bugün

Şu günlerde salgın olan, benimde yakalandığım, acı veren lanet göz hastalığı.
--spoiler--
Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince ve saydam zarın iltahabına konjonktivit denilmektedir. Yazın yaygın görülen bir bakteri tipi olan klamidyaların yol açtığı enfeksiyonlardır. Klamidya enfeksiyonlu kişilerin yüzdüğü ve klorlanması yetersiz bir havuzda yüzen kişiler veya klamidyalı birinin kullandığı havluyu kullanan kişiler havuz konjonktiviti kapabilirler. Bakteriyel göz nezlelerinin diğer bir kaynağı da kontakt lens kullanımıdır. Özellikle lensin altına kaçan tozlar kornea üzerinde de bakteriyel enfeksiyon ve ülserlere sebep olabilir.

ayrıca korunmak için -ki muhakkak korunun-

Eller sürekli yıkanmalı, enfekte kişilerin eşyaları kullanılmamalı. Havuzların bakımları titizlikle yapılmalı, enfekte kişilerin havuza girmemeli. Ayrıca ortak kullanılan her yer (ulaşım araçları dahil) düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Hijjenik lens kullanımı çok önemlidir. Lensler eller yıkandıktan sonra takılıp çıkartılmalı ve her defasında lens solüsyonu yenilenmelidir.
--spoiler--
hasta kişi görüldüğünde bile gözlerin kanlandığı hissedilen hastalık. allah acil şifa versin.
göz iltahabı ve enfeksiyonu.

bir sabah kalkarsınız ve gözünüze birşey kaçmış gibi batma hissi duyarsınız ve önemsemezsiniz. ikinci gün sabah kalktığınızda gözünün domates büyüklüğüne gelmiş ve içiresi de kıpkırmızı olmuş olabilir.

yaşamaktan bezdiriyor adamı vesselam. böün birisi kısa süreliğine devre dışı olur.
Şuan başıma gelmiş en berbat durumdur. Görüntü bozukluğuna neden olmakla kalmaz hayko cepkin havası katar. Bu durumdan kurtulmak için kişisel temizlik ve bir adet güneş gözlüğü yeterli olacaktır. (Gözlük görüntü kirliliği içindir)
mevsimsel alerjik konjonktivit. evet tam da bu.
minik yavrucuğum canım kedimin kronik olan mevsimsel alerjisi sonbahar ve kış mevsimlerinde hiç şaşmaz gözleri kızarır ve kabuklanır, kortikosteroidli damlalar ile biraz olsun idare edilip geçilebilir ama rutin ise alerji göz yaşı kanallarını tamamen kapatıp körlüğe sebep olabilir aman dikkattir.
konjonktiva iltihabıdır. adenovirusların sebep olduğu keratokonjonktivit dışında görme bozukluğu meydana gelmez. bakteriyel konjonktivitte tedavi amaçlı florokinolon verilir. alerjik konjonktivitte ise tedavide antihistaminikler ve steroidler kullanılır.
bu gün itibariyle benim de peşime takılan göz hastalığıdır. Doğal yollarla tedavisi var mıdır ki?
çok korktuğum bir hastalık. zombik bir görüntüye bürünebilirsiniz bu hastalık yüzünden. ihmal edilmemelidir. göz önemli.
Genelde lens kullananların başına (pardon, gözüne) gelen hastalık. Ellerinizi yıkamadan lensi takarsanız veya elleriniz mikropluyken gözünüzü kaşırsanız rahatlıkla bu hastalığıa yakalanabilirsiniz.
Şöyle özetleyeyim:
ilk başta göz hafiften kızarır ve batmaya başlar ancak kötüye yormazsınız. Sonra giderek bu durum şiddetlenir. En sonunda ışığa dahi bakamaz hale gelir, soğuk kış gününde güneş gözlüğü ile dolanmanıza neden olur ve sürekli gözünüz akar. Doktora gidersiniz ve tanı koyulur. ilaçlar verilir (her doktor farklı bir ilaç yazıyor, kafalarına göre). Bu ilaçlar hastalığı geçirmez, sadece sizin acınızı azaltır. Düzenli olarak damlalarınızı damlatıp merhemi sürerseniz 1 hafta içinde geçecektir. Yalnız çok bulaşıcı olduğundan dolayı evde eldivenle dolaşmanız daha iyi olacaktır. Birde bol bol ellerinizi yıkayın, olabildiğince gözünüze dokunmayın.
iş ortamında ev ortamında bu hastalığa yakalanan varsa çok dikkat etmeniz gerekir.
en başta havlular ayrılmalı, mümkünse kağıt havlular tercih edilmeli.
diyelim ki bir şekilde size bulaştı ve yakalandınrız. sakın ha sakın ihmal etmeyin. gözünüz kaşınmaya başlar, ayrıca kızarır. 3-5 saat sonra gözlerinideki damarlar kıpkırmızı olur ve şişmeye başlar yani belirginleşir. hemen doktora koşun. mümkünse göz hastanelerinin aciline gidin. ve doktorun vereceği damlaları ihmal etmeden kullanın. 2 güne kalmaz geçiyor. ama nasılsa geçer diye düşünür önemsemezseniz işiniz yaş.
grip gibi çabuk geçiyor ama resmen süründürüyor insanı.
Bir goz hastaligi.
Gözlerin iltihaplanması olayı. Bunun çok hafif şekilde geçirilen, genellikle gözün sadece kızarması biraz da çapaklanmasıyla oluşan hafif bir versiyonu var. O bile adamın gözlerini yamulturken bir de, çok şiddetli gözlerinizin kan çanağına döndüğü, gözünüzü açamadığınız, resmen gözünüzden işediğiniz; gözünüzü her açmaya çalıştığınızda acayip bir batma hissinin yaşandığı çok daha ağır bir versiyonu var, kimse yaşamasın. Lens kullananların da dikkatli ve hijyenik kullanmaması sonucu yaşanabilir, dikkatli olmak lazım. Verilen ilaçların iki üç gün kullanılması sonucunda çabuk iyileşme oluyor ama en tepeye ulaştığı an feci. Resmen sağ gözü yarı aralayıp, doktora yetiştirildiğimi biliyorum.
bende 1 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum. hala geçmedi. önce göz kırparken batmalar oldu. sabah uyandığımda vampir gibi gözlerim kıpkırmızı kanlı ve şişti. inanamadım. geçer diye bekledim. ertesi gün doktora gittim hiç konuşmadı ve 3 adet damla merhem verdi. 2 gün kullandım daha kötüye gtti. başka özel hastaneye gittim. o da 4 kutu ilaç yazdı. 20 gün kullandım bir gram geçmedi dahada kötüye gitti. kornea topaklar oluştu görme kaybı oluştu yazılar vs. hiçbirşey okuyamaz oldum, dumanlı ve puslu bir hayat başlamıştı. neyse 30 günde kontrole gittim doktorda şaşırdı. gözler kanlı ve kornea bozulmuş. eski ilaçları hemen çöpe attı başka ilaçlar yazdı. 5 kutu ilaç damla vs. 3 gün sonra gel dedi. damlaları kullanmaya başladım biraz rahatladı gözlerim. kanlar azaldı. ama yazıları okuyamıyorum pus geldi gözlerime. umutla iyileşmeyi bekliyorum. bu mikrobu klima çalışırken yani hava üflerken temzilemeye çalıştığım için kaptım sanırım. doktor ilk ilaç tedavsinde virüslere karşı damla yazmıştı şimdiki ilaçlar enfekeyon bakteri tarzı ilaçlar. yani teşhisi yanlış koyduğu için 1 ay kortizonlu damlaları kullandım ve korneam hasar gördü. umarım iyileşirim. allah herkese şifa versin
Harbiden çok tehlikeli bir hastalık.

