bugün

türkiye topraklarında soyları yetiştiği halde "kürdüm ben, hepinizi skerim!" triplerine girdiği sürece, nefret edeceğim insan grubudur. hatta "kürde kadar komünist" lafı vardır ki, yani türk olduğum için değil, insanlık adına nefret ederim bu kürtlerden manasında.

bak kardeşim, niye ayrımına varamıyorsun? derdim kürt olman değil. o kadar ayrımcı olsam zenciyi de sevmem mna koyim, en belirgin ırk farklılığı. ama hayır, hepsi eşittir gözümde, farkındayım kendi isteğiyle zenci olmadı adam. ha olduysa bile, kendi isteğiyle, bana ne? sen de öylesin. kürt doğdun, kürtlerin de bir halk, ırk olduğunu düşünürsek; eyvallah, benim sana sataşmaya, saldırmaya hakkım yok.

fekat...

türkler orta asya'da yaşamış, akabinde anadolu'ya gelmiş. şöyle bir bak. tarih boyunca türklerin yaşadığı bir karış toprakta yerin yok senin, yurdun orası değil. iran-ırak bölgesindesin, ki burası türklerin en fazla fethettiği bir yer olmuştur; iran, ırak hiçbir zaman türk yurdu olmamıştır, olmasındır da. orası sizin çünkü. yeriniz yurdunuz orası, sizin vatanınız orası. konuştuğunuz dil oranın dili. ama ısrarla türkiye'ye gelip, utanmadan kendi devletini, bir de üstüne ayrıcalıklarını istiyorsun.

güzel kardeşim, bak senin ırkdaşlarına bir göz atalım. her pisliğin altında isimleri var. sokağın ortasında balgam atan kürt, sevgilime anneme kız kardeşime öküz gibi bakan kürt, medeniyet bilmeyen kürt. belki sen süpersin, modernsin, ama hepinizi ayrı ayrı mı inceleyeceğim lan? hayır abi, bak dedik ya; senin yurdun burası değil. sen türkiye'de mi yaşayacaksın? yaşa baba. efendi gibi, insan gibi davranacak mısın? evet. türk milletiyle didişmeden, kendini türk toprağında, türk için çalışan bir insan olarak görecek misin? evet. yani gayet güzel şeker gibi adamsın. o zaman gel hacı, seni türkten şundan bundan ayıranı eşek siksin, o kadar diyorum. ama her türlü pisliğin altında bu ırkdaşlarının adı varken, ben 15 milyonluk istanbul'da 5 milyon tane kürt görüyorsam; çoluk çocuk demeden öldüren şerefsizlerin partisine, 2 milyon oy verip de "buralar bizim olmalı" diyebiliyorsan...

allah belanı versin. almanya'daki türkleri düşün. birisi çıksın desin ki ben bu almanları istemiyorum, burası bizim toprağımız sayılır zaten aynı ırktanmışız, parti kuruyorum, alıcaz ulan buraları. sonra almanlara saldırsa, çocuğuydu kadınıydı vursa. o insana ne dersin sen?

ben de sana onu soruyorum.

bi siktir git, senin yüzünden yaşayamıyorum. biraz medeni ol, canımı ye. bütün ırklara aynı gözle bakıp da sana "siktir git" diyorsam bir sebebi vardır elbet. ha bana ırkçı diyeceksin. çarpılırsın abi. bak ne dedik, efendi ol canımızı ye. ama kusura bakma, genellerim çok pis. "türkiye cumhuriyeti"nde, türkiye aleyhine binbir türlü şerefsizlik yapan pkk soysuzlarını destekleyen köpeklere "2.200.000" oy veren "kürt" insanına, ben çıkıp da gel demem. ağız dolusu da siktir git derim.
önceki gün hain pusuyla ŞEHiT olan polis memurunun, 17 Ekim'de Facebook'ta yazdığı son mesajı şöyle:

