bugün

komunizm çoğunluğun yararını gözeten bir ideoloji olduğu için zenginler için kötü olduğu doğrudur en iyi ihtimal mallarınız toplumun ihtiyacı gerekçesiyle kamulaştırılır ve insanlara dağıtılır gerçi özel mülkiyet olmadığı için ölene kadar kullanma izni verilir. Tabii bu ultra zenginler için geçerli yoksa adamın bir evi bir arabası olmuş zaten ihtiyaç bunda bir sıkıntı yok ama 50 daire sahibi bir insan için komünizm gerçekten kötüdür heryerde kötüleyebilirsiniz...
başarısız olmuştur.
uzun anlatmaya gerek yok. komünizm sayesinde yıllık izin, ücretli izin, hafta sonu tatil, 7.5 saat çalışma saati.

sendika, vs vs vs vs.. uzar gider, gibi hakların hepsini komünizm var diye kazandınız.
Şimdi bi olay vardır. Yaşarken inanılmaz güzeldir ama anlatınca boka döner ya. Komünizm de bunun tam tersi. Anlatınca muhteşem. Yaşarken bok.
başlık hortlamışken yazayım hazır küba'da geçen günlerde yağmalar başladı. buyrun komünist komünist yağarsınız hep birlikte. türk solcular çok sever kübayı falan.

https://www.cnnturk.com/d...balilar-sokaklara-dokuldu
(bkz: boş hayal)
(bkz: ütopya)
(bkz: hayalperest insanlar)
Komünizm Rusların panslavizm politikasını yaygınlaştırması projesidir. ilkte güzel görülebilir ama sonunda zararlı olan gene halk olur. Komünizmi uygulayan sadece arılar ve karıncalardır.
pratikte diktatörlüktür. bütün uygulandığı ülkeler korkuya zulme işkenceye dayalı diktatörlüktür.

işçi sınıfının yada halkın ne istediğine fikrine amaçlarına bakılmamıştır.

mesela mao denen gerzek bir kalemde 10 milyonları aç bırakıp katletmiştir.
salak turnusolüdür. 1 tane akıllı adam görmedim komünizm destekleyen bu bile yeterince açıklayıcı.
dünyada başarılı tek bir örneği bile yok, o çok methedilen küba bile sınır kapılarını bir süreliğine açtığında kübalılar amerika'ya geçebilmek için birbirlerini ezmişlerdi.

bu ideoloji yapısı itibariyle muhalefet de kabul etmez. o yüzden baskı ile varlığını sürdürmek ve kişisel hak ve özgürlükleri törpülemek zorundadır.
inek güzel örnek...

Akb...

ineklerin hepsini 5 tane üreticiye hibe eder...

Sana da:
bu kadar inek var, bizden önce inek yoktu inek nankör herifler der...

Sen de bimden tarihi geçmiş peynirden üretim sahte kaşar alırsın.
Ne komunizm ve ne liberalizm, inadına ileri demokrasi.

Edit: ne adam smith, ne karl marx, haklı olan keynes.
eskiden karşısında durduğum şimdilerde öyle bir ihtiyaç hissetmediğim fikir. asıl düşman bu ideolojiyi benimseyenler değilmiş. halkı dinle uyutup cüzdanları soygunlayan zihniyetmiş.
Kapitalizm kadar kötü değildir.
Ne geleceğin nede geçmişin yönetim biçimi. Tam 70 yıl süren bi akıl tutulmasıydı neyse ki tarihin çöplüğünde ki yerini aldı. Doğa da yansıması olmayan aptalca bi ideolojiydi.
Son 10 yıldır Özellikle pandemiyle birlikte (bkz: neo-marksizm) formatında batıda arka planda ilerleyen akım.

