullanıcının Windows'unu korsan yöntemle etkinleştirdi

görsel

https://www.donanimhaber....mle-etkinlestirdi--161667
2022 yılında 203.07 milyar dolar ciro, 84.76 milyar dolar kar yapmış şirket.
geçen yılın ekim-aralık döneminde net kar ve gelirini arttırmış şirket.

şirketin net karı, geçen yılın ekim-aralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 18.8 milyar dolara yükseldi. Firmanın net karı bir önceki yılın aynı döneminde 15.5 milyar dolar olmuştu.
türkiye ekonomisinin 2 katı piyasa değerine sahip şirket.
7.5 milyara Bethesda'yı aldıktan sonra 70 milyar dolara da Activision Blizzard'ı aldılar. Tekel olmaya başladılar. Sony'nin işi zor. Gamepass aboneleri yaşadı. Yakında Electronic Arts ve Take Two'yu da alırlarsa şaşırmam.
Microsoft'tan 'Çin, iran, Kuzey Kore, Türkiye yönetimlerine bağlı bilgisayar korsanları' uyarısı
--spoiler--
ABD'li yazılım devi, Java altyapısını benimseyen Log4j 2 adlı yazılımdaki güvenlik açığından 'Çin, iran, Kuzey Kore ve Türkiye hükümetleriyle bağlantılı bilgisayar korsanlarının yararlandığı' iddiasıyla dünya çapında uyarıda bulundu.
https://bit.ly/3dYBTyc
--spoiler--
kesinlikle yanlış bir durumdur.

ha google chrome boş beleş bir tarayıcı, o ayrı.
milyonlarca Windows PC kullanıcısını Google Chrome'u kullanmayı derhal bırakmayı ve kullanıcılarının Edge tarayıcısını kullanmasını isteyen şirket.
https://www.sozcu.com.tr/...llanmayi-birakin-6806064/
biran önce windows 10 sürümüne dönmesi gereken şirket.
2 trilyon 490 milyar dolar ile dünyanın en değerli şirketi unvanını tekrar apple dan geri aldı.

görsel
Microsoft ile bu ünvanın eski sahibi Apple’ın son 20 yıldaki karşılaşmasını grafikte görebilirsiniz.
Microsoft 2000’li yılların başında 500 milyar dolara yakın bir pazar değerine sahipken Apple Microsoft’un neredeyse %1’i kadar bir değere sahipti.
2004 yılında ivme kazanmaya başlayan Apple, Microsoft’u ilk defa 2010 yılında yakalayabildi.
O günden beri tahtı sadece bir yıllığına, 2018 yılında Microsoft’a kaptıran şirket, bu yıl ünvanı en büyük rakibine tekrar teslim etmiş oldu.
Ben bir gözün bu kadar yapmacık olabileceğini düşünmemiştim. Tek duraksadığım yer.
teknoloji şirketinin yaptığı paylaşıma bak.
puhahaha. aynen herşey komplo teorisi.

görsel
cirosu ikinci çeyrekte 43.08 milyar dolara çıkmış şirket.
görsel
microsoft isviçre de çalışan maxime rastello isimli şahıs izmir depreminde ölen insanlar için alay etmiştir sosyal medyadan.

bakalım microsoft onu işten atacak mı?
işletim sistemlerini sadece flash belleğe ubuntu veya fedora atmak için kullandığım firma.
dün tam bir şerefsizlik yapmış firmadır.
''microsoft flight simulator''* isimli oyun, steam'den geri iade edilemesin diye indirmesi sadece oyun açıkken yapılabilmektedir.
türkiye fiyatı 360 lira'dır. az değil, bilgisayarı kaldıramayanlara yazık olmuştur...
avrupa ve abd fiyatı da düşük değil, 60 dolar.
piyasa değeri 1.39 trilyon dolara ulaşıp yeniden dünyanın en değerli şirketi olmuştur.
görsel
windows 10 işletim sistemi ile harddisklerin sonunu getirmiştir, ssd olmadan kullanmak işkencedir. yerleşik linux çekirdeği kullanmasına rağmen birçok performans sorunu ve mavi ekran hatalarına sebep olmuştur. ayrıca güvenlik açıklarından dolayı birçok kişinin kişisel verilerinin ve işletim sistemi kodlarının dark net ağına sızdırılma vakası yaşanmıştır. mecbur kalmasam windows yerine linux kullanmayı tercih ederdim.
piyasa değeri 1 trilyon 294 milyar dolardır.
görsel
Piyasa değeri 1 trilyon dolara yaklaşmış şirket.
cuma günü piyasaların kapanışında 995 milyar dolar oldu.
yarın 1 trilyon doları görmesi çok büyük ihtimal.
Sekiro'yu Sony'den 1.5 tl pahalıya satan kazıkçı şirket.