"Vergi vermezsin, yardım alırsın. Fatura ödemezsin, bizden keserler. Cahilim dersin, öğretmeni şehit edersin. Hastayım dersin, doktoru şehit edersin. Yolumuz yok dersin, mühendisi şehit edersin. Asfaltı kazar, mayınla patlatırsın. Sıkıntın varsa, gel uzlaşalım, kardeşçe yaşayalım dersin, olmaz bu topraklar bizim diye iddia edersin. Biz bu toprakları kanla aldık, kanla veririz deriz, savaşalım deriz, pis faşist dersin. Arkamızı döndüğümüzde pusu kurarsın. Bıktık kardeş ayaklarından, Allah düşmanın bile şereflisini versin."

pkk'yı destekleyen kürtler için sanırım başka yoruma gerek yok.
atilla orta avrupaya kadar batılıların ensesinde at koştururken en büyük yardımcısı kürtlerdi. alpaslan kürtlerin yardımları sayesinde anadoluyu bizanslılardan aldı, fatih sultan mehmed in annesi kürttü, atatürk kürtlerden kurulu ordusuyla anadoluyu yunandan temizledi, hatta atanın dedeside kürttü * aslında ergenekon destanınıda kürtlerle türkler birlikte yazmıştır.. esasen türklerde kürttür..

(bkz: yersen)
(bkz: tarihi olmayan bir topluluga tarih bicmek)
bir ortadoğu ırkı.

kendilerine karşı ne bir düşmanlığım, ne de bir kinim var.

iç içe yaşıyoruz yıllardır, bize uygun gelmeyen yaşam tarzlarına katlanıyor, onlar sayesinde daha fakir bir hayat yaşıyoruz.

varsın olsun.

eğlencelidir kürtlerle bir arada yaşamak.

şöyle bir anekdotum var, daha evvel de paylaşmıştım, burada da paylaşayım;

yıl 2003...

yer istanbul'un kenar mahallelerinden birinin yakınlarında bir işletme.

işletmemiz kendi özel elektrik hattını yaptırıyor, çok geçmeden civardaki tüm kürt evleri bu elektrik hattından faydalanmaya başlıyor. haliyle işletme ihtiyacı olan elektriği randımanlı alamıyor.

bu duruma bir çözüm aranıyor ve firmamız tarafından işletmede kullanılacak voltajın 220 v değil 110 v olarak ayarlanması tavsiye ediliyor ve uygulamaya geçiliyor.

besleme hattı 110 v gerilim vermeye başlıyor. tabi bu arada bu besleme hattından hırsızlık yapan şerefsizlerin evlerindeki tüm buzdolapları, televizyon, müzik seti, çamaşır ve bulaşık makinası gibi cihazlar perte çıkıyor bunun üzerine kürt vatandaş işletmenin kapısına dayanıyor ve hesap soruyor.

"la noliy evdeki bütün aletler gidiy..."

yani hem hırsız hem yüzsüz. hem adamın elektriğini çalıyor hem bir de gelmiş hesap soruyor...

kürtlerle alakalı yazdığım birçok olumsuz örneği beğenmeyebilirsiniz. ama bu ırkın karakteristik özellikleri budur. tamamen gerçek ve yaşanmış bir olaydır.

sevgilerimle...
zorunlu tanım: bir ırktır. (hakkaten tanım da zorlandığımı söylemeliyim)

bi yaklaş hele... bir seyler söyliyecem sana...

tarihi yalamış yutmuş, oturup bu konuyu incelemiş, araştırma yapmış biri olarak değil;

80 lerde çocuk olup; senle top oynamış, saklambaç oynamış, beraber komşunun bahçesindeki eriklere dalmış, yağlı, salçalı ekmeğini paylaşmış bir çocuk olarak,

90 larda ergen olup; senle aynı okula, dershaneye gitmiş, aynı kıza aşık olup senle kavga etmiş, seni evinde misafir edip, senin evine yatılı misafirliğe gelmiş, ilk futbol maçına senle gitmiş, ilk içkisini senle içip, ilk defa senin omzuna yaslanıp o kız yüzünden ağlamış bir genç olarak,

2000 lerde adam olup; seninle beraber askerlik yapmış, iş hayatına atılmış, bu topraklarla ilgili fikirlerini senle paylaşmış, senin düşüncelerini dinlemiş bir yetişkin olarak... bir seyler söyliyecem, bir şeyler sorucam sana...

