bugün

yaş oldu 35 gözlerde sıkıntılar çıkmaya başladı astigmat olduğu söylendi gözlük verdi kafada ufak olunca gözlükte yakışmıyor lens alayım diyorum kullanımı nasıl arkadaşlar ve tavsiye edeceğiniz bir lens markası var mı ?

internetten araştırmamda burayı buldum ama https://lensoptikal.com/ sizden de fikir almak istiyorum.a
lens kullanmak hem zor hemde çok güzel bir olay lens sussuz hayat geçmez.
Bir çeşit protezdir. Gözlüğe kıyasla meşakatlidir, estetiktir ve görüntü kalitesi de gözlükten iyidir.
Daha önce Air optix hydraglyde ve acuvue oasys transitions kullandım. Şu anda da soflens 59 kullanıyorum ve 1 haftadır gözlerimden çıkarmadım ne batma ne de kuruluk oldu. Lensi Takmadan önce eller yıkanmalı ve kıl tüy kalmamalı çünkü taktıktan sonra gözlerinizi yakar kıpkırmızı olur. Lens solüsyonunda kıl tüy kalmamalı lense yapışır rahatsız eder. Lensle uyuduysanız sabah kalktığınızda kuruyup göz kapağınızın üstüne, yanına kaçma ihtimali var böyle bir şey olursa aynadan bakarak çıkarın tekrar takın sorun olmaz. iyi kullanırsanız 2 paket sizi 1 seneden fazla götürür. Lense alışan bir daha gözlük kullanmaz. Daha önce gözlükte kullanmıştım ama tonla problem çıkartıyor örnek vermem gerekirse:
-Gözlükte camına ter damlayabilir ve onunla uğraşırsınız lenste olmaz
-Gözlükte düşme ihtimali var lenste gözünüzle oynarsanız kayabilir.
- Kirpikleriniz uzunsa gözlüğün camına değer rahatsız eder.
- Gözlükte çizilme ve toz hareleri sizi rahatsız eder silmeye çalışırsanız yine leke kalma ihtimali var lenste böyle bir şey yok
- Paintball türevi maske içeren oyunlarda gözlük kullanamassınız ve oyundan zevk alamassınız daha önce başıma geldi.
Kontakt (dereceli, görme bozukluğunu düzelten) ve kozmetik (renkli) lensler olarak ikiye ayrılan obje. Elektronik alet kullanımına bağlı göz yorgunluğu sonucu ortaya çıkan görme bozukluğum yüzünden bir gün mercek kullanmak zorunda kalırsam; tercihim yeşil ela kontakt lensten yana olacaktır.
Lenslerde ela ve yeşil tonları, mavinin aksine daha doğal bir görünüm sağlar.
Takmanın çokta güzel olmadığı, hatta gözlere zarar verdiği cisim.
Bizim zamanımızda çocukken gözlük takanlarla dalga geçerlerdi.iste o dalga geçilen çocuklardan biriydim.Optik, dört göz gibi lafları duyup,kavga etmekle geçti çocukluğum.

Ergenlik caglarimda lisede lens kullanmaya başladım bu sefer de kalın çerçeveli siyah gözlükler moda oldu şansıma tüküreyim.

Neyi toparlamaya çalıştıysak hep terse yatırdı hayat.
3 yıllık tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki hijyenik kullanımda gözlüğünü aratmayacak, hayat kaliteni yükseltecektir. özellikle gözlüğün dezavantajları (çizilme, buğulanma, göz kenarlarımda oluşan çukurluk vs.) sebebiyle geçmiştim kontakt lense. iyi ki geçmişim diyorum.

iki gözümün derecesi de aynı olduğu için iki ayrı kutu alma derdinden de muafım.

kendimce tavsiyede bulunayım ;

lenste air optix ve acuvue kullanmış biri olarak acuvue oasys’in daha rahat ve oksijen geçirgenliğinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirim.

ha bir de solüsyonu hafife almayın zira nemlilik süresini ve konforu sağlayamada lensin markası kadar önemlidir. renu , biotrue, opti-free solüsyonlarını kullandım ama bana göre en iyisi “biotrue” dur.
Ciba firmasının focus night&day marka lensi gece gözde kalabilir. Anasının nikahı fiyatı var ama sıkıntısız uyunur. Yapışmaz. Kurumaz.