Bu kadar yaygın, bulaşıcı bir hastalık nasıl böyle az bilinir hayret.

Göz kanlanması ile ortaya çıkıyor.

Bende de kornea hasarı yaptı. Dua edin düzelsin beyler.
Burda akıl veren dangalaklara inanmayın.

Göz doktorları bile tam ilacını bilmiyor.

Verdikleri damlalar da hastalığı yok etmekten ziyade etkilerini azaltmak için.
Kıbrıs'ta tank taburundan hudut birliğine tertip emrim çıktı. Hudutta en yakın yerleşim yer bizim tarafta yani Türk tarafı 4 kilometre uzaklıktaydı. Zaten Kıbrıs'ta genel Su sorunu var. Bizim bölüğün etrafı Kemal bayır adında bir çiftçinin daha doğrusu ağanın tarlalarıyla çevriliydi. Ağanın bir kilometre mesafede tarla sulamak için açtırdığı su kuyusu vardı. Birliğe Su oradan gelirdi. Karakola yeni gelmiştim. Duş alıyorum ,hamamda su biraz yağlı gibi ağır bir kokuya sahipti. Neyse yıkandım gittim yattım. Sabah uyandım sol gözüm zor açılıyor. Gittim yıkadım filan pek fayda etmedi. Birkaç gün gözüm bayağı iltihap attı. Arada ağrıda yapıyor. Yanıyor, yine gittim gözümü yıkamaya tabi hazır su işe gözümün alt kısmından afedersiniz böyle yeşil balgam gibi ilhihap topluyorum. Gece 4-8 nöbet var. Zor bela uyumuşum. Gece bir uyandım gözümün ağrısından asıl gözümü açamıyorum. Yapışmış göz kapaklarım. Tabi bu birkaç gün sallama çay içtikten sonra çay poşetiyle temizliyorum gözümü. Tabi diyeceksiniz revire neden gitmiyorsun. Revire 2 gün sonra gideceğim. izinden dönmüştüm katılış muayenesi olacağım. Hudutta reviye gitmek zor iştir. Nöbet dönmüyor diye hasta olduğuna inandırman gerekir. Revire gittik hop dediler tabip üsteğmen gelmedi. Bizim iş haftaya kaldı. O b iş r haftalık süreçte gece gündüz şişe su ve çayla yaptığım masajlar sonucu en ağrı dindi ve iltihap akışı yavaşladı. Revirde damla yazdı tabip üsteğmen. Damlada 2 gün sonra ulaştı karakola. Damlanın adını hatırlamıyorum ama bir iki kez kullandım anında kesti iltihabı. Bütün hastalıklar gibi berbat bir hastalık. Gözümün açılmadığı geceler uyku uyuyamazdım. Tavsiye olarak çay masajını öneririm. Hayattan soğutur insanı. Bir göz uykusuzluktan yanar diğeri iltihaptan yanar.
15 gündür çekttiğim illet. Biraz ağar geçirmiş olacağım ki 10 gün evden dışarı çıkamadım. insanın psikolojisini bozmaya bire bir.
Yaklaşık 5 6 aydır çekiyorum sol göz tamamen kıpkırmızı damarlar belirgin halde. Günde birkaç kez yaşarıyor batıyor acıdan kıvrandıracak duruma getiriyor. Ayda bir kontrolüm oluyordu şu virüsten dolayı gidemiyorum da damla kullandığımda az buz azalıyor gibi ama düzelmiyor yok mu bir çaresi bunun?
eski sevgilimde vardı sürekli şikayet edip ne zaman kenara sıkışsa konjoktiviti bir şekilde öne sürüp beni haksız çıkartıyordu her tartışmada.