bugün

kızına zengin bir eş bulunca hem kendi, hemde kızının hayatının garantileneceğini düşünen anne tipidir. halbuki para, mal, mülk bunlar gelip geçici şeylerdir. bugün zengin olan birisi yarın iflas edip batabilir. önemli olan kızın evleneceği kişinin iç zenginliğinin olmasıdır demek isterdim fakat iç zenginlikte gelip geçicidir. bugün size iyi davranan yarın psikolojik baskı uygulayabilir. yani konuyu özetlemek gerekirse bu hayatta hiç bir şeyin garantisi yoktur. yinede benim fikrim kızların sevdiği kişilerle evlenmesinden yanadır. bırakın da kızlar birlikte mutlu oldukları adamla evlensinler. o yüzden bu tip annelere diyeceğim tek şey: kızlarına zengin bir eş bulmak isteyen anneler, boşuna hayal kurmayın bu hayatta neyin ne olacağı belli değil. boşverin, kızıma zengin koca bulmalıyım onun hayatını garantilemeliyim diye düşünmeyin. her şeyi oluruna bırakın çünkü bu hayatta hiç bir şey kalıcı ve garantili değil.
kendi yaşamak isteyipte yaşayamadığı içinde kalmış sefil arzularını kızını kullarak yaşamış gibi olmak isteme arzusuna yönelik izlenilen bir aile politikası gibi birşey.
napsın amk dediğimiz annedir. herkes yaşadıklarıyla hareket ediyor düşünüyor eyleme geçiyor, hayatta bu da var zengin değilseniz sorun yok ha zenginseniz eğer yine sorun yok her türlü kafanız rahatlamalı. ilkinde hatunu vermezler nasılsa, ikincisinde ise para yeter size.
anneliğine 1000 değil milyonlar tane şahit isteyen annedir. kızının mutluluğunu değil, kendi çıkarını düşünüyordur.
yerden göğe kadar haklı olan annedir. kim kendi kızını fakir bir adama verip sürünmesini ister ki?
Muhtemelen yokluk görmüş annedir.
Bulunca da her hafta damadına tahin pekmez, ceviz, fındık, çikolata götüren annedir. Maksat kızla damat hiç ayrilmasın..

En iyisi üçünü üst üste koyup sikecen o olacak. Ayrıca;
(bkz: iğrençsiniz ibneler)
" iki gönül bir oldumu samanlık seyran olurmuş" derler.
(bkz: kurumsala kiralık)

Edit: çok komik lan.
bana daha çok kendine zengin damat bulmak isteyen anne gibi gelen annedir.
Kizina karsi hep ben senin iyiligin icin soyluyorum ayaklarina yatar. Ama asil derdi kendi rahatidir. Bkz firdevs yoreoglu.
türk evlerinde genelde vardır bir manukyan.
Banane ben evlenince yok öyle yağma. kızınız ne iş yapıyor diye soracağım. Yok öyle hazıra konmak.*
pezevenklik yaparsa iyi para kazanacak annedir.
Yakın zamanda oğluna zengin kız bulmak isteyen anneye dönüşmesini umut ediyorum.
haklı annedir bi evi arabası olmayan çulsuz birine kızını iye versin aq. evet..