bugün

bauhaus'tan daha ucuz olduğunu düşündüğüm yapı marketti, ta ki bana lazım olan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırana kadar.
bauhaus'ta 1.90 TL olan şeyin fiyatı koçtaş'ta 2.85 TL.
bu nasıl bir bindirmedir, nasıl bir kazıklamadır? aynı marka aynı üründe nasıl bu kadar büyük bir fiyat farkı koyabiliyorsun ortaya?
nitekim koçtaş'tan alsaydım 75 tl vereceğim kornişlere bauhaus'ta 47 tl gibi bir rakam ödedim.
çok hoş bir şarkısı olan mağazadır.
koçtaşa gidiyorum
evimi çook seviyorum.
içeri girdiğimde anlam veremediğim bir şekilde gelecek hayallerine daldığım mağaza.
(bkz: tanrım bana neler oluyor)
sloganının "koçtaş'a gidiyorum, bi sikilip dönüyorum!" olmasını istediğim mağaza.
bitki reyonundaki pahalı çiçekleri kurutup kurutup çöpe atmaktadırlar. *
herşey gayet makul fiyatlı gibi görünür. sonra o beğendiğiniz ürünün içinde ki vidanın bile ayrıca ücretlendirildiği gerçeği suratınıza tokat gibi yapışır. "neyse ya genede fena değil fiyat" dersiniz. ama o da ne ikinci bir tokat gelir; nakliye de fiyata dahil değildir. "hayde bu ne biçim iş , hadi ona da eyvallah" dersiniz. montajın da ücrete dahil olmadığını öğrenip son darbeyi de yersiniz. sonra anlarsınız ki yapı market adı altında yapılmaya çalışılan sizi yapmaktır. (bkz: koçtaş vb)
her alışverişte kasada "parolu bir kartınız var mı?" "peki çıkartmak ister misiniz?" papağanlığını yapmadan dünyada bırakmazlar.
bir iç mekan tasarım yarışmasının nasıl yapılmaması gerektiğini gözler önüne seren dandirik parekendeci,
yarışmanın dahi ne açıklanma tarihine uyulan ne de açıkladıkları yeri tam olarak belirtebilen acizler acizi itici kuruluş.
yarışmada ileri gelen torpil olayları da cabası ki bunu sadece itü'den arkadaşların kazanmasıyla ilişkilendirebiliriz.
samandan yapılmış mutfak dolaplarını satan yapı marketidir.
içine girince kendimi başka bir dünyada hissettiğim avm dir.
Mağazalarında gezerken personellerinin toplantı halindeyken birden elele tutuşup birden avazları geldiğince koçtaş, koçtaş diye bağırdıktan sonra kendilerini alkışladıklarını gördüğüm ve çok güldüğüm yapı market sektörü.
bir tekzen ya da praktiker değildir ya da bauhaus ama eh işte.
Evet şu son reklam filmindeydi sanırım,reklam şarkısı var ya "bi çivi bile almaya" diye sözleri var hani o şarkıda niyeyse böyle bi dalga geçtiklerini düşünüuorum "lan adamların işi gücü yok bi çiviyi bile almaya buraya geliyorlar" gibisinden.Diye düşündüğüm firma.
şimdi şahit oldum beni hayattan soğutan reklamına.

"merhaba ben graham bell. telefon buldum çok ucuza. hemde koçtaş'ta."
kesinlikle alışveriş yapılmaması gereken bir şirket. bir vesile ile bu adamlara bulaştıysanız geçmiş olsun. uzatmadan olaylar olaylar kısmına geçiyorum.

yeni taşınmakta olduğum evimin küçük odasını çalışma odası olarak kullanmaya niyetlendim. araştırma geliştirme faaliyetlerinden sonra ihtiyacım olan mobilyaları koçtaş'tan temin etmeye karar verdim. iki adet kitaplık, çalışma masası, yanar dönerli koltuk ve bir adet kanepe aldım. ürünlerimin ödemesini yaptım, nakliye ve kata çıkarma için ekstra ücret ödedim. buraya kadar her şey çok güzeldi. facia bundan sonra başladı. hafta içi çalıştığım için teslimatın cumartesi yapılmasını istedim. 2 ile 6 arasında geleceğiz gelmeden önce haber veririz dediler. teslimat için tam saat söyleyin ona göre program yapalım dedim, böyle bir şey mümkün değilmiş. hadi neyse bütün gün bu arkadaşları bekledik, 5 gibi geldiler. ürünler kata taşındı. montaj kısmına geldik. kanepenin ambalajını çıkardım ve süprizz. kanepeyi tutan yaylar kırılmış yahut üretim hatası nedeniyle 15 cm kadar sola kaymış. bu nedenle kullanılamaz durumda. koçtaş'ı aradım. ürünün alfemo'ya ait olduğunu oradan yetkililerin gelip kontrol etmesi gerektiğini söylediler. eyvallah dedim ve beklemeye başladım. 1 hafta oldu ne arayan var ne soran. daha sonra ben alfemo'yu aradım. geldiler ürünün fotoğraflarını çekip fabrikaya göndereceklerini söylediler. oradan bilgi almadan değişim yapmıyoruz dediler. eyvallah dedim beklemeye başladım. bir hafta geçti ne arayan ne soran oldu. tekrar alfemo'yu aradım. biz ürünleri koçtaş'a sorunsuz teslim ediyoruz beyfendi, ürün taşınırken hasarlanmış, değişimi yapması gereken koçtaş dediler. eyvallah dedim koçtaş'ı aradım. karşıma çıkan yetkili bize alfemo'dan böyle bir bilgi gelmedi dedi. arayıp bilgi almalarını istedim. bakın hala delirmedim dikkatinizi çekiyorum. ilerleyen süreçte 3 kere koçtaş'ı 2 kere alfemoyu arayarak nihayetinde ürünün değişeceği bilgisini aldım. burada bitti zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