basit bir adam olarak, şu ahir ömrünün tamamına yakınını senle yan yana geçirmiş, senden bir farkı olmayan basit bir vatandaş gibi... soruyorum sana;

bu ülkede kürt kökenli, cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, bürokrat, danışman oldu mu?
oldu...

bu ülkenin en çok kazanan, dinlenen, beğenilen, baştacı edilen; sinema, tiyatro sanatçıları arasında, şarkıcıları, müzisyenleri arasında kürtler de yok mu?
var...

bu ülkede, rum, ermeni, yahudi gibi diğer azınlıkların, isteseler dahi yapamayacakları ; devlet memurluğu, polislik, askerlik gibi mesleklerde, en yüksek rütbeler de dahi kürtler yok mu?
var...

çok değil 10 küsür yıl önce, halepçe'de, saddam sivil kürt halkının üstüne kimyasal bombaları yağdırırken, o kucaklarına oturmayı pek bir sevdiğiniz medeni batı ülkeleri sinema seyreder gibi olaya seyirci kalmışken, içeriye binlerce terörist, ajan, hırsız, it, uğursuz sızacağını bilmesine rağmen, masum yüzbinleri kurtarmak adına, türkiye sınırları açıp, sizi kucaklamadı mı?
kucakladı...

sen bu ülkenin yaşayanı olarak, bu ülkenin koşullarını, ekonomik gücünü, boyunu, posunu bilen biri olarak; fakirliğin, yokluğun sadece kürtlerin yaşadığı doğuya mahsus olmadığını, senle beraber ayni döngünün içinde olan milyonlarca, karadenizli, trakyalı, egeli olduğunu bilmiyor musun?
elbette biliyorsun...

o zaman güzel kardeşim, ben sana nankörlük yapıyorsun, bu toprakların iyiliğini değil sadece kendi çıkarlarını düşünüyorsun, kurnazlık yapıp mağduru oynayarak nemalanmaya çalışıyorsun dediğimde, bana "sen faşistsin" zırvasından daha elle tutulur bir seyler söyle...

çünkü artık benim sabrım kalmadı. havaya saçacak param kalmadı. duruma iyi niyetle yaklaşıp, "vah canım kardeşim" diye seni teselli edecek optimistliğim kalmadı.

toprak mı istiyosun? ülke mi kurucan? kendi işinin başina geçip, kendin kazanıp kendin mi yiyecen? e hadi kolay gelsin. yapabiliyorsan yap... ama bu isteklerle karşima dikilip, benden anlayış, merhamet bekleme.

madem öyle;

(bkz: tak sepeti koluna herkes kendi yoluna)
doğuda zor şartlar altında yaşayan versiyonlarını bilmem ama batıdakilerin "varlık içinde yokluk" yaşadıklarına şahit olduğum, olmaya da devam edeceğim insan grubu.

her milletin, her ırkın kötü örnekleri olduğu gibi iyi örnekleri de vardır tabi. hepsi pistir, kötüdür, şöyledir böyledir diye genellemek olmaz. mesela yan komşum, yaklaşık 20-30 senedir izmir'de yaşayan, diyarbakırlı kürt bir aile. gayet eğitimliler, en azından kendilerini yetiştirmişler. her 29 ekim'de, 19 mayıs'ta, her milli bayramda bayrak asarlar pencerelerine. ama bu onların kürtçe konuşmasına engel değildir, kürtçe konuşmaları da yukarıda saydıklarımı yapmalarına engel değildir.

bu ve bunun gibi iyi örnekleri dışında çocuklarını sırf "her ay fazladan gelecek 3-5 kuruş" olarak görüp, ilerde çalıştırmak üzere dünyaya getiren zihniyete sahip olanları da ne yazık ki vardır.