Ha bildiğimiz komunizmin çok light bir hali ama özünde insanların kimi marksist gereklilikleri kabul etmesini görmesi açısından umut verici.
üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu sınıfsız, parasız ve kimi zaman devletsiz bir toplumsal düzen ve bu düzenin kurulmasını amaçlayan toplumsal, siyasi ve ekonomik bir ideoloji ve harekettir. Sadece üretim araçlarının ortak kullanımına dayanan sosyalizm ile tam olarak aynı anlama gelmemesine rağmen eş anlamlı olarak da kullanılabilmektedir. 20. yüzyılın başından beri dünya siyasetindeki büyük güçlerden biri olarak modern komünizm, genellikle Karl Marx'ın ve Friedrich Engels’in kaleme aldığı Komünist Parti Manifestosu ile birlikte anılır. Buna göre özel mülkiyete dayalı kapitalist toplumun yerine meta üretiminin son bulduğu komünist toplum gerçektir. Komünizmin temelinde yatan sebep, sınıfsız, ortak mülkiyete dayalı bir toplumun kurulması isteğidir. Sınıfsız toplumlarda en genel anlamıyla tüm bireylerin eşit olması fikri karşıt görüşlüler tarafından "ütopya" olarak görülür ve zorla yaşanmaya çalışılırsa kaosa yol açacağı iddia edilir. Paris Komünü, komünist sistem yaşayabilmiş ilk topluluktur. Bunun dışında Mahnovist hareket öncülüğünde Ukrayna ve ispanya iç savaşı sırasında Anarko-komünist hareketle şekillenen (yaklaşık 4 yıl sürmüştür) toprakların kolektifleştirilmesi esasına dayalı olarak komünist topluluklar da kurulmuştur.
Sadece beceriksizler, tembeller, korkaklar yani kendi bilek gucuyle bir yere gelemeyip, riske girmeyip genede herkesle ayni derecede iyi yasamak isteyen "looser" lar komunizm hayaliyle yasar.

dunyanin en kotu sartlarindaki ulkelerde bile kafayi kullanan, risk alan, uretici olan insanlar cokta guzel yerlere gelebiliyorlar. Hemde arkalarinda kimse olmadan.
Ornekleri tonla.

Ayric birde su var ki, ne kadar cok calistigin degil, ne kadar ayricalikli oldugundur onemli olan.
Sen fabrikada gunde 15 saat calisirsin, bir beyin cerrahi bir saatte senin ayda kazandigindan cogunu kazanir. Bu sistemin yanlisligindan degil, senin binlerce, milyonlarca alternatifin oldugu halde o adamin alternatifinin cok cok az olmasindandir.

ayaklarini uzatip got buyuttugun yerden beyin cerrahiyla ayni sartlarda yasamak istiyorsan :
görsel
marx başlıgına girince karşısımda bir dahi görüyorum.
komünizm başlığına girince de karşımda bir zırvalık.
bu ne biçim dahilik marx beyefendi ?
bütün ütopyolar mükemmel ve kusursuzdur. ama uygulama da kazın ayağı öyle çıkmıyor. ekim devriminden sonra rusyanın geçirdiği aşamalarda kaç tane kaz ayağı değiştiği görülebilir.
birisi böbrek satmak falan deyince geldi aklıma.....

"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a communist."

- Dom Helder Camara

fakirlere yiyecek verdiğimde bana aziz/evliya dediler.. fakirler neden aç kalacak kadar/yiyecek alamayacak kadar fakir diye sorduğumda da bana komunist" dediler.
(bkz: Dom Helder Camara)
(bkz: saçmalık)
(bkz: ütopya)
allah'ın "el kerim" ve "el adl" ismine biraz benzeyen yönetim şekli.
adalet ihtiyacı olmayan bir yerde adalet var mıdır acaba?
ıstırabın olmadığı yerde rahat, hastalığın olmadığı yerde sıhhat, akıl alır iş değil...

necip fazıl kısakürek -sosyalizm, kominizm ve insanlık
Zamanla çok rus, ukraynalı, gagavuz türkü tanıdım. Can ciğer çok sevdiğim insanlar var içinde.

Ara ara merak eder sorardım komunizm dönemine dair.
Şimdiye kadar söven, nefretle anan hiç görmedim de...

Nasıl ifade edeyim...

Bizler gibi romantik komunist değiller. Daha bele gerçekçiler. Bizim 90lardan falan bahsetmemiz gibi düz bahsediyorlar. Bizimki daha nostaljik romantik... yok şarkılar, taso, tombik mombik bahsetmemiz gibi.

Ne biliim lan bele bişi işte.