koçtaş'tan biri arayıp "beyefendi hangi gün müsaitsiniz, ürününüzün değişimini yapmak için geleceğiz" dediler. cumartesi dedim. 2 ile 6 arasında geliriz dediler. olmaz 2 den önce gelin 2 den sonra işim var dedim. kabul ettiler. hayret ettim nasıl kabul ettiler diye. meğer yalan söylüyorlarmış. cumartesi geldi saat 1 oldu aradım. ürünlerinizi kamyona koyuyoruz 2 olmadan gelecek dediler. bu arada mağaza ile ev arası 25 km falan. saat 2 oldu, aradım. 15 dakika sonra oradayız dediler. 3 oldu aradım, hiç bir şey söyleyemediler. ahmet bey mehmet bey'e o da ayşe hanım'a yönlendirdi. saat 4 oldu tekrar aradım 45 dakika sonra geleceğiz dediler. sonuç itibari ile beşbuçuk civarında geldiler ve ürünü değiştirdiler.

gelen ürünü montaj için açtığımda baza kısmının alt bölmesini kapatan parçanın sağdan 1 cm dışarıya taştığını gördüm. çalışmasını engelleyecek bir durum yok ama özensiz işçilik bariz bir şekilde ortada. daha fazla uğraşamayacağım için pes ettim ve bu şekilde kullanmaya karar verdim.

bunca yalanı utanmadan söyleyen ve beni mağdur eden şirket yetkilileri ise arayıp bir özür bile dilemediler.

bunlar benim koçtaş ile ilgili kişisel tecrübelerim. umarım size bir yardımı dokunur.
internetten asla alışveriş yapmamanız gereken firma. zira paranızı alırlar ve 20 gun sonra o malın stokta olmadığını söylerler. telefonla ulaşamazsınız, maillere cevap alamazsınız ve o parayı almak için uğraşır da uğraşırsınız.
fiatları diğer yapı mağzalarına göre, koç gibi geçirmekte.
al beni reklamı bir bu iki, bıktıran ve itici reklama sahiptir.
indirimleri takip edilmesi gereken yapı markettir.

valla matkapı, takımı, taklavatı üç paraya düzdük.

hep koç mu bize dayayacak, biraz da biz ona*...
fena halde koç taşşağı çağrışımı yapan mağza ismi.

ne biçim isim koymuşsunuz olm? resmen kısaltılmışı gibi.
sırf montaj ve nakliye ücreti ödememek adına yaklaşık 1000 tl vererek aldıgınız banyo dolabını kurmaya gelen servis elemanları size saçma salak bir banyo dolabı ayağı satmaya çalışabilir. bide üstüne dolabın montajını yapamayız ozaman diyerek gider yaparlar. böyle firmalarla çalışır koçtaş.
bilmediğim yoktur, herşeyi ben bilirimci jakoben kitleye hitap eden marketçik.

bakın net söylüyorum, bu ve benzeri yapı marketlerden alışveriş eden insan cahildir. tez zamanda cehaletinden arınması, kendi başına bu işlemi gerçekleştiremiyorsa bir bilene danışması gerekmektedir. bu gibi yerler alt başlıkta adı market olduğu için herşeyin en ucuzuyla karşılaşacağı düşüncesine saplanıp kalmış, kendisini buna şartlandırmış kim var kim yoksa hepsine voyvoda'nın kazıklarından birer adet hediye etmektedir.

yahu arkadaş, tamam babanız esnaf olmayabilir, bu sektörün çok uzağında bir işle uğraşıyor olabilir ama buraya gidenlerin gözlemlediğim kadarıyla en büyük sorunu, kobi ölçeğindeki müesseselere fiyat sormamaya yemin etmiş gibi koştur koştur kapıdan girip ne alacaksa alıp çıkmasıdır. hayır adamların ucuz sattığı kalemler sadece stoklarını eritmek amacıyla yürümeyen malları ucuza elinden çıkaran markaların ürünleri. trend ürünlerin tamamında perakende satıcının koyduğu fiyatın en az yüzde 10 üstünde kalırlar haberin var mı bilmiyorum? yoksa git araştır, sor soruştur. zorsa bana sor. üstelik satış sonrası desteği sanılanın aksine orta ölçekli bir işletmenin yanına yaklaşamaz.
(bkz: çintaş)
çok kalitesiz ürünler satan yer.
reyonda personel bulmak aradığın ürünü bulmaktan daha zor. en kuytularda 4 er 5 er sohbet ediyorlar ama müşteri ile ilgilenen yok. ne diyelim allah muhabbetlerini artırsın.