bugün

annemin herkesi kıskandıran muhteşem kahvaltı mucizesidir.bir nevi al yanında yat.
olsa da yesek tarzında bir şey.
bulgaristan göçmenlerinin akıtma dediği yiyecek. içine peynir koyun yenir, reçel koyun yenir, nutella koyun bayıla bayıla yenir. her türlü gideri var. *
bizim evde mafuş denilen yemek. yaparken içine accık yoğurt koyarsanız o acayip 88 başlı tavuklardan çıkan yumurta kokusunu da alır.
pazar kahvaltılarının vazgeçilmesi birde bunun ekürisi vardır tabi ki nutella.
yaban ellerde sweet ve soury crepes şeklinde çeşitlenen bir fransız lezzeti.
beş çayının vazgeçilmez doyurucu atıştırmalığı.
nutella ve kaymakla muthis hale gelebilen muhtesem yiyecek.
çok değerli bir arkadaşımın krep üzerine yazdığı bir şiiri sizlerle paylaşmak istedim buyrun afiyet olsun.
bir krep varmışşş
tavada ho hop zıplar imişşş
aps krebi çooook severmişşş
sen benim ca ca canımsınnn dermişşş
çokkkk çokkkkk
her şeyden çokkkkk
sönmeyen ateşlerde
kreplerim yanıyor
bıraktığın bu yerde kreplerim ağlıyorrr
krepppppppppppppppppppp
mahfediyor krepsizlik
her şeyden çookk
her şeyden çokkkkk
nınını nının nının
lan fil doyardı şimdiye ne krebiymiş bu böleee
krebi koydum tavaya gız annem
krebi koydum tavaya gız annem
doldurdum basabasa gız annem
bu krepppppp ne güzel şeymiş gız annem
yakmasaydım iyi olurdu gız annem
nin nin ninniniinini
gız annem nin nin
gizli krep bu söylemem tarifini kimseye
tavuğa veda dönere de veda ettim her şeye
krep bir hayal oldu
baharımın gülleri soldu
gönlüm hicran haset gamlan dolduuu
kreppppppppppppppppppppppp
di di di di diiiii ahahhhaa
haberin yok deliriyorum lan ben
ne ise ben markete gidip hemencecik geliyorum aps
bi bira alıyım dostum ya.*
(bkz: kaygana)
waffle dan daha farklıdır, waffle daha çıtırken, krep daha hamurumsudur. ancak kahvaltılarda, zaman kazandırır.
(bkz: pancake)
içine isteğe göre tatlı veya tuzlu malzeme konulabilen genelde ince bir hamurdan oluşan efsanevi yiyecek.çok kilo aldırıyor vicdansız*
tavuk mantar ve başemel sos ile yendiğinde tam bir ziyafet haline dönüşür.
gözleme-krep-pancake aynı şeymiş.
ince dökülüp az yağda cevrilen, reçel bal veya helvayla tatlandırılan, kıymalı sebzeli harçla fırında böreği yapılan sıvı unlu karışımın pişmiş hali.
nutella ve muz püresi ile tadına doyum olmayan, arka arkaya 5 tane tüketilmeden kalkılması günah olan, süpersonik gıda maddesi.
bildiğin akıtmaymış bu, ilk duyduğumda çok şaşırmıştım.
yabancı memleketlerde kahvaltıda tüketilen pek bi tadı olmayan şey..bazlama siker.
çok güzel yaptığım söylenir, tarifide vereyim; 3 yumurta, 1 su bardağı süt, yarım bardaktan biraz fazla su, yarım çay kaşığı tuz, göz kararı un(kıvamı kek hamurundan daha cıvık olmalı, hatta baya cıvık olmalı). bu karışımı yarım saat buzdolabında bekletiyoruz, çıkardıktan sonra tereyağ ya da ayçiçek yağı ile incecik döküp, tavaya yaydırıp pişiriyoruz. ilk krep illaki fiyasko olur(tava sıcaklığından sanırım) onuda çaktırmadan yiyoruz. afiyet olsun.
(bkz: kırk yıllık kaygananın adını krep koyup yedirmek)
yumurtanın değişik biçimde yapılışıdır.
öğrenci yemeğidir.
süt+un+yumurta ile yapılır.
tavaları çıkmıştır son moda da bu.
bunu biraz kalınca yap, içine mantarlı ıspanaklı sote yap, koy, sar, tepsiye diz, beşamel sos yap üstüne yay, fırına at, az bişsin mükemmel olur...
(bkz: krep tavası)
akıtma derler bizim köyde.