Paranız varsa kullanın zira paranın satın alabileceği en kaliteli lens.
göz kusurunu gidermek için kullanılan aparatlar için (bkz: kontakt lens)
fotoğrafçının göz bebeğidir.
diyafram ayarına (f1.4, f1.8, f2.8 vs.), yapı mimarisine (balık gözü, makro vs.) ve kalitesine göre değişir.
asıl amacı renk değiştirmek değil, göz kusurunu gidermek olan hede. renkli olanlar yüzünden ele ayağa düştü o da ayrı mesele.
renkli olanını icat edenin allah belasını versin. sırf bunun mucidi yüzünden sürekli gözlerin lens mi? sorusuna muhattap olup genetik kodlarına hakaret yer mi insan? ha bir de bunu takınca kızlar kendini über güzel falan sanıyor. bir kürek bokun kahverengisi ile laciverti arasındaki tek fark rengidir halbuki.
Kontakt lens adı üzerinde göze temas eden silikon içerikli bir nesne olduğu için size söylenen süreler haricinde kullanmak göz sağlığınız açısından hayati önem taşır.

Lens kullanımının en sağlıklı koşullarda kullansanız bile belli bir ömrü vardır. Bu da kornea kalınlığının müsaade ettiği süredir. Aylık lensi üç ay kullanmak göze telafisi olmayan zararlar verir.

Örneğin, sağlıklı koşullarda lens kullanan birinin kornea kalınlığı 15 yıl kadar kullanım sağlayacaksa; süreye ya da lens hijyenine dikkat etmeyen kişi 5 yılda kornea kalınlığını tüketir. Gözde kalıcı kuruluk, aşırı ışık ve enfeksiyon hassasiyeti gibi sorunlar çıkar.

insan gözü vücutta nakli yapılamayan bir hatta belki de tek organdır. Tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin, günümüz teknolojisi göz arkasındaki sinirlere ya da retinaya müdahale gibi bir mevzuya izin vermiyor. Göz sizi dünyaya bağlayan en hayati organken; cildinize gösterdiğiniz özenin kat be kat fazlasını gözünüze göstermeniz, en ufak bir konuda bile asla riske etmemeniz gerekir.

Edit: size bilimsel tavsiye haram. Canan Karatay gibi hissettim kendimi. Ne bok yerseniz yiyin.
Quaresmanın yancısı. Fenerden topçu almayın taraftarı çıldırtmayın.
Atasun optik yabancı bir firmadır. Türk optik sektörünün en büyük vampiri ve baş belasıdır. 5 yıl çalıştım.

18 yıldır optikçiyim.
Lens genel bir ifade olup renkli olanlarına kozmetik, numaralı olanlarına da kontakt dersek daha az yanlış ifade etmiş oluruz.

Bütün lenslerin süreleri vardır. Kutu açılmaksızın raf ömürleri genelde uygun saklama koşullarında 3-5 yıl; kutu açıldıktan sonra da plastik blister muhafazalı lenslerin tamamı 1-3 ay; cam şişe muhafazalı lenslerin tamamı 1 yıllıkır.

Kullanmadığınız günler de tıpkı ilaç gibi bu ömrü tüketir. Siz taksanız da takmasanız da süre işler.

Edit: numaralı lensler için sağ ve sol göz numaraları farklı ise her göz için ayrı kutu almak zorunda kalırsınız ve kullanım süresi ikiye katlar.
Göze takılan bir nesne. Evet.
En iyisi night and day olan urun.
numaralı lensler ne kadar kullanışlı ve rahatsa, renkli lensler bir o kadar itici ve sahtedir.
buğulanan gözlük camlarından illallah edenlerin ortak çözümü.

ayrıca buğu yapmayan gözlük camları var piyasada ama sakın onlara para vermeyin. asıl özellikleri buğu yapmamak değil, buğu yaptığında daha kısa sürede düzelmeleri. zamanında buğu yapmıyor diye kakalamışlardı bana da. sırf cama 150 lira vermiştim kaç sene evvel.
ilk zamanlar çok zorlayıcı olan ama sonradan 4 dakika bile sürmeden kolayca takılabilen görmeyi kolaylaştıran plastik.
şeffaf kontakt lensler ve kozmetik amaçlı renkli lensler gözün dışına uygulanır.
son fener maçından sonra lens diye birşey duymak istemiyorum.
ilk günler takip çıkarılırken zorluklar yaşansa da, alıştıktan sonra keşke daha önce kullansaydım denilen nesne.