şöyle ki:

çocukların geneli küçükken sabah okula gidiyor, akşam ve boş olduklarında hurdacılık yaparak ailenin geçimine katkıda bulunuyorlar, iş yapabilecek yaşa geldiklerinde, fabrikada 400-500 ytl karşılığında çocuk işçi olarak çalışıyorlar, anne ya çocuklarla beraber fabrikalarda çalışıyor, ya çöplerde plastik-kağıt vs.leri toplayıp satıyor ya da evlere gündelik temizliğe giderek aileye katkıda bulunuyor. ailenin babası da inşaat işçisi.

ailenin çocuk sayısı minimum 5. aslında bu rakam 12'yle 15 arasında da seyrediyor ama biz 5 diye alalım.

bu çocukların hepsinin bir fabrikada çalıştıklarını varsayarsak, 2500 ytl gibi bir meblağ çıkıyor karşımıza. sadece çocukların gelirlerinden oluşan bu meblağ bile türkiye'deki çoğu ailenin aylık gelirinden katbekat fazla. bunun haricinde anne ve babanın da eve ayda 500'er ytl getirdiğini düşünürsek; bir aylık gelir oluyor 3500 ytl.

merak ediyorum aylık 3500 ytl'lik gelirle neden gecekonduda yaşar insan? ya da gecekondunun tepesine çift çanak taktırmaya para bulur da neden elektriği kaçak kullanır? okullarda maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilen eğitim bursunu almaya neden son model arabalarla gelir bu insanlar?!

çocuklarını okula bile göndermez çoğu. okulda para kazanamaz çünkü çocuk. eğitime destek kampanyaları kapsamında ev ev gezen eğitim gönüllülerine de çocukları okutmamalarının nedenini evin annesi "paramız yok" diye açıklar kolunda dirseğine kadar bileziklerle.

bazıları cidden zengin olur, antalya'da çoğu otelin sahibi kürttür mesela. ya da izmir'in en güzel yerlerinin işletme hakları kürtler tarafından alınmıştır. para kazanıyor olmaları cehaletlerini almaz ama. onca malın mülkün arasında bi üniversite bitirmez ailenin çocukları, kendilerini geliştirmezler.

doğudaki sefaleti, fakirliği gösterip terör faaliyetlerini meşru gösterme çabasına girer çoğu. manisa'nın köylerinde de vardır fakirlik, rize'nin bilmemne köyü de gelişmemiştir. ama bilmezler ki manisa'nın, rize'nin, çanakkale'nin, malatya'nın köy sakinlerinin 3-5 kuruş için hainlik yapmadığını.

sonrada biz fakiriz, açız, eziliyoruz, şöyleyiz böyleyiz.

bakayım, cidden çok sevimlisiniz.
atalarımızla yıllarca kardeşçe yaşamış ve bazıları şu an kışkırtılmakta olan millet.
Kürde fırsat verme ya Rab!
Dehre sultan olmasın.
Ayağını çarık sıksın,
Asla iflah olmasın.

Vur sopayı, al ekmeği elinden,
Karnı bile doymasın.
Oğul bu çeşmeden gavur içsin, rum içsin
Kürde nasip olmasın.

Yavuz Sultan Selim... * *

edit: beni bilenler biliyor derken boş konuşmadım.
1- kanımca yavuz sultan selim bunu yazarken osmanlıya ihanet edenleri kastederek yazmıştır.
2- yine kanımca şu an pkk türkiye ye ihanet etmektedir.
3- ben de bu dizeler buraya taşırken ihanet edenleri kastettim.
4- bunları yazarken sadece ve sadece turk silahli kuvvetleri ndeki vatan haini er ve şehit cenazesindeki annelern feryatlarını içimde hissederek yazdım.
5- bu yazdıklarım olumlu olumsuz tepkilere cevap değil bir açıklamadır.
6- umarım ne demek istedigimi anlayabilirsiniz.
geçenlerde aklıma geldi. tarih mezunu olduğum için akademisyenlere kürtleri sorardık. onlar da aynen şu cevabı verirlerdi; "türklerin bir kolu olan kürtler dağlık alanlarda yaşadıkları için karlı zeminde yürüyüp de yol aldıklarında kart kurt sesi çıkarırlardı. kürt ismini oradan aldılar."

şimdi dönüp bakıyorum geriye. o gün oturduğum sıradan kalkıp da bu saçma-sapan şeyi anlatan hocanın alnına neden sol yumruğumu indirmedim ki?
sen kurttan türeyeceksin. senin kardeşin ise kart kurt sesinden. vay be tarih. koca bi yalansın lan. bu insanlara çok şey borçlusun.
Askerin polisin doğuda ne işi var der. E be medeniyetsiz, senin batıda ne işin var? Kürdistan kurulsa istanbulu, izmiri, antalyayı bırakıp gitmezsin dimi? Sen gidersen kim gasp, taciz yapar buralarda, valla özleriz.
200 yıl öncesine kadar tarihi belgelerde dahi geçmeyen;fakat son yıllarda türkiye nin içişlerine karışa karışa bir hal olan bazı ülkelerin tarihini yazdığı topluluk.selaheddin eyyübi bile eskiden türkken ardından arap;daha sonra da kürt bir sülaleden geliyor yapıldı.tarihi değiştirdiler denebilir bu bakımdan.
ortak bir megolo idea'ları olan birkaç azınlıktan biri.
ortadoğu'nun kuzeyi ile anadolu'nun güneyi ve avrupa'nın doğusu ile asya'nın batısı arasını kendine yurt edinmiş, kendine özgü kültür ve dile sahip, bir devleti olmayan ama bir çoğunun da yaşadığı devletler bünyesinde kendi halinden memnun, kimisi zulüm görmüş kimisi zulmetmiş, amerikan kışkırtmalarına maruz kalmış din kardeşini öldürmüş, yoğun baskılar sonucu dostunu düşmanını karıştırmış, kanayan ortadoğu'da ecnebinin akıttığı kana kimi ortak olmuş kimi karşı çıkmış...
islamiyetin bir bütün olduğu mezopotamya topraklarında bu bütünün kendine özgü bir parçası, bir millettir, insandır.
Yüz yıllarca kendi feodal bölgelerinde kıçlarının üstüne oturmuş topluluktur, osmanlı zamanında hiçbir savaşta önemli sayılabilecek bir rol alma ihtimalleri bile yoktur, kurtuluş savaşı döneminde de sonraki cumhuriyet döneminde de türkiyeye sürekli sorun çıkarmış * * * topluluktur. ZAten türkiye içinde nüfusları 1920 lerde toplam 500 000-1 000 000 arası olduğu bilinen bir topluluk ne kadar etkili olabilir? Günümüzde *15 milyon, -yani %25- olmalarının sebebi minimum 9 çocuk sahibi olmalarıdır, oh ne güzel, berlindeki türkler de 38 er tane çocuk yapıp almanya topraklarında hak iddia etsin o zaman.

Aynı zamanda ülke içinde en fakir bölgelerden birinde yaşayıp da ülkenin zengin kısmından ayrılmak isteyecek kadar strateji özürlü olmaları işin ayrı bir boyutudur.

Hala islamın bayraktarlığından söz ediliyor. O bayraktarlığı yapmakla övündüğünüz adamlar kadar sizi satan insan olmuş mu cahil halkım? Ümmetinizi savundunuz da elinize ne geçti? osmanlı cihat yaptı, müslüman kardeşleriniz bizi sırtımızdan vurmadı mı? allah akıl fikir versin
bazı gerizekalı insanlar yüzünden, ve sırf o insanlar gerizekalı diye durduk yere hor görülen köken. benim anlamadığım kürt bir insan bir şerefsizlik yapmışsa ki yapabilir, her insan iyi ya da kötü olabilir, bu tüm kürtlere mal ediliyor. Ama bir türk bir kötülük yaptığında bu hiç de tüm türklere mal edilmiyor ki doğru olanı da bu zaten. ilk ayrım buradan başlıyor. Terör doğuda diye tüm doğuya terörist göziyle bakan, ne olduğundan habersiz binlerce angut insan var bu ülkede.
Sokakta bira içtikleri için dayak yiyen, küpe taktıkları için dayak yiyen, topsakal bıraktıkları iiçin dayak yiyen, en kötüsü doğduğu yer yüzünden dayak yiyen bir insan bu yaşadığı durumu nasıl tüm Türkiye'ye mal etmiyorsa, milliyetçilerinde bu ayrımı bırakması lazım. Herkes bu memleketi seviyor. illa ki sevmeyeni de vardır, tıpkı Türk olup da sevemeyen olabileceği gibi.